Visvaldis Garokalns "Vasaras ziedi". Foto no galerijas "Romas dārzs" krājuma.


Galerija "Romas dārzs" sveic, vasaras Saulgriežus sagaidot, un aicina šajās brīvdienās izbaudīt dabas pārpilnību, krāšņo pļavu ziedēšanu un jaukos laikapstākļus. Līgo vakarā tradicionāli tiek pīti vainagi un rotātas mājas, izmantojot trejdeviņus pļavu ziedus un ozolzarus. Maģiskais vasaras saulgriežu laiks iedvesmo arī māksliniekus, un šoreiz piedāvājam iepazīt galerijas "Romas dārzs" kolekcijā esošā mākslinieka Visvalda Garokalna (1933–2005) akvareli "Jāņu zāles", kurā mākslinieks silti medainā krāsu gammā atainojis kluso dabu ar pīpenēm un smilgām māla krūkā.


Visvaldis Garokalns gleznojis arī ainavas, meklējot motīvus ar dramatiski saasinātu noskaņu, jūru un industriālas ainavas, kā arī klusās dabas un portetus. Visvaldis Garokalns "Saulrietā". Foto no galerijas "Romas dārzs" krājuma.


Mākslinieks pievērsies arī figurālām kompozīcijām, gleznojis latviešu strēlniekiem veltītus akvareļus. Galerijas "Romas dārzs" izstādē "Liepāja – Laiks – Mākslinieks" skatāmas Garokalna marīnas, kurās mākslinieks precīzi tvēris jūras mainīgo dabu, spējot to veikli un meistarīgi atainot.


Visvaldis Garokalns "Jūra". Foto no galerijas "Romas dārzs" krājuma.


Visvaldis Garokalns dzimis 1933. gada 11. novembrī Kuldīgas pagastā zemnieku ģimenē. No 1949. gada mācījies Kuldīgas Daiļamatniecības vidusskolā pie mākslinieka Jēkaba Bīnes, kura personība spēcīgi ietekmēja topošo mākslinieku. Garokalns teicis: "Ja mans pirmais skolotājs nebūtu bijis Jēkabs Bīne, no manis gleznotājs neiznāktu. Bīne bija mans dievs, kuram gribēju līdzināties."


1960. gadā beidzis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļu pie mākslinieka un skolotāja Kārļa Celmiņa. Akvareļglezniecībai pievērsies jau šai laikā.


Visvaldis Garokalns "Klusums". Foto no galerijas "Romas dārzs" krājuma.


Strādājis par mākslinieku Liepājas muzejā, par pedagogu Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā (1962–1969). 1969. gadā pārcēlies uz Jelgavu. Bijis Jelgavas pilsētas galvenais mākslinieks (1970–1974), vadījis Jelgavas pilsētas Tautas gleznošanas studiju (1976–1982).


Izstādēs piedalījies kopš 1958. gada, regulāri rīkojis personālizstādes Rīgā, Jelgavā Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, Tukumā, Liepājā, Kandavā. 1968. gadā uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā. Bijis Jelgavas mākslinieku organizācijas valdes priekšsēdētājs (1978–1992).


Kā tehnika akvarelis bija pazīstams jau Senajā Ēģiptē, bet par pastāvīgu glezniecības veidu tas nostiprinājās tikai 18. gadsimta beigās. Latvijā šī žanra uzplaukums bija 20. gadsimta septiņdesmitajos gados, kad darbojās tādi mākslinieki kā R. Bēms, K. Fridrihsons, R. Ginters, K. Sūniņš un arī V. Garokalns. Akvareļgleznojumā izmanto akvareļkrāsas, galvenokārt glezno uz papīra. Akvareļkrāsas ir ļoti rūpīgs krāsu pigmenta izberzums un liels līmes procents, kam piemaisīts medus, cukurs, glicerīns. Akvarelim raksturīgs caurspīdīgums, parasti caur noklātām krāsām redzama papīra faktūra. Gleznojot mākslinieki bieži izmanto dažādus pludinājums, kas rada viegluma un gaisīguma iespaidu


Akvareļglezniecība prasa no mākslinieka lielu meistarību un tehnikas pārzināšanu.


Visvaldis Garokalns "Jūras bangas". Foto no galerijas "Romas dārzs" krājuma.


Informācija sagatavota izmantojot interneta resursus, enciklopēdiju "Māksla un arhitektūra biogrāfijās" 1.daļa, "Mazā mākslas vēstures terminu vārdnīca" D. Blūma