Trešdien, 10. jūlijā, pulksten 17 Liepājas muzejā atklās krājuma izstādi "Ceļā uz 17.–19.gs. interjera muzeju Liepājā Kungu ielā 24".

Izstādē būs skatāma daļa no Liepājas muzeja krājuma priekšmetiem, kas veidos topošā interjera muzeja saturu.

Liepājas muzejs jau vairākus gadus sadarbībā ar arhitekti Liesmu Markovu mērķtiecīgi strādā, lai meklētu priekšmetus topošajam muzejam, piešķirtu namam tā laika klātesamības sajūtu, vēsturiskās noskaņās, veidojot apmeklētājiem piedāvājumu ar iespēju atgriezties un iejusties pagātnē. Gan Latvijā, gan ārvalstīs, kopīgi ar kolekcionāriem un muzejiem, tiek meklētas mēbeles un sadzīves priekšmeti.

Pašlaik nams Kungu ielā 24 piedzīvo savu renesansi jeb atjaunotni. Tā restaurāciju saskaņā ar SIA "AIG" tehnisko projektu veic SIA "RERE meistarirek", būvuzraudzību nodrošina SIA "Firma L4" un autoruzraudzību – pilnsabiedrība "Pils projekts".

Paredzēts, ka 2021. gadā tajā atvērs pirmo 17.– 19. gs. interjera muzeju Liepājā. Ēkas pirmajā stāvā būs iespēja ielūkoties gaļas brāķera Dāvida Hoijera atraitnes Margarētas Hoijeres kundzes viesu istabās un viņas privātajās dzīvojamajās telpās, kā arī darbosies 17. gs. krogs. Savukārt otrajā stāvā, kas saistīts ar ēkas vēlāka laika izbūvi, būs 19. gs. Liepājas notāra Kristofa Vilhelma Stendera dzīvoklis.

Vēstures avoti liecina, ka 1788. gadā dzīvojamo namu un tam piederošo spīķeri, brūzi, dārzu un pļavu iegādājās Kristofs Ludvigs Lorčs. Nams un krogs no 1835. gada ir notāra Kristofa Vilhelma Stendera īpašums. 19. gs. ēkas otrais stāvs izbūvēts dzīvojamām vajadzībām. Sākotnēji dzīvojamās telpas visticamāk bijušas ēkas galos, bet vēlāk stāvs piebūvēts pilns.

17. gs. Kungu iela bija viena no lepnākajām ielām. Liepājā tolaik bija birģeriska pilsēta ar tirgotāju kārtu priekšgalā. 1697. gada pavasarī Hoijeres kundzes apartamentos uz nedēļu ar saviem pavadoņiem apmetās Krievijas cars Pēteris I, izrādot lielu interesi par jūras lietām, kā arī par ostu un kuģu būvi, vēl iekams 1701. gadā tika dibināta Sanktpēterburga.

Pēteris I Krievijas "Lielās sūtniecības" uz Eiropu (1697.–1699.g.) ceļa sākumposmā, piedzīvojis zviedriskajā Rīgā aizdomu pilnu uzņemšanu, drīz vien atvadījās arī no viesmīlīgā Kurzemes un Zemgales hercoga galma Jelgavā, lai kopā ar 35 personām, kuru vidū bija arī Leforts un Meņšikovs, steigtos uz Liepāju, uzdodamies par sūtniecības kavalieri Pēteri Mihailovu.

No Liepājas viņš ar kuģi devās tālāk uz Pilavu (tag. Baltijsku, ostas pilsētu Kaļiņigradas apgabalā), kur satikās ar Jelgavā atstātajiem sūtniecības darbiniekiem, kopā 270 cilvēkiem. Savā pirmajā ārzemju ceļojumā, kas vēsturē iegāja ar nosaukumu "Lielā sūtniecība", Pēteris I divu gadu laikā apmeklēja bijušo Livoniju, Kurzemi, Brandenburgu, Austriju, Holandi un Angliju.

Izstāde Liepājas muzejā būs skatāma no 10. jūlija līdz 22. septembrim.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos Liepājas muzeja mājas un sociālo tīklu lapās. Ieeja izstādes atklāšanā – bez maksas.