Galerijas "Romas dārzs" Leļļu mākslas un dizaina muzejā skatāma mākslinieces Diānas Dimzas-Dimmes personālizstāde "Identifikācija". Irliepaja.lv lūdza mākslinieci atbildēt uz portāla jautājumiem.


Ko jums nozīmē mākslas darba radīšana? Kāds ir šis process?
DDD: Man viss sākas ar skicēm. Katrai izstādei, ko taisu, ir sava skiču grāmata, kurā nonāk viss – idejas, sajūtas, iesaistīto personu tālruņa numuri, notikumi, teksti utt. Veidojas tāds kā uzkrājums, un tad jau procesā domas izsijājas. Jau gleznojot, procesā, darbs citreiz aizved pilnīgi citā virzienā.


Kura mākslas nozare jums šobrīd tuvāka – glezniecība, tekstilmāksla vai kas cits?
 DDD: Es nešķiroju nozarēs, mūsdienu mākslā robežas var būt ļoti nosacītas.


Pēdējos desmit gadus izstādēs darbi veido stāstu, un tie rodas atkarībā no vēstījuma.


Tā var būt glezniecība, objekti, zīmējumi, video, tekstils, metāls utt.


Vai visi izstādes "Identifikācija" darbi veidoti tieši Liepājai?
DDD: Jā, visi darbi ir veidoti tieši šai izstādei un telpai, kurā tie atrodas. Telpa ir sarežģīta, tāpēc braucu speciāli uz Liepāju to apskatīt izstāžu maiņas brīdī. Dažas idejas bija jautras – gribēju sevi kā nāru ielikt telpas nišā, bet tas mainījās procesā.


Izstādes atlāšanā. Foto: Roberts Streičs.


No kurienes jums zināšanas ne tikai par tādu vārdu kā plūksts*, bet pat to, no kāda materiāla tādus izgatavo?
DDD: Mana mamma kara laikā auga zvejnieku ģimenē. Es pavisam maziņa dzīvojos pa piekrasti, kur zvejnieki gan lāpīja tīklus, gan žāvēja zivis. Lieli prieki bija uzvērt reņģes uz virbiņām. Vārdu "plūksts" biju aizmirsusi, bet mans kolēģis muzejā to atgādināja, un atmiņa atgriezās.


Kāpēc jums patīk šis materiāls un kāpēc izmantojat to savos darbos?
DDD: Plūksti pie manis nonāca nejauši un negaidīti. Man tie uzreiz likās ļoti vērtīgi, jo ir dzīvojuši pa jūru savu dzīvi. Tie man likās tik skaisti! Izstādes tēma, jūras ūdeņi un plūksti kā jūras dzīvi izdzīvojuši liecinieki.


Vai iepriekš esat gleznojusi darbus ūdens piliena formā? Kāpēc izvēlējāties tieši šādu formu?
DDD.Piliena forma man bija pārsteigums pašai sev. Ļoti skaista forma. Iepriekš izstādē "Ticības spektrs" Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā, Rīgā, daļai gleznu bija bišu šūnas forma. Forma nosaka saturu.


Ūdens neapšaubāmi ir svarīgs elements, un neviens bez tā nevar iztikt, tomēr – kāpēc tieši ūdens ir svarīgs jūsu identifikācijai? Ar ko tas ir īpašs tieši jums?
DDD: Ūdens man ir brīvība, laikam mantojumā iegūta sajūta, jo tāda sajūta bija arī manai mammai. Ūdens kā vienojošs elements visai cilvēcei, ikvienam.


Pastāstiet mazliet par lielā formāta darbiem – kādus materiālus, krāsas, tehniku esat izmantojusi un kāpēc?
DDD: Lielajām gleznām otrā pusē ir rakstīts autortehnika, un tā tas arī ir. Lina audekls tiek sašūts, sastrukturēts, pēc tam nogruntēts ar trušu līmi (līme no zaķa ādas – irliepaja.lv), kā senos laikos, un vēl pēc tam ar balto grunti. Tad sākas gleznošana ar akrila krāsām.


Zilajiem toņiem ir pievienots īpašs pigments, kas dod mirdzuma efektu. Uz strukturētiem audekliem gleznoju jau ļoti sen. Struktūra mainās, uzvelkot uz apakšrāmja un tad gruntējot. Es tur saredzu nozīmīgu lietu kārtību, jēgu.


Gleznā "Migla" ir lietotas arī struktūrpastas un perlamutra pigmenti.


Izstādes plakāts. Foto: Roberts Streičs.


Par ko domājāt, veidojot izstādes centrālo instalāciju?
DDD: Manuprāt, izstādē nav centrālās instalācijas, tur ir tik caurstaigājama telpa, ka katrai sienai un vietai ir savs stāsts. Bet, ja runa ir par "Nāras galvu", tad tas vairāk ir kā objekts. Šī galva sākotnēji ir Liepājas puses mākslinieka Miķeļa Pankoka iedvesmota, pēc tam jau – mākslinieka sajūta šajā pasaulē.


Ar ko saistīts jūsu ikdienas darbs?
DDD: Esmu izglītības programmu kuratore Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Radu un vadu.


Ko vēl patīk darīt, kad neesat savā darbavietā un negleznojat?
DDD: Pēdējā laikā patīk darīt neko, bet tas ir reti. Patīk iestādīt zemē augus un skatīties, kā tie izaug,


patīk izgatavot kaut ko gardu, izcept maizi ar lavandu, iestādīt ķirbjus. Lūkoties, kā jūrā peld kuģi.


Kādas līdz šim bijušas jūsu attiecības ar Liepāju? Vai iepriekš jūsu darbi bijuši izstādīti Liepājā?
DDD: Studiju laikos mācību praksē nodzīvojām mēnesi Liepājā, atceros, kā lidojām ar lidmašīnu uz vai no Liepājas, – piedzīvojumi. Tad biju plenērā pirms kādiem desmit gadiem, un tie darbi pēc tam bija redzami manā izstādē Kalnciema kvartālā uz Rīgas svētkiem.

Diānas Dimzas-Dimmes personālizstāde "Identifikācija" galerijas "Romas dārzs" Leļļu mākslas un dizaina muzejā apskatāma līdz 15.oktobrim. Galerija atvērta no otrdienas līdz sestdienai pulksten 12–18, svētdienās pulksten 12–15.

* Korķa vai koka gabaliņi tīklam gar malu, ar ko tas peld (tezaurs.lv)