Šogad vienam no ievērojamākiem latviešu dzejniekiem, Mārim Čaklajam pavasarī apritēja 80. Tieši Māris Čaklais ir autors Liepājas skaistajai definīcijai – pilsēta, kurā piedzimst vējš.

Par "Dzejas dienu 2020" moto izvēlētas Māra Čaklā dzejas rindas no dzejoļa, ko viņš veltījis dzejniekam Olafam Gūtmanim: "Atkal Kurzeme ģērbj, / atkal iekopta ēdina./ Bet neaizmirstiet pa burzmu/ iekopt sevī Kurzemi."

Dzejas dienu pirmais pasākums "Dzejstaiga ar Māra Čaklā dzejas pieskārieniem" būs pastaiga pa Kūrmājas prospektu, apstājoties pie Liepājas himnas piecām skulptūrām, kur aktieri lasīs Māra Čaklā dzeju un skanēs dziesmas ar viņa vārdiem. Pasākuma idejas autore un režisore ir Karīna Tatarinova. Šogad novembrī aprit arī 10 gadi kopš skulptūru atklāšanas, informē Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas Reģionālā mācību centra vadītāja Gita Švarce.

"Dzejas dienu 2020" īpašā viešņa šogad būs dzejniece Inese Zandere, ar kuru dzejas draugi varēs tikties autorvakarā "Mantojumi. Dzeja un stāsti" 16.septembrī pulksten 18, Promenādes viesnīcas Hika spīķerī.

Ar mazajiem lasītājiem dzejniece tiksies pasākumā "Dzejoļi ar putniņiem" bērnu bibliotēkā "Vecliepājas rūķis" 16.septembrī pulksten 12 un bibliotēkā "Varavīksne" pasākumā "Veselīgi dzejoļi".

Dzejas dienas ir laiks, kad vienuviet varēs satikt un klausīties dzeju un prozas lasījumus Liepājas autoru izpildījumā. Pasākumā "Liepājas dzeja vējo" "Romas dārza" pagalmā uzstāsies Liepājas dzejnieki, bet ar dzejnieci Lauru Andersoni viņas grāmatas "Meitiņa skatās augšup" atvēršanā varēs tikties bibliotēkā "Libris" 15.septembrī pulksten 18.

"To balto laimes mirkli es gribu dubultā …." ir dzejnieces, liepājnieces Dzintras Zorgevicas jubilejas pasākums "Valtera bibliotēkā" 18.septembrī pulksten 14. Piedalīsies arī dzejdaris Ādolfs Gaujietis un skaņdaris Andris Kristons.

15.septembrī literatūras un novada vēstures interesentus pa savā grāmatā "Liepu Tēva teikas" atainoto notikumu vietām vedīs Varis Siliņš. Satikšanās Tirgoņu ielā pie Swedbank.

Dzeja ir arī jauniešu radošuma izpausmes veids, kam pievienojot mūsdienīgus rīkus, tiek uzrunāti gan vienaudži, gan nopietni literatūras pazinēji. Skolēni un studenti izpaudīsies pasākumos "Dzejas sports" Liepājas 5. vidusskolā 15.septembrī un "Nakts dzejas acu un ausu priekam" LiepU pagalmā, Kūrmājas prospektā pulksten 21.

18.septembrī Egona Līva piemiņas balvas "Krasta ļaudis" pasniegšana.

19.septembrī no pulksten 11 līdz 21 "Eiropas kultūras mantojuma un dzejas dienas 2020 "Vertikāle VI"".

"Dzejas dienas 2020" organizē Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka, sadarbībā ar Liepājas Universitāti, Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļu, atbalsta Liepājas pilsētas pašvaldība, Liepājas Kultūras pārvalde, viesnīca "Promenade Hotel" un "Hotel Roma".