Statistikas dati ir satraucoši – katra ceturtā sieviete (25,1%) un katrs piektais vīrietis (19,5%) Latvijā ir saskāries ar vardarbību, secināts Centrālās statistikas pārvaldes veiktajā aptaujā.  Mūsu sabiedrībā ir relatīvi augsta tolerance pret vardarbību. Kā rīkoties, kļūstot par aculiecinieku vardarbībai? – par šo un citiem jautājumiem Liepājas jauniešus izglītos biedrība "Centrs MARTA".

Vardarbība pret sievietēm ir visizplatītākais cilvēktiesību pārkāpums visā pasaulē. Ik gadu novembra beigās norisinās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) starptautiskā kampaņa "16 dienas pret dzimumā balstītu vardarbību", kuras mērķis ir apturēt visa veida vardarbību, īpaši pret sievietēm un meitenēm. Kampaņa sāksies 25. novembrī, Starptautiskajā dienā vardarbības pret sievietēm izskaušanai, un noslēgsies 10. decembrī, Starptautiskajā cilvēktiesību dienā. Kopš 1991. gada 16 dienas visā pasaulē tiek rīkoti dažādi pasākumi, lai pievērstu sabiedrības un politiķu uzmanību vardarbībai, kas ir vērsta pret personu tās dzimuma dēļ. Pasaules kultūras pieminekļi tiek izgaismoti oranžā krāsā, kas simbolizē gaišāku nākotni, kurā nav vietas vardarbībai.

Lai vardarbību izskaustu, ir svarīgi iesaistīt jauniešus, kuri var veicināt pārmaiņas, izglītot savus vienaudžus un vietējo kopienu. ANO kampaņas laikā Latvijā vadošā sieviešu tiesību aizstāvības organizācija "Centrs MARTA" un ASV vēstniecības projekta "Drosme rīkoties!" brīvprātīgie Rīgā un Liepājā veido pasākumu ciklu jauniešiem, lai veicinātu izpratni par veselīgām attiecībām un dzimumu līdztiesību.

Sestdien, 2. decembrī, pulksten 12 Liepājas "Jauniešu mājā" norisināsies informatīva lekcija un radoša darbnīca "Neesi vienaldzīgs! Aculiecinieka efekts". Biedrības Liepājas filiāle aktualizēs "Aculiecinieka efektu" (bystander effect – angļu val.) – parādību, kad cilvēki daudz retāk iejaucas krīzes situācijās, ja apkārt ir citi cilvēki. Novērojumi liecina, ja cilvēki ir vienīgie aculiecinieki, viņi mēdz palīdzēt 80 % gadījumu, taču, ja blakus ir vēl citi liecinieki, palīdz tikai 20 % gadījumu. Pasākumā jaunieši tiks izglītoti par to, kā un kāpēc iesaistīties, redzot, dzirdot vai uzzinot par vardarbību. Pēcāk ar mākslinieci Ingrīdu Pičukāni norisināsies stencilu darbnīca, kurā varēs izveidot sev svarīgu uzsaukumu vardarbības novēršanai. Tiek gaidīti jaunieši vecumā no 13 gadiem, aizpildot pieteikuma anketu.

Savukārt Rīgā 7. decembrī pulksten 16 "M/Darbnīca" norisināsies lekcija "Mobings skolā un darbā. Kā uz to reaģēt?", bet 9. decembrī pulksten 17 kinoteātrī "KSuns" tiks demonstrēta filma "Mana bērnības ķermeņa atzīšanās" un norisināsies diskusija ar tās režisori Emīliju Karetņikovu un operatori Santu Helēnu Pedeli.


Projekts "Drosme rīkoties!" tiek īstenots ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēstniecības Latvijā un ASV Valsts departamenta Studentu pakalpojumu inovāciju fonda (AEIF) atbalstu.