12.martā Ēriks Vilsons skatītājus iepazīstinās ar savu jauno monoizrādi "Mana Magadana". Paredzēta pirmkārt jauniešiem, pirmizrādi tā piedzīvos Liepājas 1.ģimnāzijā.

Kāpēc izrāde notiks tieši šeit, Liepājas 1.ģimnāzijā?
Pirmkārt, tāpēc, ka ar šo skolu man ir tuvas attiecības, esmu šeit daudz spēlējis. Arī visi mani bērni ir šeit mācījušies. Otrkārt – izrāde jau galu galā ir domāta skolēniem.

Izrāžu spēlēšana skolās neuzliek citus pienākumus, nekā tas ir "lielajā" teātrī?
Protams. Ir jābūt atvērtam, jāspēj reaģēt uz konkrēto situāciju. Man neviena izrāde nav tāda pati kā citas, viss ir atkarīgs no publikas, kurai jāspēlē. Ir bijuši gan 250 skatītāji, gan viena maza klase, līdz ar to tas, kā izvērtīsies izrāde, bieži ir atkarīgs no viņiem un viņu reakcijas.

Tas, ka mēģinājumi notiek skolā, kur staigā skolēni un ir troksnis, netraucē?
Tad, kad būs izrāde, viņi skatīsies un nestaigās apkārt.

Tas ir interesanti arī "lielajā" teātrī – ja ienāk kāds kolēģis, rodas pilnīgi cita atbildi, pat tad, ja viņu neredz, tikai zina, ka viņš tur ir. Tā ir arī atbildība pret skatītāju. Režisors jau dažkārt ir apnicis, viņš tur sēž, kāds uzstāda gaismas... Tikko ienāk kāds "svešais", tu uzreiz sasparojies.

Dažreiz ir tā – sēž, runā. Un tad es domāju – vai tiešām ir tik garlaicīgi? Kāpēc viņš atļaujas runāt? Tad mēģini atrast izeju, pievērst sev uzmanību. Tas tikai mobilizē.

Arī šeit, tāpat kā "Nezālē", skatītājs "nāks" izrādē?
Domāju, ka nē. Bet, tāpat kā "Nezālē", šeit saglabāšu principu, ka sarunājos ar skatītāju. Man šķiet, ka atvērtā teātra ideja ir ļoti laba. Tas dod mājīgu sajūtu, ja varu aprunāties ar skatītāju, atrast kopīgu valodu.

Protams, šajā variantā, spēlējot skolā, ir arī pilnīgi citi noteikumi. Nav nekāda priekškara, kā ierasts, nestrādā pierastās teātra lietas – gaismas, skaņas, scenogrāfija. Vairāk tiek strādāts ar iztēli. Kad bērniem stāsta pasakas, viņiem ļoti labi darbojas iztēle, viņi iedegas un notic stāstītajam. Viņi klausās un pieņem noteikumus, sērkociņš var būt princis un sērkociņu kastīte – viņa pils. Līdzīgi arī šeit vienkārši ir jāpieņem spēles noteikumi – es esmu Magadanā, te tā ir.

Kas ir tas impulss, kas teātrim liek nākt pie skatītāja, ārpus ierastajām "lielā" teātra telpām?
Pirmo reizi to ievēroju kādā Dānijas teātra festivālā, kur rādīja lugas, kas paredzētas tieši spēlēšanai skolās. Tas man bija jaunatklājums – kā, brauc uz skolu un rāda teātri. Bet viņiem [bērniem] tas ir ļoti nozīmīgi. Pirms kādiem gadiem biju Latgalē, tādās mazās, mazās skoliņās. Parasti lūdzu, lai rokas paceļ tie bērni, kas ir bijuši teātrī. Ja paceļas divas, trīs rokas – tas jau ir daudz. Tas nozīmē, ka dažādi iemeslu dēļ bērni netiek uz teātra, un man ir vieglāk aizbraukt pie viņiem.

Reiz stāstīju savam vidējam dēlam, ka atkal braucu uz skolu, un tas ir nogurdinoši, dienā bieži vien ir vairākas izrādes. Tad dēls teica: "Tēt, varbūt ka lielākajai daļai attālo vietu bērniem pirmais teātra piedzīvojums viņu mūžā ir tieši ar tevi".

Izrādei "Mana Magadana" ir saistība ar Liepājas Universitātes rakstniecības studijām. Kā šī lietas mijiedarbojās, un vai bez studijām būtu šī izrāde?
Maģistra darbu rakstīju par to fenomenu, ka reizē ir jābūt aktierim, režisoram un dramaturgam. Tad es vēl nezināju, kur esmu nokļuvis. Kad apsēdos pie tekstiem un sāku vairāk tos bīdīt šurpu turpu un domāt par kompozīciju, sapratu, ka atbildība ir milzīga. Man bija jābūt visiem trim iepriekšminētajiem, un šīs personas savā starpā mēdz arī strīdēties un diskutēt. Tas bija interesants process, bet baidos, ka tieši tagad vēlreiz to atkārtot negribētu.

Vieglāk jau vienmēr ir strādāt ar gatavu tekstu.

Kas būs īstā izrādes mērķauditorija un ko viņi sev no tās paņems? Vai plānojat pēc izrādes arī veidot diskusiju ar skatītājiem?
Ja atļauj laiks, es labprāt parunājos, atbildu uz jautājumiem. Dialogs turpinās. Tas, manuprāt, ir vislabākais, turklāt tādā veidā viņi iedrošinās, redz, ka arī tā var spēlēt un radīt.

Jāsaka, ka arī es, atgriežoties no Sibīrijas, sapratu, ka esmu visu aizmirsis. Par to runāju arī izrādē – esmu visu aizmirsis, negribu tajā iedziļināties. Cilvēkam tas ir dabiski, kam to visu, tur bija smagi un tās atmiņas traucē dzīvot. Bet toreiz, tajā braucienā, un arī tagad, izrādē, šķiet, ka es ieraudzīju Sibīriju ar savas mātes acīm. Es ļoti labi saprotu savus vecākus – viņu ilgas pēc mājām, viņu skumjas. Tas ir tas, ko mēs saucam par empātiju. Es labāk izprotu tos procesus, kas notiek pasaulē.

Tajā pašā laikā tas man ir tāds eksperiments. Varētu teikt, ko tādas smagas izrādes, labāk kādu komēdiju. Es cenšos arī mazliet tā kā pasmieties, tomēr tā, lai viņiem tas aizķertos.

Jautājums ir – kā lai izstāsta to, ka miljoniem cilvēku gāja bojā. Kā lai izstāsta to, ka visa Kolimas infrastruktūra ir būvēta no cilvēku kauliem – ceļi, rūpniecība, visa celtniecība. Uz ieslodzīto kauliem, ne tikai politieslodzīto, bet arī kriminālnoziedznieku. Tomēr tie cilvēki, kas atgriezās, par to runā citādāk. Manai mamma bija saglabājusies lieliska humora izjūta. Viņai bija kaut kāda citādāka attieksme, tie cilvēki bija daudz spēcīgāki. Es nezinu, kā to uztvers bērni. Nav jau gan arī tā, ka es stāstīšu šausmu stāstus.

Kā Magadanas stāsts tiks izstāstīts, caur kā prizmu skatīsieties?
Es centīšos izstāstīt savu stāstu – un savas mammas stāstu. Izrāde kopumā būs veltījums manai mammai. Es vienmēr esmu centies skatīties ar mammas skatienu. Esmu ar viņu strīdējies, bet pēc tam, kad pats atgriezos no Magadanas, es esmu labāk izpratis mammas redzējumu, viņas dzīves uztveri un attieksmi pret pasauli.

Esat pieļāvis domu, ka "Manu Magadanu" vajadzētu rādīt arī cilvēkiem, kas Latvijā joprojām dzīvo citā informācijas telpā?
Es sevi pieķeru pie tā, ka izrādē ir daži skarbāki vārdi un joki ar padomju atribūtiku. Pieņemu, ka tas varētu izsaukt kādu dusmu lēkmi. Man gan patīk arī pasmieties par pārlieku "aptaurētu kārklu latvietību". Es cenšos izvairīties no nevajadzīga patosa. Tas jebkurā ideoloģijā un reliģijā ir muļķīgi kaut kā sevišķi izrādīt neaizskaramu svētumu. Var pasmaidīt un domāt, kāpēc mums tas nepieciešams.

Kas ir sajūta, kuru bērnam būtu jāaiznes mājās pēc izrādes?
Viņam vajadzētu pajautāt savai mammai (vai vectētiņam, vai vecmāmiņai), vai viņiem tā ir bijis, vai viņi zina kādu cilvēku, kam tā ir bijis. Kurā pusē viņš ir stāvējis, kāpēc. Kāpēc viņa ģimene bija izsūtīta, vai kāpēc izglābās no izsūtīšanas. Izzināt savas dzimtas vēsturi. Tā nav ne balta, ne melna. Vienkārši saprast. Tāpat kā man brauciens uz Magadanu bija identificēšanās ar to vietu, kur esmu piedzimis, lai arī jaunie cilvēki saprastu savu vietu pasaulē un atrastu savas saknes.