Pieminot padomju režīma četrdesmito gadu deportācijas, Liepājas Latviešu biedrības nams sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā atklās zviedru fotogrāfa Dāvida Holmerta fotogrāfiju izstādi "Pāri Baltijas jūrai: 1944 – 1945". Izstāde būs skatāma Liepājas Latviešu biedrības nama Galerijā no 1. līdz 29.jūnijam, informē SIA "Liepājas latviešu biedrības nams" sabiedrisko attiecību speciāliste Diāna Daiva Priediena.

No Zviedrijas atvestajā fotogrāfiju izstādē skatāma fotogrāfa Dāvida Holmerta foto hronika par bēgļiem no Latvijas, kuri piedzīvodami kara šausmas savā zemē, izmisuma dzīti kāpa vienkāršās, primitīvās zvejnieku laivās un devās tumšajos Baltijas jūras ūdeņos, lai nonāktu Gotlandē (Zviedrija). Diemžēl ne visi nonāca šajā salā, jo ceļā viņus iznīcināja gan vācu, gan krievu izliktās mīnas, šāvienus raidīja abu armiju karakuģi, dzīvības paņēma arī jūra.

Dāvida Holmerta mazdēls Hanss Holmerts norāda: "Kad mūsu vecaistēvs Gotlandē četrdesmitajos gados uzņēma šīs fotogrāfijas, viņš nespēja iedomāties, kādu kultūrvēsturisku mantojumu tajā brīdī rada. Viņš bija parasts cilvēks, kurš spēja redzēt citus cilvēkus un noķert svarīgus viņu likteņa momentus."

1921.gadā vecaistēvs iegādājies fotostudiju Visbijas pilsētas centrā un sācis darboties kā profesionāls fotogrāfs. Kad izcēlies Otrais pasaules karš, viņš atkal kā brīvprātīgais iestājies armijā un ticis iecelts par adjutantu Gotlandes rotā. Pateicoties armijas formastērpam, viņam bijis viegli iemantot uzticību un varējis fotografēt, kur vien vēlējies, arī ierobežotas pieejamības vietās.

Lielformāta  fotogrāfiju izstāde ir vienreizēja dokumentācija ne tikai par latviešu izmisīgajiem centieniem tikt brīvībā no vācu un draudošās padomju okupācijas, bet arī par zviedru iedzīvotāju  iesaistīšanos bēgļu sagaidīšanā un aprūpē.

Liepājas Latviešu biedrības nams aicina izstādes apmeklētājus būt atbildīgiem, atsaukties darbinieku aicinājumiem un ievērot norādes par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu telpās, ievērot distanci un roku dezinfekciju, sekojot līdzi valstī noteiktajiem ierobežojumiem, lai novērstu epidēmijas izplatību. Plašāka informācija par Biedrības nama darbību pieejama interneta vietnē www.biedribasnams.lv.

Izstādi iespējams apskatīt pašvaldību vēlēšanu laikā no 31. maija līdz 5.jūnijam. Kad apmeklētāju ierobežojumi tiks atcelti, izstāde bez maksas Liepājas Latviešu biedrības nama Galerijā būs apskatāma līdz 29. jūnijam, katru dienu no pulksten 10 līdz 19.