Šajā nedēļas nogalē — no 25. līdz 27.septembrim — jau sesto reizi Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" rīko mūsdienu mākslas festivālu "Liepājas Mākslas forums", informē SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību vadītāja Elizabete Hartmane.

2020. gadā festivāls aicinās piedzīvot 10 dažādu žanru notikumus – kustību izrādi, mākslas izstādi, dzejas diskotēku, radošu darbnīcu jauniešiem, diskusiju, avangarda kamermūzikas koncertu, filmu vakaru, teātra izrādi bērniem un vecākiem, kā arī neparastus multimediālus koncertus.

"Šie jaunie laiki liek mums no jauna apjaust, cik nenoteikta, neparedzama un mainīga ir cilvēkam atvēlētā dzīve, tie liek domāt vēl radošāk un stiprina elastību, jo atliek vien piekrist amerikāņu domātājam Džonam Alensam Polosam (John Allen Paulos): "Vienīgā noteiktība šai dzīvē ir nenoteiktība." Mākslas foruma programmā iekļautie notikumi ļauj mums iztēloties dažadus alternatīvus nākotnes scenārijus, kas varētu būt par iedvesmas avotu būt cilvēcigākiem atbildīgākiem vienam pret otru un pasauli, kurā mēs dzīvojam," festivāla gaidās atklāj koncertzāles "Lielais dzintars" mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Festivāls šogad aicina piedzīvot 10 īpašus notikumus:

#1 Izstādes "Nenorunātās tikšanās. 3. pietura" atklāšana / 25.septembris, pulksten 17

Šī izstāde Liepājā ir 3. pietura projekta "Nenorunātās tikšanās" trajektorijā, kuru Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs attīstījis vairāku gadu garumā un kas pievēršas zinātniskās fantastikas ietekmes apzināšanai Latvijas kultūrtelpā. "Lielā dzintara" ēkā tiks izstādīti četru mākslinieku — Ievas Balodes, Kristapa Epnera, Viktora Timofejeva un Artura Virtmaņa — darbi. Izstādes atklāšanu papildinās mākslinieku Ievas Balodes un Maksima Šenteļeva veidotā audio-vizuālā performance "Septiņi atmiņas grēki". Izstāde bez ieejas maksas būs apskatāma gan festivāla laikā, gan pēc tā – līdz pat 22. novembrim.

#2 Atklāšanas piedzīvojums. "Mūzika no okeāna dzīlēm" / 25.septembris, pulksten 19
"Liepājas Mākslas foruma" atklāšanas vakara dalībnieki būs daļa no mūzikas radīšanas piedzīvojuma un Klusā okeāna iepazīšanas ekspedīcijas. Kopā ar franču mākslinieci Orelī Ferjeru (Aurélie Ferrière) klausītāji piedzīvos suģestējošu un zemūdens skaņām piepildītu dzīvo performanci. Ieeja – bez maksas, iepriekš izņemot bezmaksas ieejas karti Biļešu paradīzes kasē vai mājas lapā.

#3 Satori dzejas diskotēka. "Bohēmiskās dzīres" / 25.septembris, pulksten 21
Pirmoreiz Liepājā notiks "Satori" dzejas diskotēka, kuru formāts galvaspilsētā jau kļuvis par publikas iemīļotu tradīciju – vakariem, kuros dažādu paaudžu mūsdienu latviešu dzejnieki iejūtas dīdžeja lomā. Viņi lasa publikai savu dzeju, atskaņo pašu izvēlētus skaņdarbus un kopā ar klātesošajiem nododas bohēmiskām dzīrēm un dejām. Dzeju lasīs un mūziku liks: Aivars Madris, Raimonds Ķirķis, Kirils Ēcis, Marija Luīze Meļķe, Lote Vilma Vītiņa, Anna Belkovska, Artis Ostups un Henriks Eliass Zēgners. Biļetes Biļešu paradīzes kasēs.

#4 Diskusija "Nākotnes projekcijas starp zinātnisko fantastiku un viltus ziņām" / 26.septembris, pulksten 13
Kā iztēloties nākotni, kurā kritisks izvērtējums pārvar viltus ziņu eksistenci? Kāda loma šajā procesā varētu būt laikmetīgajai mākslai? Diskusiju par šiem jautājumiem moderēs Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore, mākslas kuratore, vēsturniece un kritiķe Solvita Krese. Diskusijā piedalīsies mākslas kuratore un vēsturniece Andra Silapētere, kā arī literatūrkritiķe un mediju teorētiķe Ilva Skulte. Dalība – bez maksas. Pieteikšanās mājas lapā lmf.lielaisdzintars.lv

#5 Izrāde - pastaiga "Upe" / 26.septembris: pulksten 13 un 16, 27.septembris: pulksten 13 un 16
Liepājas Universitātes aktieru kursa studentu, kā arī horeogrāfju Kristīnes Brīniņas un Alises Putniņas veidotā izrāde – pastaiga "Upe" būs ceļojums stāstos par cilvēku, lietu un dabas savstarpējo mijiedarbību. Iedvesma izrādei smelta no Liepājas iedzīvotāju personīgajiem dzīvesstāstiem un pilsētvides ainavām. Izrāde ir bez ieejas maksas, vietas uz seansiem vairs nav pieejamas.

#6 "Transformeri. No Reiha līdz Radiohead" / 26.septembris, pulksten 18
Avangarda kamermūzikas programmā, kas radīta īpaši Mākslas forumam, uz skatuves kāps nepieradinātais pašmāju pianists un profesors Juris Žvikovs un vieni no spožākajiem situminstrumentālistiem — Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš. Programmā vienkopus būs dzirdami un redzami teju visi neordinārākie 20. un 21. gadsimta laikmetīgās klasiskās mūzikas skaņdarbi. Tiks izmantotas ķermeņa perkusijas, sadzīves priekšmeti, elektronika un citi neierasti mūzikas instrumenti. Biļetes Biļešu paradīzes kasēs.

#7 Palestīnas filmu vakars / 26.septembris, pulksten 20 un 22
"Liepājas Mākslas forums" sadarbībā ar Palestīnā bāzēto "Haifas Neatkarīgo filmu festivālu" aicina apmeklētājus uz diviem kino seansiem kultūras namā "Wiktorija", lai atklātu Palestīnas neatkarīgā kino mākslas ainu. Šajā īpašajā kino vakarā apmeklētājiem būs iespēja redzēt četras žanriski dažādas Palestīnas neatkarīgā kino režisoru radītas filmas un īsfilmas, kas skatītājus iepazīstinās ar četriem dažādiem skatpunktiem uz Palestīnas mākslas ainu, politiskajiem procesiem un vēsturiskajiem kontekstiem. Biļetes Biļešu paradīzes kasēs.

#8 Kaka un pavasaris. Izrāde bērniem un vecākiem / 27.septembris pulksten 11 un 13
Grāmata un izrāde "Kaka un pavasaris" ar tēlu oriģinalitāti, tiešumu un asprātību Latvijā kļuva par spilgtu, pamanītu un plaši apspriestu notikumu sabiedrībā, un tika augsti novērtēta no profesionāļu puses. Interaktīvā un skatītājus iekļaujošā izrāde ieguvusi Spēlmaņu nakts balvu kategorijā "Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem", un tajā atspoguļotie īsie stāsti no bērnu skatupunkta raugās uz tādām tēmām kā – draudzība, izglītošanās, ģērbšanās kults, attiecības ar vecākiem un citām. Biļetes Biļešu paradīzes kasēs.

#9 Radošā darbnīca jauniešiem kopā ar tēlnieku Ivaru Drulli / 27.septembris, pulksten 12

Mākslinieks un tēlnieks Ivars Drulle caur radošām aktivitātēm viņš mudinās jauniešus aizdomāties par tādām tēmām kā viltus ziņas un attēla manipulācija. Radošais process balstīsies uz fragmentiem no grāmatām, avīzēm, izgriezumiem – tā būs iespēja praksē izmēģināt attēla un informācijas manipulācijas metodes. Dalība - bez maksas. Pieteikšanās mājas lapā lmf.lielaisdzintars.lv

#10 LMF noslēguma koncerts. Galaktiskais ceļojums ar Štokhauzenu / 27.septembris pulksten 17
Mākslinieciski piesātinātās nedēļas nogales noslēgumā skatītāji aicināti piedzīvot mūsdienu mākslas festivāla kulmināciju — unikālu multimediālu koncertprogrammu "Galaktiskais ceļojums ar Štokhauzenu". Uzvedums būs aizraujošs un iekļaujošs piedzīvojums, kurā klausītājiem tiks sniegta vairāku dimensiju audiovizuālā pieredze. Trombonista Tomasa Mūra un videomākslinieka Klāsa Verpūsta audiovizuālais koncerts ir veltījums diviem izciliem avangarda mūzikas pioniera Karlheinca Štokhauzena 90. gadu darbiem: Signale zur Invasion un Octophonie. Biļetes Biļešu paradīzes kasēs.

"Liepājas Mākslas forumu" ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, Gētes institūtu Rīgā, interneta žurnālu "Satori", "Haifas Neatkarīgo filmu festivālu" (Haifa Independent Film Festival), biedrību "Cita Abra" un izdevniecību "Liels un mazs". Biļetes uz "Liepājas Mākslas foruma" notikumiem pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Informācija par visiem maksas un bezmaksas pasākumiem lasāma: www.lmf.lielaisdzintars.lv.