Piesakot sevi ar šim brīdim tik aktuālu tēmu – "Ne – noteiktība", šogad, no 25. līdz 27. septembrim, jau sesto reizi Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" rīko mūsdienu mākslas festivālu "Liepājas Mākslas forums", portālu irliepaja.lv informēja Elizabete Hartmane, SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību vadītāja.


Programmā līdzās desmit dažādiem, spilgtiem mākslas notikumiem iekļauta arī Lizbetas Gruvezas dejas performances pasaules pirmizrāde, kas pasūtīta sadarbībā ar tādiem Eiropas kultūras grandiem kā Aviņonas teātra festivāls, Ženēvas Laikmetīgās dejas asociācija, Karaliskais Flāmu teātris un citām nozīmīgām Eiropas kultūras organizācijām.


"Šais neparastajos laikos nāk prātā slavenā amerikāņu profesora, matemātiķa Džona Alensa Polosa (John Allen Paulos) teiktais: "Vienīgā noteiktība šai dzīvē ir nenoteiktība". Šie pravietiskie vārdi pandēmijas apstākļos skan īpaši patiesi un ne – noteiktība kļūst par mūsdienu mākslas festivāla "Liepājas Mākslas forums" pielāgotās programmas "pamatkārtu," iepazīstinot ar foruma programmas filozofiju, stāsta festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča. "Mākslinieki un viņu darbi ir sabiedrības gara un dvēseles antenas, kas uztver, pārraida un tulko notiekošo jaunās mākslinieciskās formās. Mākslinieki šai festivālā aicina domāt ekoloģiski, sociāli atbildīgi, viņi skar mums visiem aktuālas tēmas – vientulības neiespējamība, kolektīvā sadarbība, līdzās pastāvēšanas dažādās formas, utopija - distopija, solidaritāte un empātija. Viņu darbi ir spēcīgi savā saturā un formā, ekstravaganti un kaleidopiski," turpina B. Bartkeviča.


Neskatoties uz ieilgušo ne – noteiktības laiku, "Liepājas Mākslas forums" tomēr dzīvos un notiks arī šogad, tas klausītājiem un skatītājiem sniegs iespēju satikties ar spilgtiem savu žanru meistariem ne tikai no Latvijas, bet arī ārvalstīm – ASV, Beļģijas, Francijas un Palestīnas. Mūsdienu mākslas festivāls 2020. gadā aicinās piedzīvot vienpadsmit dažādus notikumus – dejas izrādes, mākslas izstādi, dzejas diskotēku, radošu darbnīcu jauniešiem, diskusiju, avangarda kamermūzikas koncertu, filmu vakaru, teātra izrādi bērniem un vecākiem, kā arī neparastu multimediālu koncertu. Šogad foruma programma veidota īpaši pieejama un demokrātiska – 6 no 11 unikālajiem pasākumiem pieejami bez ieejas maksas, veicot iepriekšēju rezervāciju. Tāpat mazās formas pasākumiem veidoti vairāki seansi, lai tie būtu pieejami plašākam auditorijas lokam – bērnu izrāde "Kaka un pavasaris" skatāma divas reizes, Liepājas Universitātes aktieru kursa studenti jaunradītajā izrādē-pastaigā "Upe" aicinās doties četras reizes, bet Palestīnas filmu vakars sadalīts divos atšķirīgos seansos un notiks liepājnieku iecienītajā tikšanās vietā – kultūras namā "Wiktorija".


Sesto "Liepājas Mākslas forumu" atklās pasaules pirmizrāde deju izrādei "Klavieres dejo Debisī", kas tapusi sadarbībā ar Aviņonas teātra festivālu, Klaras festivālu, Ženēvas Laikmetīgās dejas asociāciju, Karalisko Flāmu teātri, Freiburgas teātri un citām nozīmīgām Eiropas kultūras organizācijām. Dejas un mūzikas performancē festivāla apmeklētāju jau novērtētā horeogrāfe un māksliniece Lizbeta Gruveza (Lisbeth Gruwez) veidos fizisku dialogu ar franču izcelsmes pianisti Klēru Ševaljē (Claire Chevallier). Vijoties starp noteikumiem un lomām, abas dāmas meklēs telpu starp notīm franču komponista Kloda Debisī (Claude Debussy) skaņdarbos.


Otrās dienas centrālais notikums būs avangarda kamermūzikas koncerts "Transformeri. No Reiha līdz Radiohead". Tā būs tosta uzsaukšana mūzikas un izpildītājmākslas karnevāliskumam, ekstravagancei un kaleidoskopiskumam. Šajā koncertpogrammā mūziķi – nepieradinātais pašmāju pianists un profesors Juris Žvikovs un vieni no spožākajiem un progresīvākajiem Latvijas jaunās paaudzes situminstrumentālistiem Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš – parādīsies kā sava veida multi-tasking supermeni – skatāmi no visām pusēm un lenķiem, redzami visā mūsdienu izpildītājmākslinieku daudzveidībā.


Mākslas forumu svētdien, 27. septembrī, noslēgs multimediāls koncertuzvedums "Galaktiskais ceļojums ar Štokhauzenu". 20. gadsimta spilgto vācu komponistu un inovatoru Karlheincu Štokhauzenu interpretēs amerikāņu izcelsmes trombonists Tomass Mūrs (Thomas R. Moore) un nīderlandiešu video mākslinieks Klāss Verpūsts (Klaas Verpoest). Koncerts būs iespēja vienlaikus dzirdēt divus Štokhauzena šedevrus – Signale zur Invasion (1992) un Octophonie (1991).


Gaidot un ieskandinot sesto "Liepājas Mākslas forumu", jau pēc divām nedēļām ― 25. jūlijā skvērā pie koncertzāles "Lielais dzintars" ikviens liepājnieks un pilsētas viesis aicināts uz īpašu, iekļaujošu dejas izrādi "Labrys", kurā skatītāji vienlaikus būs gan vērotāji, gan arī radītāji. Dejas labirints pieejams bez ieejas maksas, iepriekš reģistrējot dalību un vēlamo vietu skaitu.


Biļetes uz "Liepājas Mākslas foruma" notikumiem jau pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā. Informācija par visiem maksas un bezmaksas pasākumiem lasāma: ŠEIT.


"Liepājas Mākslas forumu" ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, Gētes institūtu Rīgā, Beļģijas laikmetīgās dejas apvienību "Voetvolk", interneta žurnālu "Satori", "Haifas Neatkarīgo filmu festivālu" (Haifa Independent Film Festival), biedrību "Cita Abra" un izdevniecību "Liels un mazs".

LIEPĀJAS MĀKSLAS FORUMA 2020. GADA PROGRAMMA:

25. JŪLIJS | SESTDIENA
15.00 LMF ieskandināšanas pasākums. Dejas izrāde "Labrys"

25. SEPTEMBRIS | PIEKTDIENA
17.00 Izstādes "Nenorunātās tikšanās. 3. pietura" atklāšana
19.00 LMF atklāšana. Klavieres dejo Debisī. Lizbeta Gruveza & Klēra Ševaljē
21.00 "Satori" dzejas diskotēka. Bohēmiskās dzīres

26. SEPTEMBRIS | SESTDIENA
11.00 Radošā darbnīca jauniešiem kopā ar tēlnieku Ivaru Drulli
13.00 Diskusija "Nākotnes projekcijas starp zinātnisko fantastiku un viltus ziņām"
13.00 Izrāde - pastaiga "Upe"
16.00 Izrāde - pastaiga "Upe"
18.00 Transformeri. No Reiha līdz Radiohead
20.00 Palestīnas filmu vakars
22.00 Palestīnas filmu vakars

27. SEPTEMBRIS | SVĒTDIENA
11.00 Kaka un pavasaris. Izrāde bērniem un vecākiem
13.00 Kaka un pavasaris. Izrāde bērniem un vecākiem
13.00 Izrāde - pastaiga "Upe"
16.00 Izrāde - pastaiga "Upe"
17.00 LMF noslēguma koncerts. Galaktiskais ceļojums ar Štokhauzenu