Kokteiļbārs "Red Sun Buffet” ceturtdien, 20. oktobrī, atkal pārtapa teātra zālē – šoreiz uz skatuves bija Ivara Lūša "Kolekcionārs”.

Šī bija pirmā reize, kad iestudējums tika rādīts ārpus Rīgas. Savukārt kokteiļbāram „Red Sun Buffet” tā bija pirmā pieredze, jaunās mākslas platformas "Red Sun Art” ietvaros, uzņemot savās telpās teātra iestudējumu.Turpmāk, tāpat kā līdz šim, ik ceturtdienu kokteiļbārs piedāvās iespēju baudīt mākslu neformālā gaisotnē.

Es baidos no kaut kā tāda, ko tu pats sevī vēl neapzinies. Jūtu, ka tas slēpjas kaut kur tepat, šinī istabā, šinī situācijā. Tas ir gatavs lēcienam. Uzbrukumam. Es pat teiktu, ka mēs abi kopā cīnāmies pret šī briesmoņa izlaušanos.

(Dž.Faulzs "Kolekcionārs”)

Ideja iestudēt šo izrādi radās režisoram Ivaram Lūsim. „Džona Faulza stāstu „Kolekcionārs” atceros kopš brīža, kad mācījos Kultūras Akadēmijā, tas bijis iekļauts obligātās literatūras sarakstā.” Jau toreiz Ivars zinājis, ka kādreiz noteikti iestudēs šo darbu. Režisors atzīst, ka izrādei bijis ļoti ilgs „grūtniecības periods”, jo vajadzējis sagaidīt īsto laiku un apstākļus. "Izrāde tapusi kā hobijs, prieka pēc un uz pašu rēķina. No malas to neviens nav sponsorējis.” Tādi uzvedumi parasti kļūst par "sirds gabaliem”, kuros atdeve ir maksimāla,” portālam atklāj Ivars Lūsis. "Nabadzības apstākļos nodarbojoties ar mākslu, ar teātri ir jāieliek dubulta izdoma, jo jārēķinās ar līdzekļu ierobežojumu – tas diktē formu, kas ļauj izrādi pielāgot dažādām telpām, lai var spēlēt gan uz lielās skatuves, gan kamervariantā vai pat kafejnīcā. Galvenais ir nevis vizuālais ietērps, bet līdzpārdzīvojums, kas tiek radīts cilvēkos.”

Izrāde veidota Rīgā, bet uz Liepāju atvesta pēc kluba īpašnieka lūguma. Galveno lomu atveidotāji abi darbojas Liepājas teātrī – Viktors Ellers ir štata aktieris, Jūlija Ļaha – ārštata aktrise. Arī režisors savulaik strādājis Liepājas teātrī, tāpēc komandai Liepājas publika nav sveša. Arī aktieru izvēle par labu Viktoram un Jūlijai bijusi tāpēc, ka režisoram, abus pazīstot un iedomājoties šādu salikumu uz skatuves, tas šķitis smieklīgi.

Aktierus nemulsina tas, ka šoreiz izrāde tika izrādīta kokteiļbārā, jo iestudējuma formāts to atļauj. Taču katra vieta diktē savus noteikumus, esot liela atšķirība kaut ko darīt Liepāja un kaut ko Rīgā. „Katrs teātris atšķiras ar repertuāru, jo projektu teātris, kā mūsējais, prasa trīsreiz lielāku pašdisciplīnu, jo aiz muguras nav neviena izrāžu vadītāja. Paši meklējam brīvo laiku, kad tikties, kad strādāt, rīkot mēģinājumus. Tie ir pilnīgi citi noteikumi,” atzīst iestudējuma režisors Ivars Lūsis.

Aktieri un režisors uzskata, ka Liepājas publika ir ļoti pateicīga auditorija. "Rīgā publika ir raibāka, bet tur arī lielākas izvēles iespējas, katrs var izvēlas sev vajadzīgo. Līdz ar to skatītājs tiek izsijāts. Viņš nāk uz konkrēto vietu, jo zina, ka tur būs tieši tas, ko viņš meklē – tieši tas aktieris vai režisors. Nav viena dotā auditorijas lieluma,” uzskata Jūlija Ļaha.

Viktors "Red Sun Buffet” apmeklētājiem novēl, lai netraucē vide, kādā tiek spēlēta izrāde. Viktors cer – ja aktieriem un režisoram bārs netraucē, arī skatītājs, atnākot baudīt izrādi, spēs norobežoties no visa apkārtējā un gūt vēlamo rezultātu.

Savukārt režisors visiem liepājniekiem novēl, nepazaudējot savu liepājnieciskumu, iemācīties paskatīties uz visu plašāk.