Lai veicinātu sabiedrības interesi par vides zinātni un dabas izpēti, ceturtdien, 27.augustā, svinīgā pasākumā, klātesot Izglītības un zinātnes ministrei, Liepājas pilsētas domes vadībai, projekta partneriem un izglītības nozares speciālistiem, Zirgu salā Liepājā tika atklāta Dabas māja, informē Liepājas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa.

Šajā vietā turpmāko trīs gadu laikā tiks izveidota interaktīva vides zinātņu ekspozīcija un atvērta laboratorija, kurā liepājnieki un pilsētas viesi aizraujošā un saistošā veidā varēs pētīt dabas procesus. Turpmāko 36 mēnešu laikā Dabas mājā plānots izveidot 15 interaktīvas instalācijas, aprīkot vides zinātņu laboratoriju, izstrādāt jaunas izglītības programmas skolēniem un pedagogiem, kā arī organizēt dažādas meistarklases.

Plānots, ka Dabas mājas apmeklējums projekta laikā būs bez maksas, kā arī būs iespēja pieteikties uz bezmaksas nodarbībām un  apmācībām.

"Esmu pārliecināts, ka, apmeklējot Dabas māju, jaunajiem liepājniekiem un pilsētas viesiem katra reize būs absolūti vienreizējs piedzīvojums, kurā izdosies iegūt jaunas zināšanas un papildināt esošās caur pilnīgi citādu kompetenču pieeju mācībām. Būt tuvu dabai, izpētīt to un reizē kļūt zinošākiem – tāda ir šīs jaunās vietas pagaidām nerakstītā misija.  Esam šodien likuši zīmīgu pamatu jaunās paaudzes izaugsmei", uzsvēra Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis.

Dabas māja ir tikai viena no vietām, kur turpmāko gadu laikā Liepājā plānots realizēt ar vides zinātni saistītas izglītojošas programmas - paredzēts izveidot arī koprades telpu Autoru ielā 4/6, kas papildinās Zinātnes un izglītības inovāciju centru (ZIIC) ar mūsdienīgiem eksponātiem, tehnoloģijām un aprīkojumu, kā arī jaunām interešu izglītības programmām.

"Ir lepnums, ka kopā ar mūsu sadarbības partneriem izdevies gudri apvienot Liepājai tik būtiskās lietas – dabu un mūsdienu zināšanas. Lai šī vieta mums ikvienam ir kā iedvesmas avots, kur liepājniekiem un pilsētas viesiem iepazīt bagātīgo un daudzveidīgo vides zinātni, stiprināt savas zināšanas un izpratni par notiekošo mums apkārt," sacīja ZIIC un Dabas mājas vadītāja Kristīne Pujāte.

Projektu plānots īstenot trīs gadu laikā, lai veicinātu pirmsskolas bērnu, skolēnu un skolotāju zināšanu attīstību STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) un vides jomās.

Izglītības programmu un instalāciju izveide uzsāksies tuvākajos mēnešos, taču Dabas mājas apmeklējumam ir iespēja pieteikties jau tagad, zvanot vai rakstot ZIIC.

Kaut arī ekspozīcija vēl ir tikai izstrādes stadijā un pirmie eksponāti plānoti tikai nākamā gada pavasarī, šobrīd Dabas mājā ir iespēja apskatīt ZIIC speciālistu un sadarbības partneru veidotos eksponātus, kas ir kā neliels ieskats plānotajā.  Līdz 29. septembrim apmeklētājiem būs iespēja arī iepazīt Latvijas invazīvās sugas, apskatot Latvijas dabas muzeja izstādi "Svešie mūsu dabā". Apmeklējumam iepriekš jāpiesakās, pirmais apmeklējums individuālajiem apmeklētājiem ir paredzēts 28. augustā plkst 16.00.

Savukārt no septembra individuālie apmeklētāji var pieteikties apmeklējumam no trešdienas līdz sestdienai plkst. 14.00 un 16.00, sestdienās arī 11.30. Skolēnu grupām tiks piedāvāti apmeklējumi rīta stundās.  Pieteikties nodarbībām var sazinoties ar ZIIC speciālistiem: ziic@liepaja.edu.lv, 25728867, vairāk informācija: www.facebook.com/LiepajaZIIC

Dabas mājas ekspozīcija taps projekta "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā" finansētās EEZ/N grantu programmas "Pētniecība un izglītība" ietvaros. Tā kopējās izmaksas ir 986 049 eiro, no kuriem 754 327 eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 133 116 eiro – Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums, bet 98 605 eiro – Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Dabas mājas ēka tapusi ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) atbalstu, pasākuma "Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana" ietvaros, ēkas un apkārtējas vides labiekārtošanas kopējās izmaksas ir 458 703,65 eiro, no kurām 270 000 eiro ir EJZF un 188 703, 65 eiro Liepājas pilsētas pašvaldības finansējums.