Ceturtdien, 23.martā, pulksten 17 Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" tiks atklāta jauna Latvijas dizaineru darbu izstāde "Klusuma dabas", kurā katrs mākslinieks atspoguļo savu interpretāciju par klusuma nozīmi un tā meklējumiem trokšņainā telpā, informē SIA "Lielais Dzintars" Sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Izstādi organizē Latvijas Dizaineru savienība sadarbībā ar koncertzāli "Lielais dzintars" un tā veidota kā amorfa un plūstoša, kūrēta dizaineru darbu izlase, kuras uzdevums ir meklēt klusumu trokšņainā jeb skaņas pilnā telpā. Šajā projektā vairāk nekā 22 dažādu paaudžu un nozaru dizaineri ir definējuši savas attiecības ar klusumu, paužot to gan ekspozīcijā iekļautā darba materialitātē, gan idejiskā atbruņotībā.

Klusumam ir dažādas dabas, kuras var raksturot arī kā kontrastos balstītus priekšstatus. Tukšums pret pārpilnību. Dziļums pret plakni. Sākums pret beigām. Miers pret bailēm. Klusuma dabas ar mums visiem rezonē citādāk – kādam tas ir patiess miers pat nemierā, bet citam saspringts mirklis pirms nezināma satraukuma. Konceptuālas atbildes par šiem mirkļiem meklējamas dizainā – katram autoram ir savs klusuma stāsts.

"Ideja par šo izstādi radās, domājot par klusuma atspulgiem mūsu dzīvēs, it īpaši sakarā ar pēdējo gadu notikumiem pasaulē un blakus mums kaimiņos. Klusums un miers mēdz iet roku rokā. Tai pat mirklī, lai parādītu klusumu, vislabākais ir skatīties uz pretstatu – skaņu un (ne)mieru. Un to visu šobrīd var atrast tieši Liepājā. "Lielais dzintars" ir vieta, kur rodas ne tikai mūzikas skaņas, bet arī emocijas, kuru viļņainā daba mūs nes no miera uz nemieru, no klusuma uz dzīvi," izstādes iedvesmas avotus skaidro Latvijas Dizaineru savienības valdes priekšsēdētājas vietniece Baiba Freiberga.

Koncertzāle kā izstādes norises vieta izvēlēta ar konkrētu nodomu. Tā ir telpa, kurā skaņas funkcija ieņem visbūtiskāko lomu. Izstādes kontekstā tā izaicina pakļaut kontrastus un, ar dizaina objektu starpniecību, radīt nosacītus klusuma punktus vai meditatīvas pieturas – iespēju norobežoties no apkārtējās vides un sadzirdēt klusumu komunikācijā ar dizainu.

Izstādi veidojusi māksliniece Anna Heinrihsone, kuratore Auguste Petre, projekta vadītāja Barbara Freiberga un tajā skatāmi darbi, kurus radījuši dizaineri: Valdis Celms, Kaspars Endols, Arvīds Endziņš juniors, Arvīds Endziņš seniors, Barbara Freiberga un Gustavs Muzikants, Marta Ģibiete, Anna Hensberga-Varnase, Vīva Ieviņa, Līga Kausiniece, Valters Kiršteins, Linda Lazdiņa, Inese Līne, Miks Pētersons, Sinta Sprudzāne, Jānis Straupe, Iveta Šmita un Kaspars Šmits, Diāna Vernera, Ingrīda Žagata, Lāsma Liepiņa, kā arī ART+.

Biedrība "Latvijas Dizaineru savienība" (LDS) ir profesionāla radoša dizaina nozares organizācija, kurā jau kopš 1987. gada apvienojušies dažādu dizaina jomu pārstāvji. LDS mērķi ir dizaina attīstības veicināšana, tā vērtību apzināšana un saglabāšana, visu Latvijas dizaineru sadarbības sekmēšana, to interešu un tiesību noteikšana un aizstāvēšana, sabiedrības izglītošana un informēšana par dizaina nozari.
Izstādi organizē: Latvijas Dizaineru savienība sadarbībā ar SIA "Lielais Dzintars". Atbalsta: AXOR, "AkzoNobel", Liepājas pašvaldība, "Attēls R", "Fontaine Hotel Valhalla", "Braueri Būve" un Urberg poligrāfijas aģentūra.

Izstāde bez ieejas maksas būs apskatāma koncertzāles darba laikā līdz 2023. gada 4. jūnijam. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11–17, sestdienās, svētdienās: 10–15. Plašāka informācija pieejama vietnē www.lielaisdzintars.lv. Uzziņām var sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Tālrunis: 634 24 555, e-pasts: info@lielaisdzintars.lv.