Sestdien, 8. decembrī, Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos Federiko Garsijas Lorkas lugas "Bernardas Albas māja" (skatuves versijā – nams) iestudējums Viestura Meikšāna režijā.

Režisors pats veidojis arī skatuves telpu un kustību partitūru, kā arī devis žanrisko apzīmējumu – alkas un spēles.

Federiko Garsija Lorka (1898 – 1936) ir viens no izcilākajiem dzejniekiem un dramaturgiem spāņu kultūrā, luga "Bernardas Albas māja" minama kā viena no viņa daiļrades virsotnēm.

Viesturs Meikšāns Lorkas lugas poētisko tekstu salīdzinājis ar tango ritmiem, un to īpaši Liepājas teātra iestudējumam tulkojis dzejnieks Edvīns Raups, par kura veikumu Meikšānas saka: "Izcils".

Izrādes spēles telpa veidota ārkārtīgi askētiska, bet arī asprātīgi. Tajā tikpat kā nav rekvizītu, akcents likts uz spilgtiem aktierdarbiem.

"Bernardas Albas nams" ir stāsts par sievietēm vīriešu pasaulē. Pēc vīra nāves Bernardas Albas (aktrise Inese Kučinska) namā tiek pasludinātas sēras. Viņas meitas ir pakļautas mātes noteiktajiem stingrajiem likumiem, kontrolei un dzelžainajai kārtībai. Kad vecākai meitai tiek dota iespēja saderināties, Bernardas nama pamati sāk šķobīties, – iemesls tam ir gan māsu savstarpējās nesaskaņas, gan mīlestība un pat apmātība ar māsas līgavaini, kas mostas vairākās māsās.

"Pasaules dramaturģijā, kurā akcents ir likts uz vīriešiem, šī ir izcila luga, kuras centrā – sievietes," atzīst režisors.

Bez Ineses Kučinskas lomās redzēsim Andu Albuži, Lauru Jerumu, Agnesi Jēkabsoni, Samiru Adgezalovu, Karīnu Tatarinovu, Viktoru Elleru, Pēteri Lapiņu un jauno aktrisi Elzu Gauju, kurai šī ir debija uz Liepājas teātra skatuves.

Izrādei tapt palīdzējusi arī scenogrāfa asistente Marija Rozīte, kostīmu mākslinieces Evija Pintāne un Baiba Litiņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, skaņu mākslinieks Māris Dejus.

Izrādi iespējams noskatīties arī 9. un 11. decembrī, kā arī 13. un 16. janvārī.