Ceturtdien, 3.novembrī, pulksten 17.30 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 notiks lekcija "Kūmības jeb krustabas un dzīves sākuma rituāli". Nodarbība notiek lekciju cikla "Tradicionālie mūža godi un rituāli mūsdienu skatījumā" ietvaros. Lekciju vadīs folkloras un tradīciju pētniece Ieva Ančevska, informē Liepājas muzeja Kurzemes tautas tērpu informācijas centra vadītāja Vineta Solovjova.

Lekcijā "Kūmības jeb krustabas un dzīves sākuma rituāli" Ieva Ančevska iepazīstinās ar galvenajiem rituāliem cilvēka mūža sākumā, kā arī raksturos un skaidros būtiskākās kūmību jeb krustabu norises.

Kūmības jeb krustabas ir cilvēka pirmie mūža godi latviešu tradīcijā. Latvijas teritorijā ienākot kristīgajai ticībai, šo rituālu pārdēvēja par kristībām. Neskatoties uz to, kā laiku lokos dēvēti šis mūža godi, to būtība un simboliskā nozīme nav mainījusies. Tā joprojām ir dzimtas kopā sanākšana, lai godinātu jauno dzīvību.

Rituālu pamatā ir noteikts nolūks un tradīcijā balstīta norise. Savulaik šis svarīgais rituāls tika novadīts jaundzimušā bērniņa pirmajā mēnesī, kad viņš tika uzņemts dzimtā, ieguva vārdu, dzimtas svētību un kūmas jeb krustvecākus.

Lekciju cikla otrajā nodarbībā etnoloģe Ieva Ančevska stāstīs gan par kūmību tradīciju senatnē, gan arī mūsdienu praksē pieredzēto, jo pati ir vadījusi dažādus rituālus. Lekcijas laikā apmeklētājiem būs iespēja uzdot jautājumus.

Savukārt 1.decembrī pulksten 17.30  "Vedības jeb kāzas un pārejas rituāli" ietvaros tiks gūts priekštats par pārejas rituāliem un tiem raksturīgajām norisēm, kā arī par tradīcijām bagātākajiem godiem – kāzām, kad tiek veidota jauna ģimene.

Noslēdzot lekciju ciklu, 15.decembrī, pulksten 17.30 lekcijā "Bedības jeb bēres un dzīves noslēguma rituāli" Ieva Ančevska pievērsīsies rituāliem, kas saistīti ar dvēseles pavadīšanu un cilvēka pēdējiem mūža godiem – bedībām jeb bērēm.

Nodarbība norisināsies klātienē Liepājas muzejā. Dalības maksa – 5 eiro.

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās, sazinoties ar Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāju Vinetu Solovjovu – zvanot pa tālruni 294 49771 vai rakstot vineta.solovjova@liepaja.lv.