Noslēdzoties Valsts kontroles (VK) veiktajai revīzijai Latvijas pašvaldībās, arī Liepājas dome saņēmusi virkni aizrādījumu un ieteikumu, ko sola ieviest praksē.

Valsts kontrole veikusi revīziju par 2017. gada saimniecisko pārskatu, izlases veidā revidējot 30 pašvaldības, tajā skaitā arī Liepāju. Revīzijā konstatēti dažādi pārkāpumi, tostarp deputātu atlīdzības noteikšanā. Piemēram konstatēts, ka nav veikta deputātu darba laika uzskaite pilnā apmērā, nepamatoti aprēķināts atalgojums. Tāpat aizdomīga VK likusies ziedojumu un dāvinājumu saņemšanas kārtība un uzskaite.

Atbildē portālam irliepaja.lv domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne raksta:

"Liepājas pilsētas pašvaldībai sniegti ieteikumi, kuru ieviešanai pašvaldība uzlabos grāmatvedības uzskaites procedūras un aktualizēs jautājumu par Jūras piekrastes ūdeņu uzskaites kārtību valsts mērogā.

VK ir veikusi pārbaudes visās pašvaldībās, un gandrīz visās ir konstatētas saturiski līdzīgas nepilnības. Tas norāda uz to, ka pārmetumi nav raidāmi tikai šo pašvaldību virzienā, bet ka pastāv arī virkne neatbilstību un pretrunu normatīvajos aktos, to atšķirīgajā interpretācijā un piemērošanā.

VK konstatējusi, ka piecas pašvaldības, tai skaitā Liepājas, nav nodrošinājušas pilnā apmērā deputātu darba laika uzskaiti. Pašvaldība vēlas norādīt, ka saskaņā ar nolikumu "Par atlīdzību Liepājas pilsētas pašvaldībā", deputātu mēnešalga tiek noteikta atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteiktajai kārtībai, reizinot tautsaimniecībā strādājošo mēneša vidējo darba samaksu ar attiecīgo koeficientu. Par nepiedalīšanos domes un komiteju sēdēs, mēnešalga tiek samazināta proporcionāli kavēto sēžu skaitam. Tā kā deputātu darba pienākumi neietver tikai domes, pastāvīgo komiteju un komisiju sēžu apmeklēšanu, viņu darba laiks faktiski ir nenormēts, cita darba laika uzskaite deputātiem, kas neieņem algotu amatu domē, netiek veikta un to likums arī nepieprasa.

Tāpat viens no VK konstatējumiem bija ziedojumu un dāvinājumu saņemšanas kārtība un uzskaite.  Liepājas pilsētas dome 2018. gada 12. jūlijā ar lēmumu Nr. 304 "Par dāvinājumu (ziedojumu) pieņemšanas, izlietošanas un uzskaites kārtību Liepājas pilsētas pašvaldībā" ir apstiprinājusi noteikumus, kuros atrunāta kārtība atļaujas saņemšanai pirms ziedojuma pieņemšanas, tādēļ šis VK ieteikums jau šobrīd tiek realizēts ikdienas procesos.
 
VK savā revīzijā bija secinājusi, ka Liepājas pilsētas pašvaldībā dažu zemes gabalu  vērtība daļēji neatbilst 2010. gada kadastrālajām vērtībām. Pašvaldība informē, ka 2015. gadā, ieviešot VK ieteikumus, pilnībā tika mainīta Liepājas pilsētas pašvaldības dzīvojamā fonda uzskaites kārtība, kā rezultātā iereģistrētie Zemesgrāmatā un bilancē uzņemtie dzīvokļu īpašumi un tiem piekrītošie zemesgabali ir no jauna atzīstami īpašumi ar aktuālo platību un kadastrālo vērtību.

Tāpat pārbaužu laikā konstatēts, ka Liepājas pilsētas pašvaldība uz pārskata gada sākumu nav uzrādījusi 12 mežaudzes. Zemes vienības tiek iereģistrētas Zemesgrāmatā pašvaldības budžeta ietvaros un pēc to ierakstīšanas Zemesgrāmatā, tiek veikta arī meža inventarizācija, līdz ar to plānveidīgi šis jautājums tik sakārtots juridiski korekti.

Salīdzinot Valsts Zemes dienesta datus par jūras piekrastes joslas teritorijām un iekšzemes publiskajiem ūdeņiem ar pašvaldības grāmatvedības uzskaites datiem, VK savā atzinumā konstatējusi, ka četras pašvaldības, tajā skaitā Liepājas pilsētas pašvaldība, šos datus uzskaitījušās  daudzuma vienībās (bez vērtības), un šim konstatējumam ir tikai un vienīgi informatīvs raksturs. Līdz ar to VK ir aktualizējusi jautājumu par Jūras piekrastes ūdeņu uzskaites kārtību valsts mērogā.

Ņemot vērā to, ka grāmatvedība ir process, kas nemitīgi tiek papildināts ar jaunākajām nostādnēm, aktualitātēm un izmaiņām normatīvo aktu piemērošanā, veiktā revīzija parāda, ka Liepājas pašvaldības rīcība nekādā ziņā neliecina par neatbilstībām esošajai likumdošanai. Pārmetumi galvenokārt ir saistīti ar grāmatvedības uzskaites sistēmas precizitāti, datu aktualitāti un veikto datu atspoguļojumu, kurus izmanto no dažādām datu bāzēm".