Liepājniece Aina Krauče glabā sava vīra Vinifreda Krauča  tulkotās grāmatas, arī ar Havela autogrāfu, neizdots palicis vēl viens tulkojums.

Svētdien mūžībā aizgājušā čehu rakstnieka, dramaturga, politiķa, disidenta un cilvēktiesību aizstāvja Vāclava Havela saikne ar Liepāju ir tulkotājs Vinifreds Kraučis.

Viņš bija vienīgais latviešu tulkotājs no čehu valodas, kurš latviski tulkojis arī Havela lugas, rakstus un runas. Kraučis arī bija viens no tiem, kas pēc tā sauktā Prāgas pavasara 1968. gadā aizsūtīja atbalsta telegrammu apcietinātajam „tautas ienaidniekam” Havelam. Pagaidām vēl neizdots palicis viens no Havela darbu tulkojumiem – 1990. gadā Čehijā izdotā "Neklātienes nopratināšana”, kurā Havels atbild uz žurnālista Harela Hvīždjala jautājumiem. " Varbūt vēl kaut kas notiks..."  – joprojām cer Aina Krauče. Ap 40 čehu valodas vārdnīcas tulkotāja atraitne, bijusī Centrālās zinātniskās bibliotēkas dorektore Aina Krauče pēc vīra nāves nodevusi tulkotājai Ritai Rudušai, kas turpina Vinifreda Krauča iesākto.

2007. gadā Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka sadarbībā ar Čehijas vēstniecību Latvijā un Liepājas muzeju bija noorganizējusi neklātienes tikšanos ar kādreizējā Čehijas prezidenta Vāclava Havela neparasto personību izstādē "Vāclavs Havels Eiropas pārmaiņās". Ceļojošā izstāde bija skatāma Kanādā – Monreālā un Toronto, Latvijā – Liepājā un Igaunijas galvaspilsētā Tallinā.

Bijušais Čehijas prezidents Vāclavs Havels mūžībā aizgāja svētdien, 18. decembrī, 75 gadu vecumā.

Havels bija rakstnieks, dramaturgs, politiķis, disidents, cilvēktiesību aizstāvis un viens no galvenajiem cīnītājiem 1989.gada Samta revolūcijā pret komunisma jūgu.

Pēdējo mēnešu laikā Havela veselības stāvoklis bija pasliktinājies, un kopš viņa filmas "Aiziešana" pirmizrādes šā gada martā sabiedrībā viņš bija parādījies ļoti reti. Havelam 1996.gadā tika atklāts plaušu vēzis, ziņo aģentūra LETA.

Viņam bija izoperēta daļa plaušas. Bijušā prezidenta veselību iedragāja ne vien vairāki sociālistiskās Čehoslovākijas cietumos pavadītie gadi, bet arī fakts, ka viņš bija kaislīgs smēķētājs.

Pēc komunistiskā režīma sabrukuma Samta revolūcijas rezultātā disidents un dramaturgs Havels 1989.gadā tika ievēlēts Čehoslovākijas prezidenta amatā. Kad Čehoslovākija 1993.gadā sadalījās, viņš kļuva par neatkarīgās Čehijas pirmo prezidentu, bet 1998.gadā tika valsts galvas amatā pārvēlēts. 2003.gadā, noslēdzot otro pilnvaru termiņu Čehijas prezidenta amatā, Havels atgriezās pie radošā darba.

Pēc prezidentūras beigām Havels arī aktīvi pievērsās cilvēktiesību aizstāvībai.

Viņš iestājās par Kubas un Ķīnas disidentiem, kā arī atbalstīja Baltkrievijas un Krievijas politisko opozīciju un cīņu pret Mjanmas militāro huntu.

"Patiesībai un mīlestībai jāgūst pārsvars pār meliem un naidu," savulaik sacīja Havels. Tas kļuva par viņa revolucionāra moto, kuram viņš pēc paša vārdiem vienmēr centies sekot.

Daudzo godalgu vidū, ko saņēmis Havels, ir prestižā Zviedrijas Ūlofa Palmes balva, augstākais ASV civilais apbalvojums - Prezidenta brīvības medaļa -, ko viņam kā "vienam no dižākajiem brīvības varoņiem" pasniedza Savienoto Valstu prezidents Džordžs Bušs.

Havels dzimis 1936.gada Prāgā.