Izzinošās notikumu sērijas "Pasaule Lielajā dzintarā" ietvaros 25. martā Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" viesojās viens no pasaulē labākajiem arābu klasiskās mūzikas ansambļiem "Al Kindi" un Damaskas virpuļojošie derviši. Kā sūfisma ticības pārstāvji, mākslinieki klausītājiem koncertā veltīja sūfiju garīgo mūziku un virpuļojošo dervišu svēto rituālu, rosinot gan meditatīvas un pārpasaulīgas, gan uzmundrinošas sajūtas, informē SIA "Lielais Dzintars" Sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Sūfisms ir īpašs islāma ticības virziens, kura galvenais mērķis ir nodrošināt nepastarpinātu kontaktu ar Dievu (Allāhu). Lai rosinātu padziļinātu izpratni par gaidāmo koncerta pieredzi, ar apmeklētājiem pirms koncerta izzinošā sarunā tikās Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas emeritētais profesors, etnomuzikologs Boriss Avramecs. Tikšanās reizē viņš pastāstīja par sūfiju individuālajām praksēm un psiho tehnikām, ceremonijām un rituāliem, misticismu, skaņu radīšanas paņēmieniem un to iedarbību uz cilvēku sūfiju rituālu kontekstā.

Ansamblis "Al Kindi", kas jau 40 gadus apvieno izcilus instrumentālistus un dziedātājus no Sīrijas, Ēģiptes un Tunisijas, koncertā atskaņoja sūfiju sakrālo mūziku, kas ietver lūgšanas un arābu klasisko mūziku. Pirms muzicēšanas vispirms tika aizvadīta visa sastāva kopīga lūgšana, kuru vadīja viens no izcilākajiem sīriešu vokālistiem un Korāna lasītājiem Šeihs Hameds Daūds kopā ar diviem deklamētājiem – Diā Daūdu un Solīmanu Daūdu.

Sakrālo dziesmu vēstījumus performancē pavadīja arābu tradicionālo instrumentu skanējums. Niedru flautu spēlēja Zijāds Kadi Amins, arābu tamburīnu (riqq) – Ādils Šamsuddīns, ūdu jeb arābu lautu – Muhammads Kadri Dalāls, savukārt kanunu – Hadidža al Afrita. Katrs mūziķis klausītājiem veltīja arī virtuozus solo.

Mūziķu un dziedātāju sastāvu spilgti papildināja Damaskas virpuļojošie derviši – sūfisma askēti jeb mūki, kuri ziedo sevi pilnveidei un palīdzībai citiem, atmetot visu laicīgo un materiālo. Jazāns al Džamāls un Hišams al Hatibs gan duetā, gan solo demonstrēja virpuļojošo dervišu rituālu jeb samu, kas pēc būtības ir muzikāli plastisks un dziļi meditatīvs dievkalpojums.

Sama rituālam ir sakrāla nozīme, tādēļ katra izpildītā darbība ir simboliska. Griežoties ap savu asi, derviši labo roku paceļ pretim debesīm, lai uztvertu Allāha svētību, kamēr kreisās rokas delna tiek vērsta pret zemi, atdodot debesu svētību apkārtējiem cilvēkiem un zemei. Šajā dejā derviši iekļūst dziļi meditatīvā stāvoklī un koncentrējas uz augstāko mīlestības formu, pazaudējot savu laicīgo ego un tādas nevēlamas īpašības kā liekulība, materiālisms, meli, pieķeršanās, iekāre. Deja ietver arī lūgšanu rituālu – dhikr, kas tiešā tulkojumā nozīmē "atcerēšanos".

Nākamais koncertsērijas "Pasaule Lielajā dzintarā" notikums gaidāms jau pavisam drīz, 15. aprīlī pulksten 19. Klausītājus ar Brazīlijas un Dienvidāfrikas mūziku īpašā savienojumā iepazīstinās vairāku latīņu "Grammy" balvu laureāts, bandolas virtuozs Amiltons di Olanda un džeza mūziķis, pianists un komponists Nduduzo Makatini.

Koncertu ar Liepājas pašvaldības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu rīkoja SIA "Lielais Dzintars".