Šonedēļ Liepājā notika Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras mīnu kuģa M-04 "Imanta" pavadīšanas ceremonija uz dežūru NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā (SNMCMG1), informē Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Veita.

Svinīgajā pavadīšanas ceremonijā piedalījās Jūras spēku štāba priekšnieks komandkapteinis Gvido Ļaudups un Mīnu kuģu eskadras komandieris komandleitnants Armands Grebežs.

Mīnu kuģis M-04 "Imanta" dežūru veiks tā komandiera komandleitnanta Jurija Andrejeva vadībā. Latvijas Jūras spēku mīnu kuģis NATO 1.pastāvīgajai jūras pretmīnu grupai pievienosies 29.augustā starptautiskajās militārajās pretmīnu karadarbības mācībās "Sandy Coast 2020", kuras līdz 11.sptembrim turpināsies Beļģijas teritoriālajos ūdeņos. Dežūras aktīvā fāze Baltijas jūrā un Ziemeļjūrā ilgs līdz šā gada decembrim.
Komandkapteinis Gvido Ļaudups savā uzrunā uzsvēra: "Uzdevumu veikšana NATO vienības sastāvā ir kļuvusi par Jūras spēku ikdienu.


Šodien mīnu meklētājs  M-04 "Imanta" attauvojās Liepājas ostā, lai turpmākos četrus mēnešus kuģotu ne tikai zem Latvijas karoga, bet arī zem NATO karoga. Kuģis tiek nozīmēts SNMCMG1 sastāvā. Šo uzdevumu veikšana un NATO militāro vienību papildināšana ar Latvijas apakšvienībām ir būtisks novērtējums Jūras spēkiem. Pirmkārt jau, tā ir kolektīva Alianses spēku stiprināšana un pienākumu izpilde, otrkārt – tā ir mūsu karavīru un jūrnieku profesionālās izaugsmes pierādījums. Nav noslēpums, ka vienmēr ir gandarījums, ja kādā no ārvalstu ostām plīvo Latvijas Jūras spēku kuģu karogs. Vēl lielāks gandarījums ir tad, ja tas ir NATO spēku sastāvā."

Savukārt Mīnu kuģu eskadras komandieris komandleitnants Armands Grebežs norādīja: "SNMCMG1 dalībnieki  spēj veikt mīnu meklēšanas un iznīcināšanas operācijas jebkurā vietā pēc nepieciešamības. Lai uzturētu kaujas gatavību, tiek veiktas vēsturisko mīnu meklēšanas operācijas, papildus attīrot jūru no vēsturiski izliktām mīnām. Tādā veidā mēs dodam savu ieguldījumu NATO un arī apkārtējai videi. Mūsu karavīri dalās ar savu pieredzi, kā arī iegūst pieredzi no sabiedrotajiem."

Ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos norādījumus, šoreiz uz pavadīšanas ceremoniju netika aicināti viesi un ģimenes locekļi.
NATO 1. pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. NATO 1. pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj veikt pretmīnu darbību jūrā noteiktā gatavības laikā.

Ikdienā grupas kuģi piedalās apmācībā, veic manevrēšanas vingrinājumus, kuģošanas treniņu, piedalās arī militārajās mācībās un operācijās, kurās iznīcina mīnas. Šajā grupā iekļauti seši kuģi no Latvijas, Igaunijas, Beļģijas, Nīderlandes, Norvēģijas un Dānijas.

Latvijas bruņotie spēki NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā piedalās kopš 2007.gada. 2017.gada jūnijā Latvijas Jūras spēki pirmo reizi pārņēma NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas komandvadību, nodrošinot ne tikai NATO kuģu grupas štāba darbību, bet arī štāba kuģi A -53 "Virsaitis".