Metalurģijas uzņēmums "Hidrolats ČL" iegulda pusmiljonu eiro jaunās iekārtās, nepārtraucot ražošanu, raksta "Dienas Bizness".

Šā gada aprīlī uzņēmumā nomainīta valde, samazinot administrāciju, būtiski palielināts pamatkapitāls un pieņemts lēmums par fiziski un morāli novecojušu iekārtu nomaiņu, kā arī strādnieku darba apstākļu uzlabošanu. Lēmuma pieņemšanu rosināja nepieciešamība panākt augstāku ražošanas rentabilitāti, taupīt energoresursus un samazināt mazkvalificētu darbavietu skaitu, stāsta mātes uzņēmuma LSEZ SIA Hidrolats pārstāvis Aleksandrs Šemjakins. Kopējais investīciju apjoms tiek lēsts ap 470 tūkstošiem eiro, rekonstrukcijas ilgums – līdz trim mēnešiem. «Vēlākais – nākamā gada janvārī jāsāk darboties jaunai ražošanas līnijai,» lēš Šemjakins. Rekonstrukciju finansē mātes uzņēmums, daļēji piesaistot arī kredītresursus.

Atdzims no jauna
Lai arī pieņemts uzskatīt, ka Baltijā vienīgā metalurģijas rūpnīca ir KVV Liepājas metalurgs, kopš 2004. gada metalurģiska ražošana, lai arī daudzkārt mazākā apjomā, notiek arī hidrocilindu ražošanas uzņēmuma Hidrolats meitas uzņēmumā "Hidrolats ČL". Uzņēmuma pamatprodukcija ir ceļu būvē izmantojamie lējumi – kanalizācijas aku vāki, gāzes un ūdens kapes, noteku gūlijas, mākslinieciskie čuguna lējumi. Pēc rekonstrukcijas iecerēts ražot arī mašīnbūvē pieprasītas detaļas, piemēram, motoru korpusus. «Tā mums būs iespēja ieiet jaunos tirgos un paaugstināt konkurenci esošajos,» uzskata A. Šemjakins. Līdz šim lielākā daļa saražotā tika realizēta pašu tirgū, ap 30 % tika eksportēti, galvenokārt uz Igauniju, Lietuvu un Slovākiju, nedaudz arī uz Skandināvijas valstīm. Perspektīvā iecerēts palielināt eksportu Skandināvijā un mēģināt ieiet Vācijas tirgū. Rekonstrukcija tiek veikta pakāpeniski, nepārtraucot ražošanu. Demontēto veco iekārtu metāla daļas nonāk kausēšanas krāsnī. Kopumā tikšot pārkausētas ap 200 tonnām vecās rūpnīcas lūžņu, zina stāstīt ražotnē nodarbinātie. DB rakstīja (11.11.2008), ka 2007. gadā tika veikta uzņēmuma modernizāciju, nomainot stāvcepļus pret elektroindukcijas krāsnīm un uzstādot jaunu iekārtu – čuguna lējumu formu mikseri. Modernizācijas rezultātā dubultojās ražošanas jauda, samazinājās arī izmaksas – līdz elektroenerģijas sadārdzinājumam. Tāpēc tagad uzsvars likts uz energoefektivitāti, jo izdevumi par elektrību veido aptuveni vienu piektdaļu ražošanas izmaksu.

Izvēlas pragmatismu
Uzņēmumā plānots uzstādīt jaunu formēšanas līniju, automatizējot arī daļu līdzšinējā roku darba, tāpat jaunas iekārtas būs smilšu masas reģenerācijas sektorā. Daļa veco, neizmantoto telpu iztīrītas, lai iekārtotu noliktavu. Rekonstrukcijas projekts izstrādāts, ņemot vērā gan pašu aprēķinus, gan izstādēs redzēto. Iekārtas piegādās no Somijas, no Lielbritānijas, bet daļu izgatavos pašu rūpnīcā. «Izvēlējāmies pragmatisko ceļu – no idejas līdz gala montāžai izmantosim pašu pieredzi, uzklausot piegādātāju ieteikumus,» stāsta A. Šemjakins. Pēc viņa teiktā, šāds risinājums ir pusotru līdz divas reizes lētāks nekā pasūtīt pilnīgi visu nepieciešamo vienam piegādātājam. Viens no būtiskiem modernizācijas ieguvumiem būs konkurētspējas paaugstināšana. «Mūsu konkurenti ir tirgotāji, kuri ieved nesertificētu produkciju no lētu izmaksu zemēm,» stāsta A. Šemjakins. Starp metālražotājiem Latvijā drīzāk pastāv sadarbība, ne konkurence, viņš piemetina.

Karls Johans Nībergs (Carl-Johan Nybergh), OY LUX AB (Somija) projektu vadītājs:
"Hidrolats ČL" ir izvēlējies pilna cikla (alphaset) metāla liešanas metodi, kas nelielu produkcijas apjomu ražotājiem ļauj panākt augstu lējumu virsmas kvalitāti, ātri mainīt modeļus, tātad dažādot sortimentu, samazināt darbaspēka un remonta izmaksas. Jaunās iekārtas uzņēmumam ļaus divas reizes palielināt ražošanas jaudu, kā arī reģenerēt kvarca smiltis, lai tās atkārtoti varētu izmantot ražošanas procesā. Šī ražošanas metode ir arī atbalstāma no vides aizsardzības aspekta. Būtiski ir arī tas, ka iekārtas tiek pirktas no metalurģijas aprindās labi zināmiem un pozitīvi novērtētiem ražotājiem Anglijā un Vācijā, savukārt OY LUX AB ir tehnikas piegādātājs, kas palīdzēs gan uzstādīt un noregulēt iekārtas, gan apmācīs uzņēmuma personālu.