Galerijā "Romas dārzs" vienu dizainam veltīto izstāde izstādi –"Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete" – 12.augustā nomainīja cita – dizaineru un viņu draugu kopizstāde "Zemūdeņu karš. 12. epizode. Plastac".


Pirms izstāde vēra durvis apmeklētājiem portāls irliepaja.lv  lūdza tās kuratoru, brīvmākslinieku Valteru Kiršteinu atbildēt uz dažiem jautājumiem.


Dizaineri un viņu domubiedri jau otrreiz aicina uz "Zemūdeņu kara" kārtējo epizodi galerijā "Romas dārzs". Šoreiz tā ir 12. pēc skaita, tieši pirms diviem gadiem bija 11.epizode. Vai tas nozīmē, ka sāk veidoties tradīcija?
Mums piedāvāja, un uzreiz piekritām. Laikam jau tas saistīts ar mūsu "emisāru" šeit – Mārtiņu Krūmiņu. Viņš piezvanīja un... Mārtiņš un otrs liepājnieks – Didzis Jurkovskis – arī palīdzēja iekārtot izstādi. Tā nu esam šeit. Kā būs uz priekšu, skatīsimies.


Arī šoreiz esat lielā skaitā?
34, mazāk nekā pagājušajā reizē, kad bija 41 autors. Bet tas ir labi, izstāžu telpa nav piebāzta, varējām brīvāk izkārtot darbus.


Kā skatīties Zemūdeņu kara 12. epizodi – kā vienotu veselumu vai katru mākslinieku individuāli?
Droši vien katram jau ir sava uztvere. Pēc tam jau tikai redz, kā tas viss "nosēžas", kāda ir "atrauga" pēc tās skatīšanās.


Foto: irliepaja.lv.


Vai tik lielu autoru skaitu ir grūti sapulcināt? Kā jums tas izdodas?
Pa šiem gadiem ("Zemūdeņu karš" risinās kopš 1995.gada – S.P.) jau ir izveidojies zināms pamatsastāvs. Šad tad aizeju uz kādu Mākslas akadēmijas skati, izstādi, piezvanu... Pēteri Līdaku pēdējā brīdī noķēru – divas, trīs nedēļas pirms izstādes. Darbs labs, konceptam pilnībā atbilst. Bet kopumā kādi trīs mēneši aiziet uz visu to apzināšanu un savākšanu.


Vai jūs vieno arī kāda formāla organizācija?
Nē, nē. Vienreiz bija tāda doma, bet, kā sākas ņemšanās ar papīriem, tā viss aiziet pa pieskari.


Izskatās, ka izstādē pārstāvētas dažādas paaudzes un mākslas nozares?
Jā, ir gleznotāji, grafiķi, fotogrāfi un metālmākslinieki. Stikla mākslu pārstāv viena meitene – Marta Ģibiete.


Sākumā mums bija tikai dizains, bet interesantāk ir šādi, kad viens otru papildinām.


Foto: irliepaja.lv.


Autoru vidū ir gan Mākslas akadēmijas pasniedzēji Murovskis, Brekte, Endziņš, gan vecbiedri, kā Vecvanags, gan jaunie, gan 1.kursa audzēkne. Dodam iespēju.


Izstādē ir vairāki kinētiski objekti, arī muzikāla videoinstalācija.
Jā, ir daudz instalāciju, redimeiku. Kinētiskās instalācijas ir metālmākslinieku darbs, Modris Svilāns jau mums ir īsts raķešu tehnologs. Interesants darbs ir Egilam Mednim – viņš bija iedevis vācu elektroniķa Klausa Šulca mūziku noklausīties bērnu mākslas skolas audzēkņiem – lai klausās un zīmē, kas nāk prātā. Tā tapa šie zīmējumi. Diemžēl Šulcs šajā laikā nomira, un Mednis nepaguva viņam tos parādīt.


Uldis Freimanis, protams, eksperimentē ar sevi un mums, skatītājiem.


Autoru vidū arī šoreiz ir vairāki liepājnieki?
Četri. Bez Martas Ģibietes, Didža Jurkovska un Mārtiņa Krūmiņa arī Toms Vītols.


Foto: irliepaja.lv.


Vai izstādi rādīsiet tikai liepājniekiem?
Domāju, ka šo ceļojošo cirku vajadzētu vēl kaut kur parādīt.


Izstādes konceptam ir saistība ar franču kino un režisoru Tatī. Kā tieši?
Mums te ir viens tāds kinomeistars – Gints Zilbalodis, vienu laiku arī "Forum Cinemas" rādīja filmas. Ideja vairāk no viņa nāk, viņam Tatī "Mon oncle" bija tāda mīļa filma, un viņš arī mūs "uzsēdināja" uz tā viļņa. Paņēmām arī otru viņa filma "Playtime".


Nospriedām, ka nosaukums labs, tēma plaša.  Labi, laižam franču stilā!

Būs drusku kaut kas no Francijas. Jā, un arī tās divas pirmās Latvijas zemūdenes taisīja Francijā, Nantes kuģu rūpnīcā.


Foto: irliepaja.lv.


Atvedīs videoprojektoru, tad palaidīsim arī filmu ierakstus.


Kāpēc 12.epizodei tāds nosaukums – "Plastac"?
Ja uzmanīgi skatīsieties filmu "Mon oncle", sapratīsiet.


Ar Tatī sanākusi interesanta sakritība – paralēli jūsu izstādei Latviešu biedrības namā no 30.augusta būs skatāma teātra un kino zinātniecei Valentīnai Freimanei veltīta izstāde, kuras laikā būs arī trīs kinolektoriji, viens no tiem, 22.septembrī, tieši par Žaka Tatī filmu "Ilo kunga brīvdienas".
Esmu dzirdējis, būs jānoskatās.


Foto: irliepaja.lv.


Vairāk par izstādes koncepciju un māksliniekiem ŠEIT.