Līdz ar aizraujošu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektora un profesora Guntara Prāņa stāstījumu par viduslaiku mūzikas vēsturi, otrdien, 14. septembrī Liepājas koncertzālē tika atklāts jauns izglītojošo lekciju cikls par mūziku pieaugušajiem — "Dzintara muzikālo sarunu klubs". Cikls klausītājiem pieejams bez dalības maksas, un to atbalsta fonds "Uniting History".


"Gregoriskie dziedājumi, trubadūru mūzika, pirmās mūzikas skolas — tas viss raksturo ar mītiem un leģendām apvītos viduslaikus. Šajā lekcijā aplūkosim ne tikai vēsturiskus faktus, bet arī plašu vizuālo un audiālo materiālu, kas ļaus atdzīvoties daudzām senatnes ainām. Šis ceļojums laikā palīdzēs ieraudzīt, cik gan daudz viduslaiku mūzika ietekmējusi visu vēlāko mūzikas vēsturi līdz pat mūsu dienām," atklājot lekciju, viduslaiku mūzikas nozīmību akcentēja senās mūzikas eksperts Guntars Prānis.


Turpmāk ik mēnesi līdz pat maijam otrdienu vakaros interesenti aicināti uz tikšanos kluba sarunu vakaros „Lielā dzintara" Kamerzālē vai tiešsaistē no jebkuras vietas pasaulē, lai kopīgi ceļotu laikmetos, pievēršot uzmanību nozīmīgākajiem notikumiem tajos. Arī lai apstātos svarīgākajos un pārsteidzošākajos pierakstītās mūzikas estētikas attīstības pagriezienpunktos no viduslaikiem līdz pat mūsdienām.


"Dzintara muzikālo sarunu klubs" ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti.


Nākamā tikšanās reize gaidāma otrdien, 19. oktobrī pulksten 18, kad klausītājus ar renesanses laikmetu mūzikā iepazīstinās muzikoloģe, mākslas doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa: "Laikmets no 14. gadsimta līdz pat 17. gadsimta sākumam Eiropas mūzikā ienes svaigas vēsmas: daudzbalsības uzplaukumu, jaunu instrumentu parādīšanos, instrumentālās mūzikas uzziedu un veselu virkni līdz tam nebijušu ideju. Visa jaunā dzinējspēks ir humānisms, kas cilvēku kā pašvērtību noliek līdzās Dievam – domājošu, komponējošu, dziedošu, spēlējošu. Sākusies Itālijā, tā atbalsojas arī otrpus Alpiem līdz renesanses virpulī iegriežas arī zemes ap Baltijas jūru un Livonija. Šajā laikā top arī pirmie mūzikas materiāli latviešu valodā. Renesanses skaņu pasaule atklājas katrā vietā savādāk, un tāpēc jo īpaši aizraujoši!"


Sarunu klubam interesenti var pievienoties jebkurā laikā, pieteikšanās ir atvērta. Muzikālo sarunu klubā interesenti var piedalīties gan klātienē, apmeklējot tikšanās reizes koncertzāles "Lielais dzintars" Kamerzālē, gan attālināti. Pēc desmit lekciju cikla noslēguma, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz septiņās lekcijās, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.


Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00. Klātienes apmeklējums iespējams personām, kuras pie ieejas var uzrādīt "Covid-19" sertifikātu, apstiprinot noslēgtu vakcinācijas kursu vai infekcijas pārslimošanu pēdējo 6 mēnešu periodā. Kopā ar sertifikātu lūgsim uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu.


Lai reģistrētos attālinātai dalībai video konferencē, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu. Tiešraides laikā reģistrētiem skatītājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus "tērzētavā". Videolekcija būs pieejama tikai tiešraidē. Video tiešraide dalībniekiem bez iepriekšējas reģistrācijas būs pieejama arī koncertzāles "Lielais dzintars" sociālā tīkla Facebook profilā.


Katras lekcijas norises ilgums: aptuveni 1 stunda 30 minūtes. Dalība: bez maksas. Lekciju ciklu organizē koncertzāle "Lielais dzintars" sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Atbalsta: Liepājas pašvaldība, fonds "Uniting History" un Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" atbalsta biedrība.

LEKCIJU PLĀNS I SEMESTRIM:
19. oktobris | otrdiena | 18.00
Renesanse: muzikāls ceļojums no Florences līdz Rīgai
Mākslas doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa


2. novembris | otrdiena | 18.00
Baroks: dīvainā mākslas pērle
Diriģents Andris Veismanis


14. decembris | otrdiena | 18.00
Klasicisms: Pasaulīgā un Dievišķā dialogs
Diriģents Andris Veismanis