Juliannas pagalmā apmēram pirms nedēļas parādījās milzīgs sienas gleznojums, kurš liek lauzīt galvu un raisīties fantāzijai. Darba autors ir mākslinieks Uldis Rubezis, un tas esot radīts ne jau tāpēc, ka Uldis būtu apņēmies katru gadu apgleznot pa kādai Liepājas sienai, bet tāpēc, ka šādu akcentu savā valstībā vēlējušies Juliannas pagalma īpašnieki.


"Pēkšņi man piezvana un saka – mums te tāda doma, ja jūs varētu..."


Vispirms īpašnieki iepazīstinājuši mākslinieku ar Juliannas pagalma vēsturi, un Uldis atzīst, ka tas tiešām pamatīgi izpētīts.


"Fabrikas, tipogrāfija – tas bija ļoti interesanti..." Tomēr no tā visa uz sienas nekā nav.

"Likās, ka vajag daudzas lietas, lielāku saturu, lai ilgāku laiku pagalmā pavadot, būtu, uz ko skatīties, par ko padomāt, parunāt. Lai nav tikai krāsains fons, dekoratīva tapete."


Lai gan šajā sienas gleznojumā savu kodu neesot ielicis, mākslinieks ir atpazīstams. Foto: irliepaja.lv


Sienas apgleznošana aizņēmusi tikai kādu nedēļu, un to paveikuši Ulda palīgi, "kas to dara profesionāli". Pats vairāk strādājis no apakšas, vērojot un darbus vadot.


"Grūtākais bija visu izdomāt, sarunāt ar pasūtītāju."


Tas prasījis apmēram trīs mēnešus, un galīgo akceptu savām skicēm Uldis no pasūtītāja saņēmis tikai pēc tam, kad izskaidrojis, kas tajās attēlots. Mākslinieks pats uzskata, ka nav tik svarīgi, ko tieši viņš gribējis vēstīt, jo katrs var meklēt un atrast ko savu.


"Nav obligāti jāsaprot, ko es tur esmu gribējis parādīt. Esmu runājis ar cilvēkiem, un katrs redz ko citu – kāds saskata kaut ko no tā, ko esmu tur ielicis, cits atkal izdomājis kaut ko savu un tik interesantu, ka prieks klausīties," viņš stāsta portālam irliepaja.lv.


Tomēr, ko tad īsti mākslinieks ir attēlojis?


"Tur ir atsauces uz pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, kuriem, neapšaubāmi, bija ietekme arī uz mani un kas veidojuši mani. Ir mūsdienas ar kvantu fiziku un konspirācijas teorijām, kas virmo uz riņķi..."


"Pink Floyd" un "The Dark Side of the Moon", Pablo Pikaso "Guernica", Deivids Bovijs, Šiva, acs – vērotāja, gudrā kaija, kura aizdomājusies par kvantu fiziku, – tas viss, un vēl vairāk, ir saskatāms uz sienas.


"Kaijai virs galvas redzams kvants.  Esmu attēlojis tā duālo dabu –

ja ir kāds, kas to vēro (acs), tad kvants ir vilnis, ja nav – daļiņa. Vai tā ir arī ar pasauli? Vēl tur ir vēdiskais dievs Šiva, ko jau sen gribēju kaut kur ielikt. Šis ir ļoti lielu pārmaiņu laiks, un Šiva ir tas, kurš visu veco, slikto izdedzina, noslauka, lai varētu rasties kas jauns. Sliktais ir tas cilvēciņš kaijai zem kājas – noliku viņu tur, jo zem Šivas nebija vietas..."


Sienas gleznojums Juliannas pagalmā ir milzīgs, un tur ir daudz, ko pētīt, ja vien ir laiks un vēlēšanās to darīt.


2019. gadā Uldis Rubezis saņēma Liepājas Kultūras balvu par "estētiski augstvērtīgu un dziļi simbolisku lielformāta sienas gleznojumu "Pegazs" Liepājas pilsētvidē". Pāris gadus pirms tam uz noliktavas sienas Vecās ostmalas promenādē Uldis uzgleznoja savu gudro un viltīgo "Vārnu".