Februāra sākumā pirmo reizi Latvijā ar diviem koncertiem viesosies viens no nozīmīgākajiem armēņu duduka popularizētājiem pasaulē – talantīgais instrumentālists Arsens Petrosjans. Piektdien, 4.februārī pulksten 18 Latgales vēstniecībā GORS un svētdien, 6.februārī pulksten 15 Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" Kamerzālē Armēnijas viesa izpildījumā skanēs saviļņojošā armēņu tradicionālā un garīgā mūzika, informē SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Rēzeknē un Liepājā mākslinieks viesosies kopā ar savā vārdā nosaukto kvartetu, lai iepazīstinātu klausītājus ar armēņu tradicionālajām dziesmu un deju melodijām, kā arī nozīmīgāko armēņu komponistu radītajiem skaņdarbiem. Uzstāšanās Latvijā aizsāks mākslinieka 2022. gada Ziemeļeiropas tūri Arsena jaunākajam albumam "Hokin Janapar", kas armēņu valodā nozīmē "Manas dvēseles ceļš".

"Man ir liels prieks atvest armēņu tradicionālo un garīgo mūziku uz Latviju. Šie darbi man ļoti daudz nozīmē un rada manī siltas emocijas. Mūzika, ko esmu apkopojis albumā, nāk no mana muzikālā ceļojuma, kurā es vienmēr jūtu gara klātbūtni. Šīs sajūtas es koncertā vēlos nodot arī saviem klausītājiem," ar gaidāmajiem koncertiem iepazīstina Arsens Petrosjans.

Arsena Petrosjana kvartets izpilda mūziku, kas aptver dažādus Armēnijas vēstures laikmetus un žanrus. Ansambļa skanējumu veido tradicionāli instrumenti – duduks, santūrs, kanuns un perkusijas. Albumā un koncerta programmā iekļautās tēmas atklās Arsena dvēseles stīgas un viņa nostalģiskos meklējumus mūzikā, stāstot par armēņu tautas nebeidzamo odiseju, par tautu un kultūru, kas atsakās aiziet nebūtībā.

Programmā līdzās tradicionālajām melodijām iekļauta 10. gadsimta komponista Narekas Grigora mūzika, 18. gadsimtā radītie Erevānas Simeona un Sajatnovas skaņdarbi, bet 20. gadsimtu pārstāvēs Komitasa Vardapeta pierakstītās armēņu tautas melodijas un armēņu ietekmīgākā komponista Hačatura Avetisjana darbs "Niedre".

Arsens Petrosjans ir dzimis, audzis un pašlaik dzīvo Čarentsavanas ciematā Armēnijā. Viņa ģimene ir no armēņu etniskā anklāva Džavahetijā (Gruzija), bet senči cēlušies no Erzurumas (mūsdienu Turcijas teritorijā). Sekojot pa pēdām duduka meistariem Dživanam Gasparjanam un Gevorgam Dabagjanam, Petrosjanam izdevies atrast pašam savu ceļu, īstenojot daudzveidīgas sadarbības ar tādiem mūziķiem kā Stīvs Hakets no grupas "Genesis", arābu komponistu Ihābu Darvišu, ūdas spēlētāju Omaru Baširu un daudziem citiem.  

2016. gadā talantīgais mūziķis ieguvis maģistra grādu duduka spēlē Erevānas Komitas konservatorijā. Papildus aktīvajam ierakstu izdošanas un koncertturneju grafikam kļuvis par armēņu duduka spēles vēstnesi pasaulē — vadījis meistarklases un lekcijas tādām mūzikas organizācijām kā Pasaules Mūzikas institūts Ņujorkā un Apollo Chamber Players Hjūstonā, Teksasā. Viņa performances pārraidītas neskaitāmos starptautiskos mūzikas kanālos, tostarp Medici.tv, Mezzo TV, BR-KLASSIK, kā arī BBC Persia. Petrosjans koncertējis Eiropā, Tuvajos Austrumos, Centrālāzijas un Kaukāza valstīs, kā solomākslinieks devies plašās Ziemeļamerikas tūrēs. Par savu jaunāko albumu "Hokin Janapar" Arsens Petrosjans  ir nominēts prestižajai Songlines Music Awards 2022 balvai kategorijā "Labākais mākslinieks".

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dIPyEJYG0RA

Liepājas koncertu ar Liepājas pilsētas pašvaldības un Armēnijas vēstniecības Latvijā atbalstu organizē SIA "Lielais Dzintars". Biļetes uz koncertiem "Lielajā dzintarā" un Latgales vēstniecībā GORS pieejamas "Biļešu paradīzes" tīkla kasēs visā Latvijā un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.

Apmeklējot pasākumu, pie ieejas lūgs uzrādīt "Covid-19" sertifikātu, kas apstiprina personas vakcināciju pret "Covid-19" vai minētās infekcijas pārslimošanu. Tāpat lūgs uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu un pasākuma ieejas biļeti. Koncertzāles telpās un koncerta laikā jālieto medicīniskā sejas maska vai respirators bez vārsta ar drošības pakāpi FFP2; bērni vecumā no 7 līdz 12 gadiem varēs lietot nemedicīnisku (auduma) masku. Pārvietojoties pa koncertzāli, jāievēro 2 metru distance no apkārtējiem. Sēdvietas zālē būs izvietotas, ievērojot 2 sēdvietu distanci.

Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav nepieciešams uzrādīt pārslimošanas sertifikātu vai "Covid-19" testu. Bērniem, kuri vecāki par 12 gadiem, jāuzrāda "Covid-19" vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros. Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 5 gadu vecumam var netikt ielaisti.

Plašāka informācija par pasākumu apmeklēšanas nosacījumiem pieejama: www.latgalesgors.lv  un www.lielaisdzintars.lv.