Šovasar Liepājas pludmalē izskaloto zobenzivi pašvaldība nolēmusi atveidot mulāžā, t.i., izgatavot precīzu zivs telpisku atveidojumu plastmasā tās dabiskajā izmērā, formā un krāsā.

Lai izgatavotu zobenzivs atveidojumu mulāžā, ko izvietot sabiedrībai apskatāmā vietā, Liepājas pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar zivju taksidermisti Sarmīti Inbergu-Petrovsku par kopējo summu 1500 eiro, informē Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ķēde.

"Liepājas pludmalē izskalotā zobenzivs ir rets eksemplārs. Ir svarīgi to saglabāt un tajā pašā laikā nodrošināt pieejamu apskatei sabiedrībai, kā arī izmantot izglītojošiem mērķiem kā dabisku, zinātniski precīzu un kvalitatīvi izgatavotu objektu. Zivs mulāža sniedz vislabāko priekšstatu par zivju reālo izskatu, izmēru un krāsojumu dabā, salīdzinājumā ar citiem līdz šim izmantotajiem uzskates līdzekļiem, piemēram, fotogrāfijām, zīmējumiem vai maketiem," norāda zivju taksidermiste Sarmīte Inberga-Petrovska.

Kā atzīst speciāliste, zivis ir ļoti sarežģīts objekts un to saglabāšana un eksponēšana prasa īpašu pieeju un profesionālu rīcību.

"Ņemot vērā zivs iespaidīgos izmērus, ir nepieciešams pielāgot un izveidot speciālu darba vietu, lai praktiski noorganizētu mulāžas izveidi. No zobenzivs tiks noņemta forma, un izgatavota plastmasas mulāža, kas tiks krāsota. Mulāža būs izturīga un viegli transportējama, kā arī tā tiks noformēta uz paliktņa, lai būs aplūkojama 360 grādos no visām pusēm," par plānoto zobenzivs mulāžu vairāk stāsta Sarmīte Inberga-Petrovska.
 
Zivju mulāža pēc tās izgatavošanas tiks izvietota Liepājā sabiedrībai pieejamā un apskatāmā vietā, bet par konkrētu vietu vēl tiks lemts. Papildus mulāžai tiks pievienots informatīvais materiāls, lai sniegtu pēc iespējas plašāku priekšstatu par Liepājas pludmalē izskaloto eksotisko zivi.  

Zivju mulāžu izgatavošana ir pavisam jauns piedāvājums Latvijā. Taču Sarmīte Inberga-Petrovska darbošanos taksidermijas jomā jau ir apliecinājusi ar augstu darbu kvalitāti, gūstot atzinīgu novērtējumu vairākos starptautiskos taksidermijas čempionātos. Papildus tam apmācībās un semināros gan tepat Eiropā, gan ASV iegūtas zināšanas tieši zivju taksidermijā.

Jau ziņots, ka 12.augustā pašvaldības policijas Pludmales glābšanas dienestā tika saņemta informācija, ka Liepājas pludmalē, netālu no Vaiņodes ielas, jūrā atrodoties liela zivs. Pludmales glābšanas dienesta darbinieki devās uz minēto vietu un konstatēja, ka Baltijas jūras ūdenī atrodas zobenzivs. Tā tika izvilta no ūdens un nogādāta Glābšanas stacijā. Atrastās zivs svars ir aptuveni 80 kilogrami un tā ir apmēram 2 metri gara.