Pēc tam, ka Liepājas mākslas vidi saviļņoja gadījums ar Ivonnas Kalitas gleznu "Melnā avs", savu viedokli par notikušo pauda itāļu fotogrāfs Livio Burbons, oriģinālā darba autors.

Cienījamie lasītāji Latvijā!
Esmu Livio Burbons, aģentūras "Spin360" (www.spin360.it) fotožurnālists no Itālijas, Milānas.

Jau 15 gadus es ceļoju pa pasauli, veidoju reportāžas un stāstu lasītājiem par citām kultūrām. Man ļoti patīk ceļot, sajūsmina tradīciju, reliģiju, pārtikas un dzīvesveidu daudzveidība. Es bieži esmu kā melnā avs starp citiem cilvēkiem. Un vienmēr esmu uzņemts viesmīlīgi, laipni un atvērti – visur!

Pirms gadījuma ar gleznotāju Ivonnu Kalitu, nezināju neko par Liepāju. Bet tad dažu dienu laikā saņēmu desmitiem e-pasta vēstuļu no jūsu valsts.

Man rakstīja daudzi, arī žurnālisti un mākslinieki. Pirmais, kas atpazina manu fotogrāfiju, bija Valters Pelns (paldies, viņam par to).

Daudzi gribēja zināt manu pozīciju. Taujāja, vai es sākšu kādas juridiskas darbības, lai aizstāvētu savas autortiesības. Citi mani lūdza, lai pieprasu paskaidrojumu no muzeja direktores un arī žūrijas publisku atvainošanos.

Es par to domāju...

"Melnās avs" stāsts
Bet vispirms man jāizstāsta fotogrāfijas "Melnā avs" (The Black Sheep) garais stāsts.

Sardīnija, 2006.gada vasara. Ceļoju pa salu, veidojot reportāžu par salas arheoloģiskajām vietām. Tas bija karsts rīts, kad braucu pa šauru kalnu ceļu.  

Pēkšņi nācās apstāties, jo pa ceļu gāja simtiem aitu. Izkāpu no automašīnas un nofotografēju, izmantojot pēdējo no 36 fotofilmas kadriem... Pēc vairākiem mēnešiem mans draugs Andrea Brambilla, uzskatot fotogrāfiju par pietiekami interesantu, ievietoja to aģentūras mājaslapā (www.spin360.it).

2008.gadā fotoaģentūra "Solent" palūdza to izmantot savam arhīvam. 2010.gadā kāds kolēģis no Irānas man uzrakstīja... apsveikuma e-pastu sakarā ar manas fotogrāfijas publicēšanu. Pat nezināju par kuru fotogrāfiju irānis mani apsveic! Dažu dienu laikā atklāju, ka "Melnā avs" izvēlēta kā dienas foto laikrakstā "The Telegraph", un visā pasaulē to sāka izmantot citi laikraksti un žurnāli. Dažu nedēļu laikā fotogrāfija jau bija ievietota vairāk nekā 50 interneta resursos.

Līdz visbeidzot 2014.gada novembrī saņēmu e-pastus no... Latvijas. Uzzināju, ka pilsētā, ko sauc Liepāja, dzīvo sieviete, kas ieguva galveno balvu, uzgleznojot "Melno avi". Uzzināju arī, ka Latvijā iespējams nopirkt ledusskapja magnētiņu ar melno aitu.

"Plaģiātismu" vērst sacensībā
Man nav nekādas intereses sākt kādu juridisku procesu pret Ivonnu Kalitu. Esam jau komunicējuši e-pastā. Viņa man uzrakstīja garu vēstuli par savu skatījumu, par gleznu, un uzaicināja mani ciemos uz jūsu brīnišķīgo pilsētu, par kuras eksistenci es iepriekš nemaz nezināju. Šobrīd tiešām domāju nākamvasar apciemot Liepāju un parādīt jūsu pilsētu un kultūru Itālijas laikrakstos.

Kāds man jautāja – kas ir māksla? Precīza attēla kopija vai Ķīnā ražots magnēts? Neesmu mākslinieks, esmu fotožurnālists, kas mīl šo brīnišķīgo pasauli un visas melnās aitas tajā!

"Melnā avs" ir universāls atšķirīgā koncepts, atšķirīgā no citiem, no grupas. Parasti neviens nevēlas būt melnā avs. Bet šajā savādajā stāstā mākslinieks izveidoja oriģinālā un atšķirīgā kopiju.

Tas ir iemesls, kādēļ aicinu jūsu (un ne tikai) valsts māksliniekus un fotogrāfus veidot savus darbus, savas oriģinālas interpretācijas par tēmu "Melnā avs". Vēlos pārvērst slikto "plaģiātisma stāstu" interesantā sacensībā, izaicinājumā. Man patīk provocēt, taču radošā veidā.

Vienmēr ļoti svarīgi ir komunicēt, būt ar atvērtu prātu. Svarīgi ir spēt realizēt kaut ko kopā! Mēs visi varam būt vienlaikus gan baltā, gan melnā avs. Kad esam baltās aitas, mums ir jāspēj aizstāvēt mazākuma tiesības un kvalitāti. Kad esam melnās avis, mums ir jāspēj saprast savu atšķirību no masas, necenšoties sevi pārāk izolēt!

Šajā gadījumā mans melnās avs stāsts reizē ir stāsts par nejaušību. Stāsts par dzīvnieku, kas satika Itālijas fotogrāfu, kurš aizsūtīja bildi uz Angliju, kas vēlāk kļuva par dienas foto daudzās avīzēs, tapa slavena arī Irānā, Japānā, Latvijā... Stāsts par fotogrāfiju, kas kļuva par ledusskapju magnētu Ķīnā un par gleznu pilsētā Baltijas jūras krastā, iegūstot pirmo vietu. Stāsts par failu, kas ceļo apkārt pasaulei bez barjerām un robežām. Stāsts par koncepciju "būt citādākam un oriģinālam", kas iedvesmo cilvēku prātus dažādos veidos.