No 30. decembra līdz 30. aprīlim "Promenade Hotel" vestibilā, Vecajā ostmalā 40, ikviens liepājnieks un pilsētas viesis aicināts apskatīt mākslinieka Valda Buša (1924–2014) gleznu izstādi.

Izstādē skatāmie mākslinieka Valda Buša darbi no galerijas "Romas dārzs" kolekcijas aptver laikposmu no pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem līdz divtūkstošo gadu sākumam.

Gleznās redzama mākslinieka mīlestība pret krāsām, ka arī īpatnējais skatījums uz dabu, kas atspoguļojas viņa spilgtajos, ekspresīvajos darbos. Mākslinieks ļoti daudz strādājis dabā. Plašajā un daudzveidīgajā latviešu ainavu glezniecības spektrā Valda Buša joma ir noskaņa un emocionāls fiksējums. Viņa gleznās, kur galvenais izteiksmes līdzeklis ir vērienīgiem, pastoziem otas vai paletes naža vēzieniem klāta krāsa, uzmanību piesaista mākslinieciskā pārdzīvojuma spēks un tiešums.

Valdis Bušs dzimis 1924 gada 25. jūlijā Abrenes apriņķa Viļakas pagasta Pokševas ciemā. Skolas gaitas uzsācis Zvaigznes pamatskolā, kur jau pirmā skolotāja ievērojusi un veicinājusi zēna zīmētprieku. Mācības un arī nodarbības zīmēšanā turpinājis Viļakas pamatskolā, ko pabeidza 1943. gadā.

Otrā pasaules kara gados dienējis leģionā, mācījies instruktora skolā, pabeidzis apakšvirsnieku skolu, jau kā vada komandieris piedalīies kaujās, ievainots un demobilizēts 1944. gadā. Jau tā paša gada augustā iesaukts Sarkanajā armijā, kaujā ievainots, demobilizēts 1945. gada martā.

Pēc kara izglītību turpinājis Latvijas Mākslas akadēmijā (1945–1950). Mācījies glezniecības fakultātē, kā sev nozīmīgākos pedagogus atzinis Leo Svempu un Ariju Skridi. Kad 1949. gadā uz Sibīriju tika izsūtīta mākslinieka līgava Anna Burlacāne, Valdis Bušs akadēmijā paņem akadēmisko gadu un seko viņai. Austrumkuibiševā viņi reģistrē laulību. Valdis Bušs strādā par zīmēšanas skolotāju, Anna – par medmāsu. Diemžēl laulības ar "tautas ienaidnieci" nav savienojamas ar studijām un nākas atgriezties Tālajos Austrumos.

1955. gadā Bušu ģimene atgriežas Latvijā un mājvietu atrod Jūrmalā. Strādājis par skolotāju Rīgas 2. Poligrāfijas arodskolā, pēc tam līdz pat aiziešanai pensijā – par noformētāju kombinātā "Māksla".

Vissvarīgākā dzīves aizraušanās māksliniekam ir gleznošana. Par viņa žanru kļūst ainava. Mākslinieks izstādēs piedalās kopš 1971. gada, pirmā personālizstāde notiek 1972. gadā. Jau 1973. gadā Valdis Bušs uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā.

Vēlākajos gados Bušs piedalījies ap 100 izstādēs, no tām ap 40 bijušas personālizstādes. Kopš deviņdesmitajiem gadiem uzsākta aktīva izstāžu darbība ārzemēs, personāizstādes notikušas Parīzē un Briselē.

(Avots: Edvarda Šmite, "Valdis Bušs", izdevniecība "Neputs" 2003)

Par gleznu iegādi interesēties galerijā "Romas dārzs", Zivju ielā 3.

Izstāde skatāma bez maksas.