Dzejas dienas ir kļuvušas par tradīciju, kas katru rudeni padara īpašu tiem liepājniekiem un pilsētas viesiem, kuri raksta, lasa un mīl dzeju. Jau kopš 1965. gada, ik septembri Liepājas kultūras dzīves kalendāru spilgti iekrāso Dzejas dienas, piedāvājot tikšanos gan ar atzinību, popularitāti un lasītāju mīlestību iemantojošiem, gan jauniem autoriem, kuru dzeja savu lasītāju vēl tikai meklē, vēsta Evija Lene, Liepājas Kultūras pārvaldes pārstāve.

Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka liepājniekiem un Liepājas viesiem ir sarūpējusi pasākumus gan lieliem, gan maziem dzejas un literatūras cienītājiem – par literatūru ar literatūrzinātnieku un rakstnieku Ivaru Šteinbergu sarunāsies literatūras zinātāja Liega Piešiņa, dzejniece Madara Gruntmane – Dujana lasīs un runās par dzeju, tulkojumiem, kā arī starptautisko sadarbību, lai veicinātu jauniešu interesi par dzejas pasauli. Savukārt, ar bērniem tiksies dzejniece Linda Gabarajeva Mence.

Dzejnieka Ivara Šteinberga autorvakars



Dzejnieks Ivars Štenbergs



Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka 9. septembrī pulksten 17 aicina uz dzejnieka Ivara Šteinberga autorvakaru, kas notiks Reģionālā mācību centra bērnu bibliotēkas "Vecliepājas rūķis" telpās. Pasākumu vadīs literatūras žurnāliste Liega Piešiņa.

Ivars Šteinbergs ir atzīts dzejnieks, atdzejotājs, literatūras kritiķis un literatūrzinātnieks, kura radošais darbs ir bagātinājis latviešu literatūras pasauli ar četriem dzejoļu krājumiem – "Strops" (2020), "Jaunība" (2022), "Ābece" (2024) un "Anatomijas vārsmas" (2024). Pirmais krājums "Strops" apvieno dzejoļus, kas uzbur dažādu dzīves posmu noskaņas, līdzīgi kā bišu stropā sadzīvo dažādas balsis. Dzejoļu krājums "Jaunība" ir veltījums autora paaudzei, kas uzaugusi 21. gs. sākumā. Katra no trim grāmatas nodaļām atbilst savai jaunības pieredzes šķautnei. 2023. gadā par krājumu autors saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā Labākais dzejas autordarbs.

Jaunākais krājums "Ābece" ir konceptuāls dzejprozas krājums, ko veido mikroesejas par burtiem un kombinatorās dzejas vingrinājumi, savukārt, "Anatomijas vārsmas" tapis iedvesmojoties no Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzeja ekspozīcijas un piedāvā dzeju, kas integrēta muzeja izstādē.

Pirms autorvakara, pulksten 11, Ivars Šteinbergs piedalīsies seminārā "Sarunas par literatūru", kurā ar Liegu Piešiņu diskutēs par mūsdienu literatūras tendencēm un jaunākajām latviešu daiļliteratūras grāmatām.

Dzejnieces Madaras Gruntmanes – Dujanas autorvakars


Dzejniece Madara Gruntmane – Dujana



10. septembrī pulksten 17 bibliotēkā "Libris", Mirdzas Ķempes ielā 11, norisināsies dzejnieces Madaras Gruntmanes – Dujanas autorvakars. Madara ir daudzpusīga māksliniece, dzejniece, mūziķe un kultūras pasākumu organizatore ar saknēm Liepājā.

Viņas pirmais dzejoļu krājums "Narkozes" (2015) ieguva Latvijas Literatūras gada balvas Lasītāju simpātiju balvu. Savā otrajā krājumā "Dzērājmeitiņa" (2018) Madara atklāj dziļas, emocionālas sarunas starp sevi un saviem iekšējiem pārdzīvojumiem. Savukārt trešais krājums "Aizmīlestība" (2022) ir smalkāks un apvaldītāks, tajā nav tik daudz bravūras un erotikas. "Aizmīlestībā" dzejniece pievēršas attiecību un mīlestības tēmai.

Dzejas dienu laikā Madara lasīs savu dzeju un sarunāsies ar dzejas draugiem bibliotēkā "Libris", kā arī viesosies savā skolā – Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā 10. septembrī, pulksten 11.

Dzejnieces Lindas Gabarajevas Mences autorvakari

2024. gads ir īpašs dzejniecei Lindai Gabarajevai Mencei, kura par savu debijas dzejas krājumu "Apļi" saņēmusi Latvijas literatūras gada balvu (LaLiGaBa) nominācijā "Spilgtākā debija". Linda Gabarajevai Mence raksta arī dzeju bērniem, un viņas pirmais bērnu dzejas krājums "Kosmoss ir virs bēniņiem" šogad iznācis izdevniecībā "Liels un mazs". Pasākumu laikā būs iespēja ne tikai iepazīties ar Lindas dzeju, bet arī piedalīties sarunās par dzejas radīšanas procesu.

Aicinām uz Dzejas dienu sarunu ar dzejnieci Lindu Gabarajevu Menci 10. septembrī pulksten 11 "Valtera bibliotēkā", pulksten 13 bibliotēkā "Varavīksne" un 11. septembrī pulksten 10 bērnu bibliotēka "Vecliepājas rūķis", pulksten 12 bibliotēkā "Libris".


Ar kopējo Dzejas dienu programmu iespējams iepazīties ŠEIT