Ceturtdien, 27. septembrī, ar koncertu un izstādes "Aizmirstā ūnija” atklāšanu sāksies XI Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls.

Pirmās dienas programma būs īpaša gan ar to, ka tiks atklāta izstāde „Aizmirstā ūnija”, gan ar festivāla atklāšanas koncerta viesmākslinieka no Gdaņskas Romana Perucka uzstāšanos.

Izstāde „Aizmirstā ūnija”, kas tapusi ciešā sadarbībā ar Polijas vēstniecību Latvijā un Liepājas muzeju, tiks atklāta 27. septembrī 18.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles dārzā. To piedāvā Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, Varšavas Seno Aktu galvenais arhīvs un Liepājas muzejs. Svinīgajā atklāšanā piedalīsies arī Polijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Ježijs Mareks Novakovskis.

Izstāde ir apliecinājums Polijas un Latvijas kopīgajai un ciešajai vēsturei, vēstot par poļu vēsturisko līdzdalību Kurzemes hercogistes izveidē un īpaši uzsverot Viļņas pakta parakstīšanas 450. gadadienu, kas tika atzīmēta pagājušajā gadā. Interesentiem izstāde būs aplūkojama līdz 28. oktobrim.

19.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē festivāla atklāšanas koncertā uzstāsies Gdaņskas Olivas katedrāles galvenais ērģelnieks Romans Peruckis. Savā programmā mākslinieks atskaņos vācu, franču un poļu komponistu darbus. Būs dzirdamas gan vācu ģēnija Johana Sebastiana Baha, gan franču improvizācijas meistara Leona Boelmaņa kompozīcijas. Poļu mūziku pārstāvēs daudzkārt godalgotais mūsdienu komponists Juljušs Lukcjuks un romantisma laika pārstāvis Mečislavs Sužiņskis, kuru mēdz dēvēt par poļu Bahu un kura ģeogrāfiski plašās profesionālās gaitas savā laikā atvedušas arī līdz Liepājai.

Poļu mūziķis Romans Peruckis ir viens no aktīvākajiem savas paaudzes ērģelniekiem. Viņš studējis Gdaņskas Mūzikas akadēmijā, kur patlaban pats ir ērģeļspēles profesors. Peruckis ir leģendām apvītās Olivas katedrāles galvenais ērģelnieks. Peruckis darbojas arī Gdaņskas pilsētas ērģelnieku ģildē, plāno Baltijas filharmonijas orķestra koncertdzīvi, vada Gdaņskas Olivas katedrāles draugu biedrību, kā arī vada starptautiskās ērģeļmūzikas dienas un J.P.Svēlinka vārdā nosaukto starptautisko ērģelnieku festivālu.

Profesors Peruckis aktīvi iesaistās arī citu pilsētu ērģeļmūzikas festivālos un ir vairāku ērģeļspēles konkursu žūrijas loceklis. Viņš sniedzis vairāk nekā 2000 koncertu, spēlējot gan solo, gan kameransambļos, gan kopā ar simfoniskajiem orķestriem. Saņēmis Polijas kultūras ministrijas apbalvojumu un vairākus Gdaņskas pilsētas goda rakstus, kā arī Vatikāna augstāko goda zīmi "Pro ecclesiae et Pontifice" (Par baznīcu un Pāvestu).

Visi festivāla koncerti notiks Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, Lielā ielā 9. Biļešu cena 2 un 3 Ls. Biļetes var iegādāties iepriekšpārdošanā visās "Biļešu Paradīzes" kasēs, kā arī internetā. Skolēniem, studentiem un pensionāriem ir pieejamas atlaides.

Plašāka informācija par Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu, kas notiks no 27. līdz 29.septembrim Liepājā, atrodama Liepājas Kultūras pārvaldes mājaslapā www.liepajaskultura.lv un nodibinājuma "Via Cultura" mājaslapā www.viacultura.lv, kā arī "Via Cultura" profilos, kas pieejami sociālajos tīklos facebook.com, draugiem.lv un twitter.com.