Izstādes kurators, mākslinieks Valters Kiršteins. Foto: irliepaja.lv.


Galerijā "Romas dārzs" izstāžu karuselis griežas strauji, un kopš 7. augusta mākslas cienītājiem atkal ir iespēja aplūkot jaunu ekspozīciju (ik dienu, izņemot pirmdienas, otrdienās – bez maksas). Šoreiz galerijas izstāžu telpas, kurās nupat vēl bija skatāma Brektes un Svilāna kopizstāde "Baltic SIA", skatāma vērienīga mūsdienu latviešu mākslinieku kopizstāde ar nosaukumu "Zemūdeņu karš. 11 epizode. "Melns–Balts–Sarkans"". Tā ir pēc skaita vienpadsmitā izstāde jeb epizode izstāžu ciklā "Zemūdeņu karš".


Pirms izstādes atklāšanas uz dažiem portāla irliepaja.lv  jautājumiem atbildēja izstādes kurators, brīvmākslinieks Valters Kiršteins.


"Zemūdeņu kara" aizsākumi meklējami deviņdesmitajos, ciklu esot aizsākuši divi mākslinieki. Kuri tie ir?
Valters Kiršteins un viens no diviem maniem kursabiedriem Egiliem Medņiem, saldenieks, kurš starp citu mācījies Liepājas mākslas vidusskolā. Jā, Mākslas akadēmijas Rūpnieciskā dizaina nodaļā vienā kursā mācījās divi Egili Medņi, kuri pat nav radinieki. Abi piedalās arī šajā izstādē.


Vēlāk jūsu tandēmam pievienojās arī citi?
Jā. Vienu brīdi bijām tikai kursabiedri, vēlāk nāca klāt arī citi. Pieņemam tādus, kuru darbos redzams materiāla un idejas ieguldījums, kuriem ir atbildīga attieksme pret savu talantu un darbu.


Šajā izstādē piedalās jau 41 mākslinieks.
Tie ir cilvēki, kas izrāda interesi par mūsu sabiedrību un kustību. Ja sākumā bijām tikai dizaineri, tad tagad mums jau izveidojies savs "gleznošanas pulciņš", savs "foto pulciņš"...


Ar ko esat īpaši?
Esam cilvēki, kas savu nodarbošanos praktizē ikdienā, ne tikai pirms izstādēm, tā teikt – simts gadus neesmu gleznojis, tagad mazliet pagleznošu.


Nepinamies ar politiķiem. Kaut gan bija divas izstādes "Augstākā sabiedrība" – 2003. gadā un 2008. gadā, kurās ironizējām par viņiem. Pagaidām šo ciklu neturpinām, jo nenāk smiekli.


Ņemot vērā, ka pirmā izstāde "Zemūdeņu karš: Izniršana" notika 1995. gadā, un "Melns–Balts–Sarkans" ir 11. epizode, iznāk, ka izstādes rīkojat vidēji reizi divos gados?
Jā, tā var teikt. Bet gadās, ka kādu no izstādēm aizvedam arī "uz laukiem" – uz citām pilsētām ārpus Rīgas. Liepājas izstāde gan ir jauna! Mums ir bijušas izstādes arī Briselē, Madridē, Parīzē. Viena – "Zemūdeņu karš. 6. epizode " Solo"", kas notika "Galerijā XO" Rīga, bija mana personālizstāde.


Kāpēc pirmā izstāde saucās "Zemūdeņu karš"?
Kas to vairs atceras... Toreiz laikam pirmo reizi parādījās filma "The Boat", un arī mūsu metālmākslas pasniedzējam Jurim Gagainim bija darbs, kas mazliet atgādināja zemūdeni. Tā vārds pa vārdam...


Un kāpēc "Melns–Balts–Sarkans"?
Mums jau ir bijusi "Baltā" epizode, "Melnā" epizode, tagad ir viss kopā – melns, balts un sarkans. Darbi, kas galvenokārt veidoti pēdējo trīs četru gadu laikā, Kurzemē tie nav bijuši. Vecākais darbs gan ir no 2013. gada – video no "Staro Rīga", vazājam to visur līdzi kā cirku. Bet tur ir ieguldīts darbs, atbilst tēmai. Ceru, ka nevienu tas neapvaino.


Vai jūsu kompānija arī ikdienā uztur attiecības, satiekas?
Satiekamies izstādēs, ejam, cik vien varam uz izstādēm. Uz ielas satiekamies.


Vai autoru vidū ir arī liepājnieki?
Jā, pieci – Marta Ģibiete, Didzis Jurkovskis, Igors Bernāts, Mārtiņš Krūmiņš un Toms Vītols. Un, kā jau teicu, arī viens no Egiliem Medņiem ir mācījies Liepājā.


Vai jums pašam patīk Liepāja?
Ļoti patīk. Te ir lieliski.