Piektdien, 7. jūnijā, pulksten 17 Liepājas 17.–19.gs. interjera muzejā "Hoijeres kundzes viesu nams" atklās Īrijas mežģīņu izstādi "Smalkais skaistums", kas tapusi sadarbībā ar Īrijas vēstniecību Latvijā un Īrijas mežģīņu darinātāju ģildi, informēja Liepājas muzeja ārējo sakaru koordinatore Linda Rozentāle-Roze.

Izstāde vēsta par Īrijas mežģīņu darināšanas tradīcijām. Tajā varēs aplūkot vairāk nekā 50 oriģinālas, rokām darinātās mežģīnes, kas tapušas dažādās tehnikās, laika periodā no 19. gadsimta līdz mūsdienām.

Dienu vēlāk, 8. jūnijā, no pulksten 10.30 līdz 13.00 (pirmā rīta grupa) un no pulksten 14.30 līdz 17.00 (otrā pēcpusdienas grupa) "Hoijeres kundzes viesu namā" būs iespēja piedalīties Īrijas mežģīņu darināšanas meistarklasēs, ko vadīs prasmīgā, pieredzes bagātā mežģīņu darinātāja no Īrijas – Moira Trenore (Máire Treanor).

Moira Trenore tamborē un veido īru mežģīņu dizainus kopš pagājušā gadsimta 80. gadiem, un vairāk nekā 30 gadus strādā par pasniedzēju, vadot meistarklases Eiropā un ASV.

Mežģīņu meistare ar saviem padomiem dalās virtuālajā vidē publicētos video stāstos un ir vairāku grāmatu autore. Pasākuma norises laikā būs iespējams iegādāties autores grāmatu, ko izdevis Mežģīņu muzejs Kalifornijā, ASV.

Valda uzskats, ka mežģīņu tamborēšanu aizsākušas īru mūķenes klosteros, vēlāk tamborēšana kā mājamatniecības veids izplatījies visā valstī. Šo rokdarbu tehniku īpaši izkopa Dublinas un Belfāstas apkārtnē. 1824. gadā Īrijas pilsētā Limerikā tika atvērta pirmā mežģīņu ražotne.


Mežģīņu izgatavošana Īrijā par nozīmīgu nozari kļuva Lielā bada laikā, 1840. gadā. Lai uzlabotu dzīves apstākļus, īrietes meklēja dažādus veidus, kā papildināt savus un ģimenes ienākumus.

19. gadsimtā Īrijā mežģīņu skolas tika izveidotas kā filantropiski projekti, lai mācītu mazturīgām sievietēm mežģīņu izgatavošanu. Mežģīņu skolas dibināja tādi reliģiskie ordeņi kā karmelītu māsas Ņūrosā, Veksfordas grāfistē, protestantu mācītāju sievas, piemēram, Greja Porteres kundze no Karikmakrosas, Monahanas grāfistē, un muižnieku sievas, piemēram, lēdija Harieta Kavana (Borisā, Kārlovas grāfistē).

Uz Īriju tika atgādāti Eiropas mežģīņu izstrādājumi, kuri kalpoja par paraugu un, izmantojot uz vietas pieejamos materiālus un paņēmienus, tika radītas īru mežģīnes. Jaunajām mežģīnēm doti to izgatavošanas vietu nosaukumi, un tā radās Karikmakrosas, Borisas, Kenmaras un citu apdzīvotu vietu mežģīnes.

Dažādos reģionos atšķirīgas ir mežģīņu darināšanas tehnikas – tamborējumi, knipelētas mežģīnes, izšūtas mežģīnes, u.c.

Uz Īrijas mežģīņu meistarklasēm interjera muzejā aicinām mežģīņu un tamborējumu entuziastus un ikvienu interesentu (ar pamazināšanām tamborēšanā) no visas Latvijas, lai uzzinātu par īru mežģīņu izgatavošanas tradīcijām, satiktu līdzīgi domājošos, iemācītos ko jaunu un radoši pavadītu laiku.


Visi meistarklasei nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti. Meistarklases notiks angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.

Dalība meistarklasē ir bez maksas, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, līdz 6. jūnijam rakstot uz Īrijas vēstniecības Latvijā e-pastu: eventsriga@dfa.ie (latviešu valodā norādot savu vārdu, uzvārdu un uz kuru no meistarklasēm (rīta vai pēcpusdienas grupu) vēlaties pieteikties).


Īrijas mežģīņu izstāde "Smalkais skaistums" Liepājas 17.–19.gs. interjera muzejā "Hoijeres kundzes viesu nams" būs skatāma no 7. jūnija līdz 1. septembrim.

Informējam, ka pasākumu laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākumu un Liepājas interjera muzeja publicitātes nolūkos. Atrodoties pasākumu teritorijā, jūs apliecināt, ka esat informēts par to, ka tiekat iekļauts/-a audio vai vizuālajā materiālā.