AS "Eco Baltia" vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Eco Baltia vide" pagājušo gadu noslēdzis ar 49,32 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 44,3% vairāk nekā 2021.gadā, vienlaikus kompānijas peļņa 2022.gadā samazinājusies par 7,5% un bija 5,5 miljoni eiro, aģentūru LETA informēja kompānijā.

Kā norāda uzņēmuma pārstāvji, apgrozījuma pieaugumu galvenokārt veicinājusi jaunu vides apsaimniekošanas pakalpojumu attīstība un otrreizējo izejvielu šķirošanas jaudu kāpināšana. Uzņēmums veicis ievērojamas investīcijas pakalpojumu klāsta paplašināšanā un šķirošanas un pārstrādes infrastruktūras pilnveidē.

Tikmēr peļņas samazinājumu kompānijā skaidro ar pērn īstenoto reorganizāciju, pievienojot uzņēmumam vairākas citas koncerna "Eco Baltia" meitas sabiedrības.

"Eco Baltia vide" norāda, ka 2022.gada nogalē kompānija sniedza sadzīves un šķiroto atkritumu pakalpojumus 17 reģionos Latvijā. Tā kā uzņēmuma galvenā darbības joma ir otrreizējo izejvielu šķirošana un pārstrāde, pērn gandrīz trešdaļai jeb vairāk nekā 30% no apsaimniekotā atkritumu apjoma tika nodrošināta atkārtota izmantošana vai pārstrāde. Saskaņā ar uzņēmuma attīstības un ilgtspējas stratēģiju šis apjoms katru gadu tiek palielināts.

Tāpat pērn veiktas būtiskas investīcijas uzņēmuma attīstībā. Kā uzskaita "Eco Baltia vide" pārstāvji, pērn autoparka atjaunošanā un paplašināšanā investēti 1,8 miljoni eiro, savukārt 1,13 miljoni eiro ieguldīti specializētā būvgružu šķirošanas laukuma izveidē, kur investīcijas turpināsies vēl šogad. Pērnā gada nogalē pieņemts lēmums attīstīt arī jaunu atkritumu šķirošanas rūpnīcu Pierīgā, kur kopējās investīcijas veidos aptuveni 11 miljonus eiro. No tiem vairāk nekā puse paredzēti iekārtu iegādei.

"Eco Baltia vide" sadarbībā ar SIA "Latvijas zaļais punkts" pērn paplašināja infrastruktūru tekstila dalītai vākšanai, 2023.gada pirmajos mēnešos nodrošinot jau 170 konteineru 30 pašvaldībās, norāda kompānijā.

Ņemot vērā tekstila apsaimniekošanas un pāršķirošanas salīdzinoši augstās izmaksas, kā arī to, ka Latvijā joprojām nav ieviesta ražotāju atbildības sistēma (RAS) tekstilam, 2022.gada rudenī kompānijā pieņemts lēmums pārtraukt tekstila šķirošanu filiālē Tukumā, nodrošinot visu tekstila pāršķirošanas procesu sadarbības partneru šķirošanas centrā Rīgā.

"Eco Baltia vide" uzsver, ka tādējādi efektivizēta loģistika un arī tās izmaksas, lai varētu arī turpmāk investēt infrastruktūras attīstībā un tekstila šķirošanas pakalpojuma pieejamībā iedzīvotājiem.

Kopumā pērn uzņēmuma nodrošinātajos un apsaimniekotajos tekstila šķirošanas konteineros nodotas 1568 tonnas tekstila izstrādājumu, no kuriem 98% nodrošinātas atkārtotas lietošanas vai pārstrādes iespējas.

Vienlaikus kompānijā atzīmē, ka pērn attīstīta sadarbība arī ar meitasuzņēmumu Lietuvā "Ecoservice", kas iegādājies šķidro atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu "Mano Aplinka plius". Līdz ar "Mano Aplinka plius" iegādi šogad gan Lietuvā, gan Latvijā plānotas papildu investīcijas notekūdeņu apsaimniekošanas, ceļu tīrīšanas un uzturēšanas pakalpojumos, kā arī pārstrādes tehnoloģijās.

Tāpat kompānijā norāda, ka šogad turpinās arī būvgružu šķirošanas laukuma attīstība. Būvgružu šķirošana tiks attīstīta arī filiālē Liepājā un Lietuvā, kur meitasuzņēmums "Ecoservice" izveidojis jaunu būvgružu šķirošanas līniju. Tiks turpināts arī jaunās atkritumu šķirošanas rūpnīcas projekts, un plānots, ka 2024.gada pirmajā pusgadā rūpnīca sāks darbību, nodrošinot šķirošanu uzņēmuma apsaimniekotajiem Pierīgas reģionu atkritumiem.

Vēl viena "Eco Baltia vide" šī gada prioritāte ir ilgtspējas stratēģijas izstrāde, tostarp arī meitasuzņēmumiem Latvijā un Lietuvā, ņemot vērā ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķus.

Šogad uzņēmums turpinās veicināt produktivitāti. Viena no prioritātēm joprojām būs darba vide un drošība, tāpēc plānots investēt gan koplietošanas telpu sakārtošanā, gan darbinieku apmierinātības uzlabošanā.

"Eco Baltia vide" 2021.gadā strādāja ar 34,185 miljonu eiro apgrozījumu un 5,999 miljonu eiro peļņu. Uzņēmums reģistrēts 1996.gadā, un tā pamatkapitāls ir 14,203 miljoni eiro. Kompānija ietilpst atkritumu apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmuma grupā "Eco Baltia".

Jau vēstīts, ka "Eco Baltia" pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 210,79 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 75,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa bija 25,47 miljoni eiro. Grupas vadošie uzņēmumi ir AS "PET Baltija", SIA "Eco Baltia vide", SIA "Latvijas zaļais punkts", "Nordic Plast", Siguldas pilsētas SIA "Jumis", Čehijas "Tesil Fibres" un Lietuvas "Ecoservice".

"Eco Baltia" akcionāri, pēc kompānijā vēstītā, ir fonda "INVL Baltic Sea Growth Fund" meitassabiedrība Lietuvas "BSGF Salvus" (52,81%), Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (30,51%) un uzņēmuma vadība (16,68%).