Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ieguldījums pasākumos ceļā uz klimatneitralitāti ir devis panākumus, jo zaļās politikas un ilgtspējas reitingā "GreenMetric World University Rankings 2022" RTU ir ierindota 55.vietā pasaulē, aģentūru LETA informēja RTU Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja Dita Arāja. "GreenMetric 2022" 1.vietā ierindojusies Vāgeningenas Universitāte un pētniecības centrs Nīderlandē, 2.vietā – Notingemas Trentas Universitāte un 3.vietā – Notingemas Universitāte, abas – Lielbritānijā.

No Latvijas reitingā iekļuvusi Liepājas Universitāte (422.vietā) un Rēzeknes Tehnoloģiju augstskola (878.vietā). Kopumā reitingā izvērtētas 1050 universitātes no 85 valstīm. Pirms diviem gadiem Liepājas Universitāte reitingā ieņēma 575.vietu.

Nemainīgi RTU ir vienīgā Latvijas un arī Baltijas augstskola, kas reitingā novērtēta tik augstu, jo neviena cita no reģiona augstskolām nav spējusi ierindoties starp 400 zaļākajām universitātēm.

Kā skaidro Arāja, "GreenMetric" reitingā pasaules augstskolas sarindotas pēc to apņemšanās mazināt kaitīgo ietekmi uz vidi. Augstskolu rīcības atbilstība zaļajiem principiem izvērtēta sešos kritērijos – kopējā infrastruktūra, energoefektivitātes un klimata pārmaiņu mazinošas aktivitātes, atkritumu apsaimniekošana, ūdens resursu efektīva izmantošana, transporta infrastruktūra un vides izglītība un zinātne.

Visaugstākos rezultātus RTU sasniegusi vides izglītības un zinātnes, transporta infrastruktūras, ūdens resursu efektīvas izmantošanas un atkritumu apsaimniekošanas kategorijās.

RTU ir pieņēmusi ambiciozu stratēģisko lēmumu līdz 2030.gadam sasniegt klimata neitralitāti, panākot, ka 2030.gadā RTU darbība radīs ļoti nedaudz vai neradīs nemaz oglekļa emisiju. Vides, klimatneitralinātes un ilgtspējas jautājumi ir iekļauti RTU stratēģijā 2021.–2025.gadam, ilgtspēju definējot kā vienu no RTU vērtībām un ar to saprotot ekoloģiskās, sociālās un ekonomiskās attīstības līdzsvaru, samērīgi izmantojot pieejamos resursus.

RTU kā inženiertehniskā universitāte studijās un zinātnē īpašu uzmanību pievērš energoefektivitātes un vides jautājumiem. RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes studiju virziena "Vides aizsardzība" studiju programmu "Vides inženierija" starptautiska ekspertu grupa akreditācijas procesā ir novērtējusi kā izcilu, tā apliecinot tās konkurētspēju vietējā un starptautiskajā mērogā, piebilst augstskolas pārstāve.

Savukārt RTU zinātnieku pētījumu interešu lokā ir klimatneitralitāte, piemēram, jautājumi, kas saistīti ar energoefektivitāti, bionoārdāmiem, ekoloģiskiem materiāliem, viedo enerģiju, bioloģiskām ūdens attīrīšanas tehnoloģijām, ēku siltināšanu un citiem aktuāliem ilgtspējas jautājumiem. RTU zinātnieku radītās zaļās tehnoloģijas tiek izmantotas arī RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņas infrastruktūrā.

Jau vairākus gadus RTU īsteno konceptu "Zaļā Ķīpsala" veicot ilgtspējīgu resursu pārvaldību, piemēram, pārejot uz elektriskā transporta izmantošanu, kā arī paplašinot RTU darbinieku un studentu izpratni par vides jautājumiem.