Šogad Purvīša balva piešķirta Liepājā dzimušajai māksliniecei Ievai Epnerei par personālizstādi "Dzīvo atmiņu jūra", informē LETA. Izstāde bija skatāma arī Liepājā.

Epneres multidisciplinārajā mākslā – video, fotogrāfija un instalācija – personiskie un privātie stāsti piedāvāja alternatīvus ceļus, lai nonāktu pie plašākām pārdomām par identitāti, tradīciju un rituālu. Savā darbā “Dzīvo atmiņu jūra” māksliniece pievērsās identitātes nepastāvīgajai dabai, reaģējot uz Latvijas postpadomju sabiedrības attīstības procesiem.

Par temata teritoriālo un saturisko ietvaru izvēlēta Latvijas Rietumu robeža – visos laikos simboliski un politiski uzlādēta josla gar Baltijas jūras krastu, kas reiz bijusi vienas varas galējā Rietumu robeža, bet šobrīd ir citas zonas Austrumi.

Izstādes centrālais darbs – video ar nosaukumu "Potom" ("Vēlāk") – tapis sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Jūras spēku floti. Filmas galveno varoni atveidoja aktieris Ģirts Krūmiņš, epizodiski filmā parādās daļa no Jūras spēku flotes komandas. Filmas skaņu celiņu veidoja komponists Edgars Rubenis, skaņas režiju – Ernests Ansons.

Izstāde "Dzīvo atmiņu jūra" pirmoreiz bija apskatāma Ņujorkas mākslas telpā "Art in General" 2016. gadā, bet tā paša gada izskaņā arī "kim?" laikmetīgās mākslas centrā, pēc kā arī tika nominēta Purvīša balvai 2019.

2017.gada nogalē izstāde bija skatāma arī Liepājā, koncertzālē "Lielais dzintars", kur bija izstādīti Ievas un Kristapa Epneru  dubultizstādes "Dzīvo atmiņu jūra/Vingrinājumi".

Balvas apjoms ir 28 500 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Šogad pirmo reizi Purvīša balvas vēsturē tika pasniegts apbalvojums par mūža ieguldījumu, ko saņēma māksliniece Džemma Skulme. Līdzās godalgai Skulme saņems arī 10 000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojās un nominantus izraudzījās LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.

Purvīša balvai bija nominēti Ēriks Apaļais, Kristaps Epners, Gints Gabrāns, Romāns Korovins, Pauls Liepa, Rasa un Raitis Šmiti, kā arī tekstu grupa "Orbīta".