Būvvaldes komisija piektdien, 4.decembrī ir pieņēmusi ekspluatācijā Liepājas jauno jahtu ostu un servisa ēku. Šie ir sen gaidīti un vajadzīgi objekti, lai atbraucējiem piedāvātie pakalpojumi Liepājā neatpaliktu no citām jahtu ostām visā pasaulē, informē Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Kopš vasaras vidus netālu no Tramvaja tilta, tātad pilsētas centrā, ir uzbūvēta jahtu ostas servisa ēka, peldošās piestātnes uz pontoniem divās līnijās, pārbūvēts piestātnes segums, izbūvēts apgaismojums un citas nepieciešamās inženierkomunikācijas.


Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām piestātnē ir ierīkots pacēlājs.

Piestātnes segumā izmantots īpaši izturīgs kompozītmateriālu dēļu klājums.

"Šis, manuprāt, ir īpašs gadījums, kad pašā pilsētas vēsturiskajā centrā būs iespējas ienākt un pietauvoties jahtām. Tas ir liels ieguvums tūrisma nozarei. Jahtu ostas labiekārtojums ir funkcionāls, pārdomāts, estētisks. Tagad no abiem Tirdzniecības kanāla krastiem un no Tramvaja tilta puses centra ainava ir kļuvusi bagātāka, interesantāka, romantiskāka. Industriālus objektus papildina ar izklaidi, atpūtu, burāšanu saistīti elementi," savu vērtējumu pauž pilsētas arhitekts Uģis Kaugurs.


Jaunajā servisa ēkā, kas būvēta no koka konstrukcijām plašā stiklojumā, ir telpas birojam, labierīcības, dušas un veļas mazgātava.

Savukārt peldošās piestātnes ir aprīkotas ar vārtiņiem, glābšanas inventāru un citām sistēmām, lai ar jahtām un kuteriem Liepājā ienākušie viesi šeit justos ērti, droši, lai turpmāk viņiem būtu pieejami Eiropas standartiem atbilstoši pakalpojumi.

Peldošajās piestātnēs pie jahtu ostas vienlaikus varēs novietoties līdz 50 jahtu. Kā atzīmē jahtu ostas vadītājs Kārlis Kints, ar "pilnu jaudu" jauno objektu sāks izmantot nākamajā jahtu sezonā.


Papildināts ar Liepājas SEZ sniegto informāciju. Kā uzsver Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Jānis Lapiņš, ir prieks, ka atkal viena piestātne ostā ir sakārtota – droša, moderna un ieguvusi glītus vaibstus. "Šodien pavisam droši varam lepoties ar modernu Jahtu ostu pilsētas centrā, kas varēs uzņemt līdz pat 50 jahtām un priecēs ne tikai liepājniekus, bet arī pilsētas viesus, jo īpaši jahtsmeņus.”

Liepājas Jahtu ostas modernizācija un būvniecība bija ilgi gaidīts un ļoti nepieciešams projekts, lai Liepājā jahtsmeņiem piedāvātais serviss neatpaliktu no citām Baltijas jūras jahtu ostām. Ir izbūvētas peldošās piestātnes vismaz 50 jahtām un uzstādīts nožogojumus noejai uz tām. Nozīmīgs ieguvums ir arī moderna servisa ēka, kurā būs vienuviet birojs, apmeklētāju dušas, tualetes un veļas mazgātava, kā arī citi nepieciešamie pakalpojumi. Tāpat ir uzstādīta videonovērošanas sistēma, uzlabojot vispārējo drošības līmeni, un bezmaksas Wi-Fi nodrošinājumu visā jahtu ostas teritorijā.

Atgādināsim, Liepājas SEZ valde šā gada 14. maijā pieņēma lēmumu par projekta "Jahtu ostas infrastruktūras būvniecība 1. kārta” būvdarbu veikšanu un nolēma slēgt līgumu par būvprojekta īstenošanu ar SIA "RERE meistari”. Līguma summa ir 569 265,04 EUR, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Projekts tika īstenots INTEREG Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas (EST-LAT 55), projekta "Uzlabota jahtu ostu infrastruktūra un ostu tīkla attīstība Igaunijā un Latvijā” ietvaros.


LSEZ pārvaldes Drošības, aizsardzības un vides daļas vadītājs Kaspars Poņemeckis atzīst, ka jaunizbūvētā Jahtu osta ļaus strādāt jaunā, augstākā līmenī. Viens posms noslēdzas un sākas pilnīgi jauns. "Beidzot mums būs jahtu ostas servisa ēka, kur apmeklētāji varēs aprunāties, izmazgāt veļu, uzzināt par vietām, ko Liepājā apskatīt. Pati piestātnes infrastruktūra pilnībā sakārtota, būs elektrība, ūdens un drošība.”

Pie stacionārajām un peldošajām piestātnēm vienlaikus varēs noenkuroties aptuveni 50 jahtas. Pie piestātnēm uzstādīti slēdzami vārti, lai uz jahtām nekāptu nepiederošas personas, un padomāts arī par vides pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Būvdarbus veica SIA "RERE meistari”, kas neslēpj, ka Covid 19 ietekmē dažbrīd kavējusies materiālu piegāde, tomēr visus sarežģījumus izdevies operatīvi atrisināt, un gala rezultātu paši būvnieki vērtē atzinīgi. SIA "RERE meistari” būvdarbu vadītājs Oskars Šolins uzsver, ka no arhitekta domu lidojuma līdz projekta rezultātam bijis sarežģīts ceļš, bet viss izdevies kā plānots.”

Uzstādītās peldošās piestātnes nepieciešamības gadījumā no ūdens iespējams arī izcelt, taču pagaidām laikapstākļi tās neapdraudot. Būvnieki stāsta, ka tās veidotas tik stabilas, ka ūdenī gandrīz nešūpojas. "Betona peldošās piestātnes spēj funkcionēt pie vēja ātruma līdz 35 m/s. Katrai no šīm betona stacijām četri enkuri un katrs enkurs sver 4 tonnas,” norāda SIA "RERE meistari” būvdarbu vadītājs Oskars Šolins.

Liepājas SEZ pārvalde Liepājas Jahtu ostu savā pārvaldībā pārņēma 2015. gada maijā.

Liepājas Jahtu ostu 2016. gada sezonā apmeklēja 326 jahtas, 2017. gadā – 327 jahtas, 2018. gadā – 359 jahtas, 2019. gadā – 370 jahtas, 2020. gadā – 170 jahtas. 2020. gada sezonā jahtu skaits Liepājā, tāpat kā citās ostās, bija ievērojami mazāks nekā ierasts. Tas saistīts "Covid-19" un ceļošanas ierobežojumiem.

Liepājas Jahtu osta jau 13 gadus lepojas ar vides un servisa kvalitātes simbolu – Zilo karogu.