Piektdien, 27. septembrī, pulksten 18 Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" tiks atklāta glezniecības izstāde "Izaugsmes stāsti. SEB Stipendija glezniecībā 15 gadi", kurā 15 mākslinieku veidoti darbi dažādās tehnikās atspoguļo ne tikai talanta attīstību, bet arī sabiedrībā aktuālas tēmas, informē Anita Lazdeniece-Grīnberga, SIA "Lielais Dzintars" pārstāve.
Izstādi veidojusi Latvijas Mākslas akadēmija sadarbībā ar "SEB banku", izceļot to mākslinieku izaugsmes ceļus, kuri ieguvuši SEB Stipendiju glezniecībā. Viņu darbi atspoguļo ne tikai individuālo talantu un meistarību, bet arī ļauj ar patiesu interesi paraudzīties uz šķietami dažādām pieredzēm, uztverēm un pieejām.
"Izaugsmes stāsti" no Cēsīm atceļojuši uz Liepāju un atklās mūsdienu mākslas festivālu "Liepājas Mākslas forums". Izstādes koncepts spilgti rezonē ar šī gada festivāla tēmu. "Ieguldījums jauno mākslinieku izaugsmē ir nozīmīgs un gudrs devums nākotnei. Tas arī vistiešākajā veidā saistās ar pēctecības veidošanu. Mūsu festivāla tēma šogad ir "Pēctecība", un šī burvīgā kolekcija spilgti parāda dažādu māksliniecisko personību pasaules redzējumus. Izstādē varēsim piedzīvot bagātīgu plejādi ar spilgtu rokrakstu un tēmu spektru, daudz spēcīgu, dzīvi apliecinošu darbu, kas ļauj ielūkoties nākotnē," izstādi piesaka festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.
Apmeklētājiem būs iespēja redzēt visu SEB Stipendijas laureātu veikumu. Tie ir mākslinieki: Neonilla Medvedeva, Atis Jākobsons, Zane Tuča, Elza Sīle, Laimdota Malle, Klāvs Loris, Madara Neikena, Zīle Ziemele, Sandra Strēle, Kristaps Priede, Anna Pommere, Krišjānis Elviks, Madara Kvēpa, Alise Builevica un Katrīna Biksone. Izstādes kuratore: Inese Rozentāla.
Autoru radītie darbi aptver plašu tēmu loku, tie reflektē gan par dziļi personīgām un sabiedrībā pastāvošām sociālām, reliģiskām, un filozofiskām tēmām, gan pievēršas cilvēka portreta, dabas ainavas, kosmosa, metafizikas vai atmiņas izpētei. Darbi veidoti ne tikai tradicionālās, bet arī paplašinātās glezniecības tehnikā, piedāvājot skatītājam trīsdimensionālu pieredzi.
Piemēram, Laimdotas Malles darbi tapuši kā metaforas piedzīvotām iekšējām vai ārējām parādībām. Mirklis tiek fiksēts, un tiek sākti meklēt objekti ar dažādām intriģējošām, notikumam radniecīgām faktūrām. No objektiem tiek ņemts nospiedums, un elementi tiek atlieti no jauna kā vaska vai cita materiāla čaulas. Pielāgots tonis, kopā sastiprinātas formas un veidota skulpturāla kompozīcija, kas atgādina kaut ko pazīstamu, ikdienā sastaptu, bet tajā pašā laikā citādu, svešādu un neredzētu ainu.
Krišjāņa Elvika ar kosmētiku veidotie gleznojumi turpina autora iesākto interešu zonu – ķermenis bez ķermeņa. Abstraktie darbi veidoti, vadoties pēc ķermeņa radītiem impulsiem, ritmiskām darbībām un atkārtojumiem, cenšoties izvairīties no racionalitātes, ko nosaka prāta piesaiste. "Ķermenis bez ķermeņa" ir temats, kuru autors aizsāka 2019. gadā, darbos uzsverot ķermeņa pieredzi, bet glezniecības kontekstā izvairoties no tā burtiska atainojuma.
Annas Pommeres darbu sērija "Griķu medus" gleznota ar akvareli uz lina. Pēc darbu pabeigšanas audekli tika noņemti no rāmjiem un uz vienu gadu ievietoti stropos, kur bites turpināja tos papildināt, klājot tiem virsū propolisu. Pēc tam darbi tika izņemti no stropiem un sašūti kopā vienā lielā audeklā – "Sibīrijas sega". Atsevišķas gleznas autore pati papildinājusi ar bišu vasku un propolisu.
SEB Stipendijas konkurss glezniecībā tiek rīkots kopš 2008. gada ar mērķi atbalstīt jauno Latvijas Mākslas akadēmijas studentu talantu, meistarību un jaunradi. Sniedzot stipendijas laureātam finansiālu atbalstu un apmaksātu Laikmetīgās mākslas mesas apmeklējumu kādā no Eiropas Savienības pilsētām kopā ar radošo darbnīcu.
Mākslas telpā "Civita Nova" izstāde bez ieejas maksas apskatāma līdz 3. novembrim koncertzāles darba laikā: no pirmdienas līdz piektdienai no pulksten 11 līdz 17, sestdienās, svētdienās no pulksten 10 līdz 15.
Lai pieprasītu mājokļa pabalstu, nav nepieciešams īpašs statuss