Lielajai mūzikas balvai par izcilu sniegumu nominēts arī Liepājas simfoniskā orķestra diriģents Atvars Lakstīgala, kā arī Santas Ratnieces Liepājas koncerts, ziņo LETA.

Diriģents Atvars Lakstīgala nominēts balvai par izcilu Ludviga van Bēthovena "Trešās simfonijas mibemolmažorā op.55" atskaņojumu 25.septembrī Vidzemes koncertzālē "Cēsis" interpretāciju. Kā norādīja žūrijas priekšsēdētājs, diriģents un komponists Andris Vecumnieks, Lakstīgala pierādījis, ka arī pasaules klasikas vērtības var iegūt "svaigu, dzirkstošu un, iespējams, pat "bēthovenisku" noskaņu". Šajā kategorijā balvai nominēta arī čelliste Sola Gabeta un pianists Reinis Zariņš.

Savukārt uz "Gada jaundarba" titulu pretendē arī Santas Ratnieces "Septītais Liepājas koncerts klavierēm un orķestrim", kura pirmatskaņojums notika XXII Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla atklāšanas koncertā 23.aprīlī Liepājā. To Latviešu biedrības namā izpildīja Vestards Šimkus un Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Lakstīgalas vadībā. Šajā kategorijā balvai nominēts arī Riharda Dubras darbs "My Soul Doth Magnify the Lord" un Andra Dzenīša koncerts saksofonam un orķestrim "E(GO).

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) norādīja, ka ir lepna, ka mūziķi, kuri izgājuši starptautiskajā arēnā, joprojām uzskata sevi par piederīgiem Latvijai. "Mūziķi ir spēcīgākie Latvijas vēstneši pasaulē," uzsvēra ministre. Viņa piemetināja, ka žūrijai noteikti būs ļoti grūti izvēlēties, kurš no izcilajiem pasākumiem un māksliniekiem ir bijis pārāks. Žūrijas locekļi pievienojās ministres teiktajam. Muzikoloģe un žurnāliste Inese Lūsiņa atzina, ka "neapskauž ne sevi, ne citus žūrijas locekļus, ka nāksies izvēlēties vienu labāko katrā kategorijā". "Latvijas koncertu" direktors Guntars Ķirsis uzsvēra, ka milzīgajā konkurencē, kas bijusi pagājušajā gadā, jau nominācija ir uzvara.

Vecumnieks pastāstīja, ka žūrija centusies apmeklēt visus pasākumus, vērtējot profesionālo kvalitāti. "Mūzikā, par laimi, ne viss ir izmērāms sekundēs un metros, tāpēc vērtējumā klāt ir arī kaut kas no sirds kaktiņa," piemetināja Vecumnieks.

Speciālā balva no "DNB bankas" par talantu audzināšanu tiks pasniegta pedagogam, diriģentam un komponistam Jānim Kaijakam.

Lielajai mūzikas balvai par mūža ieguldījumu nominēts diriģents Mariss Jansons.

Lielā mūzikas balva tiek piešķirta dažādās kategorijās – "Gada koncerta", "Gada uzveduma", "Eiropas nozīmes mūzikas notikums Latvijā" (šajā kategorijā nominēts arī Pasaules koru olimpiādes Sakrālās mūzikas koncerts, kurā piedalījās arī Liepājas kori) un citās.

Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonija šogad notiks ar "DNB bankas" un "Hennessy" atbalstu. "DNB banka" piešķirs speciālbalvu "Par talantu audzināšanu" ar mērķi godināt cilvēku, kurš neapstājas pie sasniegtā, bet, daloties savā pieredzē, māca vai atbalsta jaunos talantus, tādējādi vairojot Latvijas kultūras bagātību.

Nominācijas "Gada debija" laureāts iegūs "Hennessy" naudas balvu, kuras mērķis ir veicināt jauno mūziķu profesionālo izaugsmi un prasmju papildināšanu studijās vai meistarklasēs.

Lielā mūzikas balva ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā, un šogad 3.martā Latvijas Nacionālajā operā tā notiks 22.reizi. 1993.gadā Kultūras ministrija pēc toreizējā kultūras ministra Raimonda Paula iniciatīvas nolēma ik gadu izcilākos sasniegumus valsts mūzikas dzīvē godināt ar speciālu balvu. Tā sākās tradīcija, kas izveidojusies gan par pašu mūziķu, gan mūzikas cienītāju īpaši gaidītu notikumu. Kopš 1996.gada balvas pasniegšanas ceremonija notiek Latvijas Nacionālajā operā, bet ceremonijas norisei tiešraidē seko Latvijas Radio klausītāji un Latvijas Televīzijas skatītāji. Portālā "Delfi" no 2.februāra līdz 27.februārim norisināsies publikas simpātijas balsojums.

Lielās mūzikas balvas augsto prestižu gan sabiedrībā, gan mūziķu aprindās nodrošina respektablas žūrijas darbs, kuras dalībnieki visu gadu apmeklē koncertus un ik mēnesi satiekas sēdēs. Janvāra sākumā žūrija izvirza iepriekšējā gada nominantus, par kuriem paziņo īpašā Kultūras ministrijas preses konferencē, un tikai pirms paša ''Lielās mūzikas balvas'' pasniegšanas pasākuma notiek žūrijas balsojums par laureātiem.

Žūrijā bija arī muzikoloģe un publiciste Ilze Šarkovska-Liepiņa, mūzikas izdevniecības SIA "Musica Baltica" direktore Solvita Sējāne, kā arī Latvijas Radio Eiroradio projektu koordinatore Zane Prēdele.

''Lielās mūzikas balvas'' pasākumu organizē Kultūras ministrija un VSIA "Latvijas koncerti".