Pēc pašvaldību iniciatīvas plānots lauzt līgumu ar izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcas ieceres virzītājiem pie Grobiņas, aģentūru LETA informēja Dienvidkurzemes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Kristīne Pastore.

SIA "Liepājas RAS", kurā 65,85% kapitāldaļu pieder Liepājas pašvaldībai, 3,29% – Dienvidkurzemes novadam un 30,86% – SIA "RAS 30", dalībnieku ārkārtas sapulcē pieņemts lēmums "Liepājas RAS" valdei sabiedrības dalībnieku uzdevumā sākt sarunas par līguma "Par apbūves tiesību piešķiršanu" izbeigšanu ar SIA "VNiMo services".

"VNiMo services" ir uzņēmums, kas Dienvidkurzemes novada Grobiņas pagasta atkritumu poligonā "Ķīvītes", kas ir "Liepājas RAS" īpašums, plāno būvēt izlietoto naftas katalizatoru pārstrādes rūpnīcu.

Kā skaidro Pastore, "Liepājas RAS" līgumu ar "VNiMo services" noslēdza 2022.gada 3.martā pēc tam, kad bija noslēgusies rakstveida izsole par apbūves tiesību piešķiršanu atkritumu poligonā. Šo izsoli "Liepājas RAS" izsludināja, lai izpildītu stratēģiskās attīstības mērķi un izveidotu reģionālā atkritumu apsaimniekošanas centra (RAAC) infrastruktūru ar ilgtspējīgas vides nosacījumiem.

Pastore piebilda, ka "VNiMo services" bija vienīgais pretendents izsolē uz šo teritoriju un līgumu noslēdza uz 30 gadiem. Kā pauda pašvaldības pārstāve, uzņēmums šajā teritorijā vēlējās būvēt izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcu, pret ko kategoriski iebilst iedzīvotāji.

Šā gada 31.oktobrī notikušajā Dienvidkurzemes reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna ietekmes uz vidi sabiedriskās apspriešanas sanāksmē atsevišķi tās dalībnieki lūguši "Liepājas RAS" izvērtēt iespēju lauzt līgumu ar "VNiMo Services". Atsaucoties uz sabiedriskās apspriešanas dalībnieku lūgumu, "Liepājas RAS" ir veikusi savstarpēji tiesisko attiecību ar SIA "VNiMo Services" izvērtējumu.

"Liepājas RAS" dalībnieku ārkārtas sapulci, kas notika 17.novembrī, sasauca pēc Dienvidkurzemes novada pašvaldības pieprasījuma, lai izskatītu jautājumu par līguma laušanu.

Ārkārtas sapulcē "Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols norādīja, ka salīdzinājumā ar projektiem, ko attīstītāji realizē privātās teritorijās, "Liepājas RAS" ir iespējas un pienākums kontrolēt nomnieka darbības vides aizsardzības un iedzīvotāju interesēs.

Dienvidkurzemes novada izpilddirektors un Dienvidkurzemes novada pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvis Uldis Vārna sanākušajiem atgādināja, ka pašvaldībai ir ļoti svarīgas iedzīvotāju domas un vēlmes. Viņš uzsvēra, ka 3.novembrī jau otro reizi pie Dienvidkurzemes novada pašvaldības ēkas Grobiņā pulcējās iedzīvotāji, lai piketā atkārtoti paustu savu protestu par bīstamo atkritumu – izlietoto naftas apstrādes katalizatoru pārstrādes rūpnīcas būvniecību "Ķīvītes". Gan piketā, gan vairākos iesniegumos iedzīvotāji pieprasījuši, "lai novada domes deputāti iestājas par iedzīvotājiem un nepieļauj šīs rūpnīcas būvniecību".

Pastore atgādināja, ka šī gada 16.jūnijā pēc Dienvidkurzemes novada pašvaldības iniciatīvas Robežnieku kultūras namā notika iedzīvotāju tikšanās ar SIA "VNiMo Services" pārstāvjiem saistībā ar ieceri Grobiņas pagastā atkritumu poligonā "Ķīvītes" būvēt izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcu. Uz tikšanos bija ieradušies vairāk nekā 120 cilvēku gan no Dienvidkurzemes novada, gan arī kaimiņpilsētas Liepājas. Sanākušie cilvēki iebilda pret plānotās rūpnīcas būvniecību, to pamatojot ar bažām par rūpnīcas darbības ietekmi uz cilvēku veselību, vides piesārņošanu un lauksaimniecisko darbību, kā arī norādīja, ka neatbalsta bīstamo atkritumu ievešanu no citām valstīm, kā tas esot plānots šīs rūpnīcas gadījumā, lai sagādātu izejvielas.

Šā gada 6.jūlijā notika attālināta sākotnējās sabiedriskās apspriešanas sanāksme. Uz šo apspriedi klātienē bija ieradušies aptuveni simts cilvēku un sabiedrības noskaņojums līdzīgi kā iepriekš bijis noraidošs – cilvēki pauduši bailes no šādas rūpnīcas darbības.

"Ņemot vērā visus šos apstākļus, es ierosināju "Liepājas RAS" valdei apsvērt iespēju par līguma laušanu ar "VNiMo Services"," informēja Vārna.

Ārkārtas sapulcē "Liepājas RAS" kapitāldaļu turētāju pārstāvji vienbalsīgi vienojās uzdot "Liepājas RAS" valdei sākt sarunas ar SIA "VNiMo services" par līguma izbeigšanu un informēt "Liepājas RAS" dalībniekus par sarunu gaitu ne vēlāk kā līdz nākamā gada 23.janvārim.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, SIA "Liepājas RAS" apgrozījums pērn sasniedza 3,17 miljonus eiro, peļņa bija 0,24 miljoni eiro.

2019.gadā dibinātais SIA "VNiMo services" pieder Mārtiņam Berķim–Bergam, liecina "Firmas.lv" informācija. Pērn tas strādājis bez apgrozījuma, bet ar 450 eiro zaudējumiem. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 2800 eiro.