Galerijā "Romas dārzs" no 31. marta apskatāma mākslinieka Edgara Vintera (1919–2014) ekspresizstāde – ainavas gan eļļas, gan akvareļu tehnikā.

Izstādē eksponētas ainavas gan eļļas, gan akvareļu tehnikā. Galerijas krājumā ir pārstāvēti vairāk kā pussimts Vintera darbi no dažādiem daiļrades posmiem – ainavas, ziedi un pilsētas skati.

"Esmu reālists, plenērists, kas strādā dabā un cenšas pēc gaismas un skaidrības. Manas dzīves un darbības mērķis ir tieksme pēc gaismas, gaismas, gaismas," par sevi teicis gleznotājs pats.

Edgars Vinters ir viens no ražīgākajiem un izcilākajiem Latvijas ainavas gleznotājiem. Mākslinieka ainavu spilgtais tēlojums neapšaubāmi nodrošina viņam vietu 20. un 21. gadsimta latviešu glezniecības vēsturē. Vintera otas triepieni ir veikli un spēcīgi, viņa krāsas izteiksmīgi raksturo gleznotos motīvus. Mākslinieks ierauga skaisto ikvienā Latvijas dabas skatā dažādos gadalaikos un noskaņās. Vinters glezno pārsvarā plenērā. Agrīnajā daiļrades posmā viņš zīmēja ar zīmuli un tušas spalvu, tad kādu laiku sekoja linogrebumi un pasteļi līdz mākslinieks nonāca pie darba ar eļļas krāsām. Ik pa laikam E. Vintera daiļradē parādījās akvareļi, un septiņdesmitajos gados – monotipijas.

Edgars Vinters dzimis 1919.gada 22.septembrī Rīgā daiļkrāsotāja Hermaņa Vintera un viņa sievas Annas ģimenē. Desmit gadu vecumā viņš iepazinās ar populāro pasteļgleznotāju Voldemāru Irbi, kurš zēnā saskatīja talantu un ierādīja viņam pamatus pasteļglezniecībā, iemācīja saskatīt skaistumu dabā šķietami nebūtiskajā.

1935. gadā bērnu un jaunatnes žurnāli sāka publicēt Vintera nelielos rakstiņus, kurus viņš pats ilustrēja ar spalvas zīmējumiem un lingrebumiem. No honorāriem tika maksāta skolas nauda komercskolā, kurā viņš mācījās līdz 1940. gadam.

1937. gadā, iepazīstoties ar gleznotāju Hugo Kārli Grotusu, Vinters mainīja savu gleznošanas stilu. Grotuss viņam ieteica atteikties no "tumšās fāzes“, kas bija izveidojusies Irbes ietekmē, un izmantot gaišākas krāsas, kas ienestu svaigumu un krāsainību gleznās. Kuzņecova porcelāna fabrika viņam uzticēja apgleznot vairākus porcelāna šķīvjus, kas bija paredzēti dāvināšanai prezidentam Kārlim Ulmanim.

Pēc komercskolas pabeigšanas 1940. gadā Vinters iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā un studēja tur līdz 1944. gadam pie profesoriem Jāņa Kugas, Leo Svempa, Jāņa Cielavas, Valdemāra Tones, Jāņa Annusa, Kārļa Miesnieka un Vilhelma Purvīša. Vācu okupācijas laikā Vinters publicēja savus zīmējumus un akvareļus arī vācu žurnālos.

1944. gadā Vinteram bija jāpārtrauc studijas, jo viņu iesauca Latviešu leģionā un nosūtīja darbos uz Toruņu. 1945. gadā Vinters nokļuva krievu gūstā un nonāca kādā gūstekņu nometnē pie Maskavas. Krievu virsnieki saskatīja viņa talantu un deva iespēju radoši strādāt.

1947. gadā Vinters atgriezās Rīgā un sāka strādāt skolā, kur mācīja tēlotājmākslu un rasēšanu. Paralēli darbam skolā viņš pats mācījās Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā un 1949. gadā ieguva tur skolotāja darbam nepieciešamo pedagoģisko kvalifikāciju.

Padomju okupācijas laikā oficiālā mākslas pasaule gleznotāju nepamana, bet pēc valsts neatkarības pasludināšanas mākslinieks jau cienījamā vecumā piedzīvo, no vienas puses, savas mākslas novēlotu atzinību, bet, no otras, – laika garam atkal neatbilst viņa plenērā gleznošana. Vintera darbu personālizstādes notikušas ne tikai Latvijā, bet no 1993. gada arī Anglijā un ASV, un kopš 2006. gada Vācijā. Viņa darbi vēl arvien tiek piedāvāti pārdošanā mākslas galerijās visā pasaulē.

2009. gada 16. novembrī prezidents Valdis Zatlers pasniedza Edgaram Vinteram Triju Zvaigžņu ordeni.

Lielajā piektdienā galerija ir slēgta, bet atvērta sestdien, 31.martā, no pulksten 11 līdz 15, pēc tam, kā parasti, sākot no otrdienas, 3.aprīļa.