No 16. augusta Liepājā aprūpi mājās senioriem un cilvēkiem ar invaliditāti ārpakalpojuma veidā nodrošinās "Senior Group", kas tika izraudzīti iepirkuma konkursā, informē Liepājas sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.
No 2024. gada 4. aprīļa stājušies spēkā pašvaldības šā gada 21. martā pieņemtie saistošie noteikumi Liepājas valstspilsētas pašvaldības sociālo pakalpojumu saņemšanas un samaksas kārtība, kas nosaka arī jaunu "Aprūpes mājās" pakalpojuma sniegšanas kārtību. Aprūpes mājās pakalpojums tiek nodrošināts neatkarīgi no cilvēka materiālā stāvokļa. Nosakot samaksu par pakalpojumu, tiek vērtēta personas maksātspēja, vispirms paredzot līdzekļu apmēru, kādam jāpaliek personas rīcībā pēc pakalpojuma samaksas.
Turpmāk šo pakalpojumu nodrošinās SIA "Senior Group" nolīgtie aprūpētāji, kuru vidū ir arī daļa līdz šim strādājošo aprūpētāju. Daļa aprūpējamo no šī pakalpojuma arī atteicās. Tas saistīts ar to, ka daļai aprūpējamo ar augstākiem ienākumiem par pakalpojumu nāksies veikt līdzmaksājumu. Tomēr lielākai daļai aprūpējamo arī turpmāk tāpat kā līdz šim šo pakalpojumu pilnībā finansēs Liepājas valstspilsētas pašvaldība.
Pārejas periodā Sociālā dienesta birojs "Aprūpe mājās" veica plašu izskaidrojošo darbu, apsekojot un informējot visus līdzšinējos pakalpojuma saņēmējus. Cilvēkiem, kuriem šis pakalpojums nepieciešams, arī turpmāk vispirms jāvēršas Liepājas Sociālā dienesta birojā "Aprūpe mājās" Klaipēdas ielā 19/21, lai izvērtētu aprūpes līmeni un aprūpes plānu. Tālāk aprūpēšanu veic "Senior Group" aprūpētāji, kuri regulāri atskaitīsies pašvaldībai.
Kā informēja "Senior Group" koordinatore Liepājā Svetlana Kostņikovska, šobrīd aprūpes mājās pakalpojumu saņem 146 liepājnieki, par kuriem rūpējas 38 aprūpētāji. Par pakalpojumu lielāku vai mazāku summu maksā 33 aprūpējamie.
Personas apgādnieka ienākumi netiek vērtēti, bet tikai pašas personas maksātspēja. Nosakot samaksu par pakalpojumu, Sociālais dienests novērtē personas maksātspēju, izvērtējot mājsaimniecības materiālo situāciju, t.sk. vērtē personas iespēju maksāt par pakalpojumu no pabalsta personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama īpaša kopšana. Tiek vērtēts arī uztura līgumā noteiktais uztura apjoms, ja persona noslēgusi uztura līgumu.
Par saņemto pakalpojumu jāmaksā atbilstoši noslēgtajam līgumam starp personu, sociālā pakalpojuma sniedzēju un Sociālo dienestu. Pēc pakalpojuma samaksas personas rīcībā esošie līdzekļi, ieskaitot pabalstu personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama īpaša kopšana, nedrīkst būt mazāki par normatīvajā aktā noteikto maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni pašvaldībā – šobrīd tie ir 480 eiro.
Ja ienākumi ir augstāki, tad jāmaksā daļu no pakalpojuma maksas – starpību starp personas ienākumu līmeni, ieskaitot pabalstu personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama īpaša kopšana, un normatīvajā aktā noteikto maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni pašvaldībā.
Ja cilvēka ienākumi pirms pakalpojuma samaksas ir augstāki par pašvaldībā noteikto maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni , bet viņš nevar samaksāt pilnu pakalpojuma maksu, tad pakalpojuma samaksas daļu līdz pilnai pakalpojuma samaksai sedz Sociālais dienests. Tas nozīmē, ka aprūpējamam "uz rokas" pēc pakalpojuma apmaksas nevar palikt mazāk par 480 eiro. Tādā gadījumā starpību sedz pašvaldība.
Visu informāciju saistībā ar aprūpes mājās pakalpojumu var saņemt Sociālā dienesta birojā "Aprūpe mājās", tālr. 634 32251.
Lai pieprasītu mājokļa pabalstu, nav nepieciešams īpašs statuss