XIX Liepājas ērģeļmūzikas festivāla pirmajā nedēļā notiks divi koncerti – sestdien, 12.septembrī, pulksten 11 koncerts "Svētku fanfaras" Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē un svētdien, 13. septembrī, pulksten 16 koncerts "Bahs un baltieši" Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, informē festivāla sabiedrisko attiecību  koordinatore Anna Paula Pujēna.

Sestdien, 12. septembrī, pulksten 11 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē notiks pirmais XIX Liepājas ērģeļmūzikas festivāla koncerts "Svētku fanfaras" ar ērģelnieci Ilzi Reini un pūšaminstrumentu kvintetu Jāņa Porieša vadībā. Koncerta programmā sastapsies baroka meistardarbi ar vācu un latviešu laikmetīgo mūziku. Kā stāsta paši mūziķi, klausītājus brīžiem pārsteigs teju divu orķestru skanējums – metāla pūšaminstrumentu spožums apvienojumā ar ērģeļu stabuļu bagātīgajiem tembriem. Koncertā dzirdēsim mūsdienu vācu komponistu Hansa Andrē Štamma (1958) un Karstena Klompa (1965) kompozīcijas, kas ir demokrātiskas un enerģijas pilnas, tajās instrumenti savstarpēji konkurēs un demonstrēs savu spilgtumu. Savukārt latviešu mūzikas stūrītī dzirdēsim – Jāņa Ivanova lirikas paraugus, nerimstoši aktīvā komponista Romualda Jermaka darbus, spēkpilno Maijas Einfeldes "Sanctus", kas turpina koncerta fanfaru tematiku, un Renātes Stivriņas jaundarbu "Attende Domino", kas tapis iedvesmojoties no senu gregorisku dziedājumu motīviem.

Ilze Reine ir ne vien Rīgas Sv. Jāņa baznīcas ērģelniece, kora diriģente un mūzikas dzīves vadītāja kopš 1996.gada, bet arī regulāri koncertējoša mūziķe un ērģeļspēles pasniedzēja. Līdztekus ērģeļu solo programmām Ilze Reine sadarbojas ar Latvijas profesionālajiem kolektīviem, piedalās baroka mūzikas atskaņojumos un regulāri uzstājas kamermūzikas sastāvos. Jānis Porietis ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra trompešu grupas koncertmeistars, docents Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA), arī JVLMA Pūšaminstrumentu katedras Metāla pūšaminstrumentu klases vadītājs, aktīvs kamermūziķis un meistarklašu vadītājs. Pirmais metālpūšaminstrumentālists, kas ticis nominēts Lielajai mūzikas balvai (2015). 2018.gadā izveidotajā metāla pūšaminstrumentu kvintetā Jānis Porietis sapulcinājis savus domubiedrus Jensu Emīlu Holmu (Dānija/Latvija, trompete), Kārli Rērihu (mežrags), Artūru Bērziņu (trombons) un Robertu Brantu (tuba).

Svētdien, 13. septembrī, pulksten 16 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē festivāla otrajā dienā notiks koncerts "Bahs un baltieši" ar flautistu Ģiedru Gelgotu (Giedrius Gelgotas) un ērģelnieku Bali Vaitkus (Balis Vaitkus) no Lietuvas un soprāni Guntu Gelgoti. Vācietis Johans Sebastians Bahs ielika pamatus baroka mūzikas estētikai, savukārt Latvija pasaulē ievērojama ar neticami lielu skaitu (350!) vēsturisko ērģeļu, no kurām ievērojama daļa tapušas baroka laikā. Tādas ir arī Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles, kas vēl joprojām ir vislielākās mehāniskās traktūras ērģeles pasaulē ar vairāk nekā 7000 stabulēm un 131 reģistru un savus klausītājus priecē kopš 18.gadsimta. Baha mūzika uz šī instrumenta skan izcili un autentiski. Latvijas un Lietuvas mūziķu trio savā koncertā Bahu kombinēs ar latviešu komponistiem Aivaru Kalēju un Jāni Ķepīti, somieti Kaiju Sāriaho un lietuviešiem Vidmantu Bartuli, Arūnu Navaku un Algimantu Kabiljūnu.

Ērģelnieks Balis Vaitkus ir pasniedzējs Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā kopš 1989.gada, vairāku starptautisku konkursu laureāts, gadu laikā spēlējis arī klavesīnu kamermūzikas ansamblī "Musica Humana", sadarbojies ar Viļņas Baroka operas teātri un citiem kamermūzikas sastāviem un orķestriem un, protams, aktīvi uzstājas kā ērģeles un klavesīna solo mākslinieks.

Dziedātāja, Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte Gunta Gelgote jau desmit gadus dzīvo Viļņā, kur kā viessoliste regulāri dzied Lietuvas Nacionālās operas un baleta teātrī, kā arī Ģintara Rinkēviča vadītajā Viļņas Pilsētas operā. Kā soliste dziedājusi ar dažādiem orķestriem un kamermūzikas sastāviem. Ģiedrs Gelgots ir Lietuvas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieks. Republikas un starptautisku konkursu laureāts gan kā solists, gan kā Lietuvas Flautu kvarteta un Lietuvas Sv. Kristofora koka pūšaminstrumentu kvinteta dalībnieks. Kauņas Vītauta Dižā univerisitātes docētājs.

Nākamajā nedēļā XIX Liepājas ērģeļmūzikas festivālā – koncerts "Latvijas skices" ceturtdien, 17. septembrī, pulksten 19 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē ar Aigaru Reini (ērģeles), Aigaru Raumani (saksofons) un Līgu Griķi (kokle), koncerts "Mūzika debesīm" ar Ilonu Birģeli (ērģeles) un Ilzi Grēveli-Skaraini (soprāns) piektdien, 18. septembrī, pulksten 19 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē un sestdien, 19. septembrī, pulksten 19 Liepājas Lutera (Akmens) baznīcā festivāla noslēgumā koncerts "Eiropas katedrāļu stāsti" ar Larisu Carjkovu (ērģeles) un Tatjanu Gavriļenko (smilšu animācija).

Ar pilnu festivāla programmu iespējams iepazīties viacultura.lv vai fb.com/ViaCulturaLV.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā bilesuparadize.lv. Skolēniem, studentiem, skolotājiem, pensionāriem un personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem ir 30% atlaide. Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot sēdvietu, ieeja visos pasākumos ir bez maksas.

Festivāla koncerti notiks, ņemot vērā spēkā esošos pulcēšanās ierobežojumus. Festivāla organizatori aicina būt atbildīgiem un ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskos ieteikumus, kā arī izmantot lietotni "Apturi Covid". Festivālu rīko nodibinājums "Via Cultura" ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu.