Liepājas simfoniskais orķestris (LSO) pēc īsa atvaļinājumā šonedēļ atgriezies, lai nospēlētu vairākus koncertus Liepājā un Dzintaros kopā ar Intaru Busuli. Kādi ir orķestra turpmākie plāni?

Par to sarunā ar LSO valdes locekli Uldi Lipski.

Intensīvi turpinās augustā
Nākamnedēļ orķestris atkal dosies atvaļinājumā, šoreiz jau uz trim nedēļām. Taču reizi nedēļā turpināsies kamermūzikas projekti. Augusts gan būs diezgan intensīvs – ar Māri Sirmo un kori "Latvija" Liepājā atskaņosim Ērika Ešenvalda multimediālo simfoniju "Ziemeļu gaisma", turklāt ir ļoti lielas cerības, ka koncerta pirmajā daļā varēsim parādīt dokumentālās filmas pirmizrādi, kā Ēriks Ešenvalds radīja šo darbu – brauca ekspedīcijā aiz Polārā loka. Pašlaik filma tiek montēta, un mēs ļoti ceram, ka līdz koncertam tā tiks pabeigta. Otrajā daļā atskaņosim pašu simfoniju. Šo koncertu gaidām kā lielu notikumu.

Pēc tam atskaņosim Mocarta "Rekviēmu", un 24.augustā mums jāpiedalās valdības un Saeimas rīkotajā tradicionālajā koncertā par godu Baltijas ceļam. Pērn bijām pie Brīvības pieminekļa, šogad uzstāsimies Dzintaru koncertzālē. Otrajā daļā atsevišķi LSO mūziķi uzstāsies kopā ar liepājnieku grupu "Remix", ar kuru pērn novembrī spēlējām koncertu "Lielajā dzintarā". Šis koncerts ir sagatavošanā, līdz ar to orķestrim paredzams ļoti intensīvs darbs. Tāpat augustā būs vēl viens papildu koncerts ar Intaru Busuli. Vienu nedēļu strādāsim arī ar diriģentu Lucu Kēleru pie klasiskas programmas, ko 20.augustā atskaņosim Rundāles pilī. Tā būs izcila programma – Šūberta simfonija un Sibeliusa vijoļkoncerts ar mūsu pašu Līgu Baltābolu kā solisti. Liepājā neatskaņosim, jo tajā laikā "Lielajā dzintarā" paredzēti festivāla "Via Baltica" koncerti. Skatāmies uz to koleģiāli – negribam visus datumus "aizlikt" tā, lai neviens cits ar saviem koncertiem netiek, tāpēc, šo programmu varēs noklausīties Rundālē.

Sezonas atklāšana, Zemītis, Vasks
Pēc tam pamazām gatavosimies sezonas atklāšanai, kurā pirmatskaņosim priekšpēdējo no Liepājas cikla koncertiem – Rīgas jaunās paaudzes komponists Platons Buravickis jau ir uzrakstījis koncertu balsij un orķestrim, veltot to spilgtai latviešu dziedātājai Ievai Paršai. Vēl atklāšanas koncertā atskaņosim Rahmaņinova simfoniju, bet pie diriģenta pults būs Atvars Lakstīgala.

Arī jaunajā sezonā koncertdzīve būs diezgan intensīva, taču ne visi koncerti būs Liepājā. Esam iesaistījušies projektā kopā ar ģitāristu Kasparu Zemīti un Intaru Busuli, kuri ir uzvarējuši "Swedbank" konkursā par koncertu ciklu Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Ventspilī. Iespējams, sadarbība ar Zemīti pēc tam varētu izvērsties plašāk, bet šis būtu tāds iesākums, kurā pamēģinām, "pagaršojam", un tad skatāmies tālāk.

Visu gadu Latvijā tiek atzīmēta Pētera Vaska jubileja, un arī mēs ieslēgsimies šajā svinību ķēdē, oktobrī atskaņojot Vaska 3.simfoniju, ko ierakstījām šajā pavasarī un kas, cerams, līdz koncertam arī iznāks diskā prestižā vācu kompānijā "Wergo". Mums tas būs otrais disks tieši ar šo kompāniju, bet kopumā kopš 2010.gada šis varētu būt jau kāds desmitais disks, ko orķestris ierakstījis.

Sakarā ar Latvijas simtgadi Mūzikas informācijas centrs ir iecerējis izdot vienā kolekcijā visas ievērojamākā latviešu simfoniķa Jāņa Ivanova simfonijas, un arī mēs esam aicināti iesaistīties šajā grandiozajā projektā.

Latviešu diriģenti un "Vecgada kokteilis"
Ar Māri Sirmo vēlreiz atsvaidzināsim Imanta Kalniņa programmu, ko "Latvijas koncerti" ir pasūtījuši Dzintaru slēgtajai zālei, bet, paralēli mēģinājumu procesam, centīsimies arī šo koncertu ierakstīt, lai tas paliek nākamajām paaudzēm – Māra Sirmā interpretācijā, manuprāt, tas izskanēja īpaši svaigi un harizmātiski. Tas ir viens no orķestra nākamaš sezonas uzdevumiem.

Novembra sākumā vēl viens latviešu diriģents – Normunds Šnē – diriģēs savu iemīļoto Sibeliusu un Brāmsa dubultkoncertu, kas varētu būt ļoti svaigi, jo Šnē ļoti reti diriģē Brāmsu. Koncertā arī piedalīsies latviešu čelliste Marta Sudraba, kas pašlaik strādā Vīnes Filharmonijā, un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra nesen tapušais koncertmeistars Georgs Sarkisjans.

Tāpat decembra sākumā mūsu orķestra kādreizējais klarnetists Guntis Kuzma, kurš šobrīd ir Nacionālā simfoniskā orķestra galvenā diriģenta asistents, ne tikai diriģēs Bēthovenu, bet būs arī solists kolosālam Riharda Zaļupes skaņdarbam – koncertam klarnetei ar orķestri un elektroniku. Piedevām klarnetes būs trīs, no pikolo līdz basa klarnetei, un visas spēlēs Kuzma.

Īsi pirms Ziemassvētkiem nospēlēsim Riharda Dubras "Ziemassvētku oratoriju" ar kori "Latvija" un diriģentu Atvaru Lakstīgalu, un tad jau Vecgada koncerti 29. un 30.decembrī, kas iecerēti ļoti neparastā formātā, gribētos to dēvēt par Vecgada kokteili, jo gribam pasniegt tiešām reibinošu kokteili, bet, kura sastāvdaļas ir pazīstamas un iemīļotas – bez atklājumiem, bez lielām filozofijām, vienkārši tāds raibs, neparasts koncerts, ar negaidītiem pavērsieniem. Uzstāties piekrituši Uldis Marhilēvičs, Zigfrīds Muktupāvels, Elīna Šimkus, Daumants Kalniņš, klarnetists un šovmens Egils Šēfers un jaunais un daudzsološais diriģents Kaspars Ādamsons.

Zvaigžņu festivāls, ārvalstu tūres
Kā parasti, gada sākumā ir orķestru parāde Rīgā – simfoniskās mūzikas lielkoncerts. Tur mēs ar mūsu brīnišķīgo koncertmeistari Ilzi Zariņu kā solisti atskaņosim Gundara Pones vijoļkoncertu. Tā ir Ilzes un Atvara Lakstīgalas ideja, ko ar prieku atbalstīja arī "Latvijas koncerti".

Skatoties vairāk uz pavasara pusi, galvenie notikumi, protams, ir Zvaigžņu festivāls, kurā pianisti būs pārsvarā, taču nostiprināsim dažādu mūzikas profesiju mākslinieku klātbūtni tajā. Mēs vēlētos festivālu noturēt visu martu, un ceram, ka pilsēta mūs atbalstīs. Princips diezgan vienkāršs – katru nedēļas nogali, piektdien, sestdien – pa koncertam. Arī, lai tūrisma operatori var atvest klausītājus, un, ja kādā nedēļas nogalē cilvēks netiek, bet grib būt festivālā, viņš var atbraukt citreiz. Šobrīd izskatās, ka pavisam varētu būt deviņi koncerti. Būs gan jaunās paaudzes zvaigznes – Čaikovska konkursa laureāti, būs lietuviešu leģenda, Vācijā dzīvojošais čellists un diriģents Dāvids Gerings, brīnišķīgais altists un diriģents Maksims Risanovs, vijolnieks Sergejs Dogadins. Centīsimies piesaistīt arī latviešu jaunās cerības, jaunos mūziķus – dot viņiem cerību.

Mums arī notiek sarunas ar Klaipēdas kamerorķestri, kas piedāvā ļoti neparastu solistu – ļoti labu baroka vijolnieku, kurš ir arī labs kontratenors, bet Zvaigžņu festivālu noslēgs Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga. Līdz ar to festivāls kļūst nopietnāks, tas vairs nav tikai Liepājas orķestra "kabatas" festivāls.

Rudens pusē esam aicināti uz diviem koncertiem Lietuvā – vecmeistars Jozs Domarks, kurš mūs dzirdēja Viļņā un bija pilnīgā sajūsmā par orķestri un diriģentu Atvaru Lakstīgalu, ir uzaicinājis mūs uz festivālu Pluņģes pilī, un pēc tam, divas nedēļas vēlāk, uzstāsimies Viļņā.

Tālāks brauciens paredzēts 2017.gada rudenī, kad mums būs Vācijas tūre, esam noslēguši priekšlīgumu un vienojušies par programmu, pirms tam, maijā paredzēta dalība prestižā Polijas jaunās mūzikas festivālā, bet vēl pēc gada – 2018.gadā, Latvijas vēstnieks Indijā Aivars Groza organizē tūri Indijā – Mumbajā, Ņūdeli, Bengalūrā.