Jana Egle. Foto: Modris Helds

Sestdien, 29. februārī, pulksten 14 Liepājas Latviešu biedrības namā skatuves pirmizrādi piedzīvos rakstnieces Janas Egles stāsts "Aiziet jūriņā!", intervijā "Rietumu radio" sacīja uzveduma režisore Karina Tatarinova.


Stāsts "Aiziet jūriņā!" ir daļa no stāstu krājuma "Gaismā", par kuru Jana Egle 2017. gadā saņēma Latvijas Literatūras gada balvu prozas kategorijā. Uzvedumu veido Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra amatierteātris "Projekts", un tas iekļauts Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā ikgadējā amatierteātru iestudējumu skates "Gada izrāde 2019" programmā.

"Stāsts ir par reālu cilvēku," sacīja Tatarinova. "Mistika ir tā, ka divi no [amatierteātra] kolektīva ir saistīti ar vietu, no kuras stāsts nācis – ar Ziemupi. Braucām arī ekspedīcijā, lai satiktu ļaudis, kuri pazinuši stāsta galveno varoni – jūrnieku. Satikām arī divas brīnišķīgas sievietes, kuras darbojas stāstā. Un tā patiesi ir dīvaina sajūta, jo saproti, ka tā ir realitāte."

Tatarinova Egles tekstu sauc par maģisku: "Katrs vārds, katrs teikums trāpa tieši desmitniekā – autores valoda vieš dzīvīgumu, dod duku. Man šis stāsts ir apliecinājums, ka dzīvot vienmēr ir vērts. Stāsts ir par to, kā dzīvot dzīvi, neskatoties ne uz ko."

Uzveduma veidotāja atzīst, ka aktieriem pēdējās dienas pirms skates ir gana stresainas, tomēr "satraukums ir viena no skatuves sastāvdaļām – ja tā nav, tad kaut kas nav kārtībā – tauriņiem vienmēr jābūt vēderā".

Tatarinova arī stāsta, ka ir "patīkami pārsteigta par šo cilvēku [amatierteātra aktieru] atdevi".

"Viņi velta visu savu brīvo laiku, ieliek procesā sirdi," stāsta Tatarinova. "Tā ir mazliet studentijas gaisotne vārda vislabākajā nozīmē, kas man ir ļoti pievilcīga."
Vienlaikus, procesā neesot ne miņas no radošā haosa.

"Viņi ir ļoti strukturēti. Racionāli pieiet procesam un strādā ar ļoti lielu entuziasmu," sacīja izrādes režisore. "Teātrī haoss reizēm ir lielāks. Man šajā pašā dienā ir pirmizrāde teātrī. Tas gan skan skaļi, bet mans aktrises haoss ir lielāks, nekā režisores."

Aktrise gan uzsver, ka režija nav teātra mākslas virziens, kurā vēlas veidot savu karjeru. "Šis projekts drīzāk ir mana dalīšanās pieredzē," sacīja Tatarinova.

Sestdien, 29.februārī, Liepājā Latvijas amatierteātru iestudējumu reģiona skatē "Gada izrāde 2019" būs skatāmas četras izrādes.
Latviešu biedrības namā pulksten 12 – Liepājas Tautas teātra uzvedums "Kā rodas izrāde", pulksten 14 – amatierteātra "Projekts" uzvedums "Aiziet jūriņā!" un pulksten 15.30 – Liepājas Jauniešu teātra studijas izrāde "Bērniņi", savukārt pulksten 17 kultūras namā "Wiktorija" Liepājas Neatkarīgais teātris rādīs Aldo Nikolai lugu "Taurenīt.. taurenīt…".