Pasaules pirmatskaņojums, pieci koncerti no baroka līdz džezam, trīs orķestri, daudz zvaigžņu – tā īsumā var raksturot Liepājas simfoniskā orķestra rīkoto, nu jau 25.zvaigžņu festivālu, kas sāksies 3.martā.

Atklāšana ar "pirmoreiz"
Atklāšanas koncerta, kas "Lielajā dzintarā" notiks 3.martā pulksten 19, Lakstīgalas vārdiem runājot, "lielākā intriga" būs Artura Maskata 12.Liepājas koncerts klavierēm un orķestrim, kas izskanēs pirmo reizi. Komponists to rakstījis speciāli pianistam Reinim Zariņam, un tas būs pasaules pirmatskaņojums, jo koncertu neviens nekur vēl nav dzirdējis. Orķestra galvenais diriģents Atvars Lakstīgala šo skaņdarbu raksturoja kā "lielisku un brīnišķīgu", bet tā radītāju nodēvēja par "īstu dārgumu".

Ar festivāla atklāšanas koncertu tiks svinēta arī šā gada jubilāra – komponista Pētera Plakiža 70. dzimšanas diena, un tai par godu pirmo reizi Liepājā un pirmo reizi pēc četrdesmit gadiem atklāšanas koncerta otrajā daļā tiks atskaņots "Koncerts solistu grupai un simfoniskajam orķestrim "Sasaukšanās"". Diriģents sola lielisku solistu sastāvu – Artūrs Šults (mežrags), Egils Upatnieks (oboja), Guntis Kuzma (basklarnete), Miks Vilsons (flauta) un Anete Toča (pikolo flauta) – un neparastu formātu, kas ļaus izjustu "Lielā dzintara" izcilo akustiku, proti, solisti atradīsies nevis uz skatuves kopā ar orķestri, bet dažādās koncertzāles vietās. Komponists žurnālistiem atzina, ka viņam ļoti patīk būt Liepājā un ka ar nepacietību gaida sava darba atskaņojumu jaunā sastāvā "Lielajā dzintarā".

Pirmoreiz ar Liepājas orķestri un diriģentu Atvaru Lakstīgalu "Lielajā dzintarā" atklāšanas koncertā muzicēs viena no Eiropas spožākajām ērģeļspēles zvaigznēm, tikko Hamburgā atklātās grandiozās Elbas filharmonijas koncertzāles Goda ērģelniece Iveta Apkalna, kura laimīgas sakritības dēļ spēja izbrīvēt laiku, lai piedalītos Liepājas festivālā. Iepriekšējo reizi šādā sastāvā soliste un Liepājas orķestris muzicējuši, atklājot Rēzeknes koncertzāli "Gors". Festivāla atklāšanas koncertā pirmoreiz Latvijā izskanēs Semjuela Bārbera "Toccata Festiva" ērģelēm un orķestrim, op.36", kas, pēc solistes teiktā, ir ļoti piemērots skaņdarbs tieši festivāla atklāšanai, taču līdz šim nav skanējis tāpēc, ka nav bijusi piemērota vieta, kur to darīt. Tā būs arī pirmā reize, kad "Lielajā dzintarā" skanēs ērģeles. Ļoti labu instrumentu šajā reizē liepājniekiem aizlienējusi Ventspils mūzikas vidusskola, un, kā atzina gan Lakstīgala, gan Apkalna – "Lielajam dzintaram" noteikti būtu nepieciešamas savas, labas digitālās ērģeles.

"Ceru, ka pirmais koncerts "rosinās apetīti" un liks par to padomāt," pirmsfestivāla preses brīfingā rosināja Apkalna.

Tāpat pirmoreiz liepājnieki atklāšanas koncertā dzirdēs solisti Ditu Krenbergu (flauta) kopā ar orķestri atskaņojam Pētera Vaska "Koncertu flautai un orķestrim", kas līdz šim bija dzirdams tikai ierakstā, turklāt ļoti atzinīgi vērtētā ierakstā.

Dita Krenberga "Lielajā dzintarā" gan neuzstāsies pirmoreiz, un, kā soliste atzina preses brīfingā, jaunajā Liepājas koncertzālē viņa jutusies lieliski gan kopā ar orķestri, gan kamerkoncertā, gan ieraksta laikā. Tiesa, Vaska skaņdarbs uzrakstīts "ļoti vīrišķīgs", un, kā izteicās Lakstīgala, tas prasa no flautas solista ne tikai visaugstāko profesionālo meistarību, bet arī fizisku izturību. Tomēr Ditai Krenbergai darbs tik ļoti paticis un vēlme to atskaņot bijusi tik liela, ka viņa ar prieku pieņēmusi liepājnieku uzaicinājumu gan ierakstīt koncertu, gan nospēlēt to pilnībā koncertā.

"Tas man ir liels izaicinājums," atzina māksliniece, piebilstot, ka "Lielajā dzintarā" ir "fantastiska skaņa" un "tas iedvesmo mākslinieku".

Lai tiek katram mūzikas baudītājam
Šajā reizē, Atvara Lakstīgalas vārdiem runājot, festivāls risināsies nevis nedēļas vai divu, bet mēneša garumā, līdz 31.martam, sniedzot lielāku iespēju klausītājiem būt klāt visos koncertos. Pirmo reizi festivālā bez Liepājas orķestra viesosies vēl divi orķestri – Latvijas Nacionālais simfoniskais un Klaipēdas kamerorķestris. Šogad festivālā atgriezīsies arī džezs, pēc kura katru gadu ir pieprasījums. 11.martā džeza koncertā klausītājus priecēs viens no spilgtākajiem itāliešu džeza pārstāvjiem "Kekko Fornarelli džeza trio".

Savukārt 16.marta būs iespēja dzirdēt dziedošo vijolnieku un kontrtenoru Dmitriju Sinkovski kopā ar Klaipēdas kamerorķestri un diriģentu Mindaugu Bačku baroka mūzikas koncertā.

Pēc Lakstīgalas sacītā, komentārus neprasa arī 24.marta koncerts, kurā Liepājas orķestris uzstāsies kopā ar diriģentu Dāvidu Geringu un diviem izciliem, klausītājiem jau zināmiem mūziķiem – Maksimu Risanovu (alta vijole, diriģents) un Sergeju Dogadinu (čells).

25.Starptautiskais zvaigžņu festivāls noslēgsies 31.martā ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra priekšnesumu tā diriģenta Andra Pogas vadībā, izpildot Dmitrija Šostkoviča 12.simfoniju. Solo šajā koncertā izpildīs jaunākais Čaikovska starptautiskā konkursa laureāts Dmitrijs Masļejevs, kurš atskaņos Mocarta 24.klavierkoncertu.