Atsaucoties Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs aicinājumam divi liepājnieki – Egons Peršēvics un Ivonna Kalita – piedalījās konkursā un uzvarēja.

Tagad Egona darbnīcas pagalmā Alejas ielā top izmēros iespaidīgs – skaustā virs trīs metriem – kara zirga tēls. Pieaudzis zirgs esot ap 1,60 – 1,80 metriem augsts, saka Ivonna, kura no zirgiem kaut ko saprot, – viņas brālim Jurim ir vesels stallis ar zirgiem! Tātad Rotko centram Daugavpilī šobrīd tiek veidota zirga skulptūra, kas ir divu reālu zirgu augumā.

"Mūsu zirgs atradīsies mākslas centra priekšā, ārā, un, lai tas neizskatītos pēc rotaļu zirdziņa, bija jāveido pietiekami liels," paskaidro Egons.

Visa aizsākums bijis martā, kad Egons uzzinājis par II Starptautisko tēlniecības simpoziju, ko bija izsludinājis Rotko centrs rezidenču programmas ietvaros.

Pasūtītājs vēlējās iegūt "laikmetīgu lielformāta zirga tēlniecības objektu Daugavpilī, kas būs pirmā un vienīgā publiski apskatāmā zirga skulptūra Latvijā".

"Es neko nesaprotu no zirgiem, Ivonna gan. Tāpēc aicināju viņu kopā ar mani iesniegt pieteikumu."

No vairāk nekā 30 ideju pieteikumiem žūrija izvēlējās tieši liepājnieku piedāvājumu, par ko Ivonna ir lepna. Pēc 8.jūnija, kad paredzēta tēlniecības objekta svinīga atklāšana, varēs apskatīt arī divdesmit labāko pieteikumu izstādi – zirgu miniatūru modeļus, kas bija jāiesūta konkursam.

Ivonna esot bijusi vienīgā, kas sākusi uztraukties jau tūlīt pēc pieteikuma iesniegšanas: "Kas būs, ja mēs vinnēsim?!"

Taču, kad liepājnieki tiešām konkursā uzvarējuši, "panika sākās man", saka Egons.

"Sapratu, ka ir vajadzīgs trešais, lai mēs iekļautos termiņā."

Par komandas trešo biedru kļuva Egona draugs, rīdzinieks, bet nu jau "jaunais liepājnieks", divu suņu īpašnieks, "dzīves cīnītājs" Kaspars Čekotins. Tagad bez trim skulptoriem un līdzjutējiem, kas regulāri apmeklē darbnīcu, rēga veidošanā asistē arī abi suņi.

"Par to, ka esam uzvarējuši, uzzinājām 20.martā. Četras dienas vēlāk sākām strādāt," stāsta Egons.

Sākotnēji simpozija rīkotāji iecerējuši, ka skulptūra taps Daugavpilī, tur, kur vēlāk tiks eksponēta.

"Taču izrādījās, ka tur nav atbilstošas darbnīcas. Tad nu pasūtītājs piekrita, ka strādājam Liepājā."

Zirgs, precīzāk, kara zirga rēgs, tiek veidots no metāla konstrukcijas un stikla šķiedras. Šķiedras materiāls tiks pārklāts ar fosforisku krāsu, tāpēc skulptūra tumsā spīdēs.

Egons: "Vispirms izstudējām zirga anatomiju, Ivonna lika lietā savu jātnieces pieredzi, uztaisījām "stalli", jo sveķiem, ar ko piesūcina stikla šķiedras materiālu, vajadzīgs sauss klimats un temperatūra virs plus 15 grādiem, un tad ķērāmies pie zirga."

aikapstākļi tēlniekus nelutina, tāpēc karkass pabeigts tikai pirms nedēļas. Daļēji zirgs arī "apģērbts", taču līdz finišam vēl daudzkas jāpaspēj.