"Luminor Bank" pagājušajā gadā Baltijā izsniegusi aizdevumus apmēram 9000 mājsaimniecību jauna mājokļa iegādei vai būvniecībai, aģentūrai LETA pavēstīja bankas pārstāvji.

No visiem mājokļu kredītiem Latvijā 39% bija piešķirti dzīvokļa iegādei padomju laikos būvētā sērijveida mājā.

"Luminor Bank" apkopotā informācija par izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem 2022.gadā liecina, ka pieprasītākais mājoklis ir divistabu dzīvoklis 464. sērijas mājās jeb tā dēvētajos "lietuviešu projektos", taču populāra izvēle bijusi arī divistabu dzīvokļi jaunajos projektos.

Pagājušajā gadā vidējā dzīvokļa cena "lietuviešu projekta" mājā bija apmēram 57 000 eiro, bet vidējā mājokļa platība – apmēram 50 kvadrātmetru.

"Luminor Bank" mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais norāda, lai gan pēdējos gados dzīvokļu iegāde padomju ēkās samazinājās, pērn šādu darījumu skaits atkal pieauga, kas varētu būt saistīts ar vispārēju dzīves dārdzības pieaugumu un vēlmi iegādāties lētāku īpašumu, kā arī plašu dzīvokļu pieejamību "lietuviešu projektos", kas ir izplatīti Rīgas mikrorajonos.

Augot būvniecības izmaksām un dzīvokļu cenām jaunajos projektos, kā arī aizdevuma procentu likmēm, daļai klientu tie vairs nav "pa kabatai", lai gan ilgtermiņā ir daudz energoefektīvāki un ar mazākām izmaksām par komunālajiem pakalpojumiem, atzīst Sausais.

Pērn 28% gadījumu klienti iegādājušies īpašumu jaunajos projektos. Vidējā darījuma cena jaunajā projektā bija 130 000 eiro, bet vidējā dzīvokļa platība bija no 55 līdz 65 kvadrātmetriem.

Pērn nedaudz palielinājies arī izsniegto aizdevumu skaits īpašumu iegādei ārpus Rīgas un Pierīgas, pēc "Luminor Bank" datiem tie sasniedz 15% no visiem darījumiem Latvijā. Populārākās pilsētas mājokļa iegādei reģionos bija Liepāja un Jelgava, kur pieprasījums pēc aizdevuma audzis par vairāk nekā 50%.

Sausais skaidro, ka kopumā lēnām turpina augt kredītu pieprasījums mājokļiem ārpus galvaspilsētas un tās apkārtnes, kamēr dažās pilsētās, piemēram, Liepājā un Jelgavā vēlme iegādāties mājokli ir izteikti pieaugusi. Novērojumi liecina, ka klienti izvēlas pilsētas un reģionus ar augstāku ekonomisko aktivitāti, labāku infrastruktūru, kā arī ērti pieejamu pakalpojumu klāstu.

Aizdevuma termiņš 2022.gadā izsniegtajiem mājokļu kredītiem saglabājās iepriekšējā līmenī un bija vidēji 22 gadi, savukārt vidējā kredīta summa augusi par 5000 eiro – no 82 000 eiro līdz 87 000 eiro.

Pēc aktīvu apmēra "Luminor Bank" ir ceturtā lielākā banka Latvijā. 2017.gada oktobrī Baltijas valstīs darbu sāka "Nordea Bank" un DNB apvienotā banka "Luminor Bank", savukārt 2019.gada janvāra sākumā tika pabeigta Baltijas valstīs strādājošo "Luminor Bank" pārrobežu apvienošana, bankai turpinot darbību ar centrālo biroju Igaunijā un filiālēm Latvijā un Lietuvā. Bankas stratēģiskais investors ir ASV investīciju kompānija "Blackstone".