Apmeklējot Liepāju, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ceturtdien, 10.augustā, "Atmodas dārzā",  Karostā, tiekoties ar Liepājas, Kuldīgas un Dienvidkurzemes vadītājiem un kultūras un izglītības jomas pārstāvjiem, Suitu sievu un dūšīgo bārtenieču apdziedāts un izdancināts, paziņoja, ka uzņamas "Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027" patrona pienākumus.

Savā uzrunā Valsts prezidents uzsvēra: "Mēs visi zinām, ka Liepāja ir izslavēta ar savu nemieru, ar vēja nemieru, ar savu radošo nemieru, ar savu vēlmi nemitīgi attīstīties, ar ko tā ir priekšā visiem."

Kā īpaši nozīmīgu Valsts prezidents atzīmēja faktu, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas programma tiek veidota kopā un sadarbībā ar Dienvidkurzemes novadu un Kuldīgu.


"Man šī partnerība liekas ārkārtīgi radoša un iedvesmojoša, un es ļoti gribu cerēt, ka nākamie trīs sagatavošanās gadi būs lieliska iespēja mums visiem – man kā Eiropas kultūras galvaspilsētas patronam, jums kā radošiem kurzemniekiem parādīt to labāko ne tikai Eiropai, bet visai pasaulei."


Arī Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska uzsvēra to, ka "apvienojoties esam kļuvuši trīsreiz stiprāki".


Suitenes un bārtenieces visus aizrāva garajā dancī. Foto: irliepaja.lv.


Prezidents atminējās "prāta vētru", kas notikusi Zoom platformā “Covid-19” laikā, kad “Liepāja mani pusotru stundu tincināja, kā mums sevi vislabāk parādīt un pierādīt”. Ideju bijis ārkārtīgi daudz.


"Es gribu ceru, ka šī enerģija un radošums, kas jums piemīt, būs tāds, ka pārsteigsiet Latviju, Eiropu un pasauli. Esmu ļoti pagodināts un ar lielu atbildību uzņemos patronāžu pār Liepāju kā 2027.gada Eiropas kultūras galvaspilsētu, un ļoti labprāt sadarbotos arī ar Kuldīgu un Dienvidkurzemes novadu. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka šis mūsu kopīgais darbs un projekts atstās paliekošas pēdas gan Kurzemes, gan visas Latvijas kultūrā."


Prezidents atklāja, ka drīz vien oficiāli tiks paziņots, ka Kuldīga vairs nav tikai kandidāte, bet jau ir UNESCO kultūras mantojuma saraksta objekts, un


tas, kā atzina Prezidents, dod ļoti labi vēsturisko kontekstu, un parāda, ka mēs esam bijuši daļa no Eiropas kultūrvēstures telpas.

Rinkēvičs uzsvēra, ka ir būtiski nemitīgi atgādināt par mūsu vēsturiskajām saknēm, mūsu eiropeisko kultūras piederību.


Klātesošie ar aplausiem reaģēja uz Rinkēviča sacīto, ka "vislabākais, ko mēs varam izdarīt šo trīs gadu laikā līdz Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam un arī paša gada laikā, – ja mēs nevis mēģinātu domāt kategorijās, kas ir tās Eiropas kultūras vērtības, ko atnest, bet uzsvērtu paši sev un visiem pārējiem, ka mēs pilnīgi, absolūti esam Eiropa".


Saruna "Atmodas dārzā" aizritēja sirsnīgā un demokrātiskā gaisotnē, Prezidents bija gatavs atbildēt uz jebkuru jautājumu, arī mazās Sarmas Pilips-Matisones jautājumu par viņa mīļāko dzīvnieku, kas esot kaķis. Edgars Rinkēvičs arī neslēpa, ka vēl tikai mācās savu jauno, Prezidenta amatu, jo pagaidām to ir pildījis tikai mēnesi un divas dienas.


Pēc sarunas "Atmodas dārzā" ar Liepājas, Kuldīgas un Dienvidkurzemes novada kultūras nozares un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem Prezidents apmeklēja NBS Jūras spēkus, Liepājā dibināto tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Giraffe360", viesnīcas "Promenāde" konferenču zālē tikās ar Dienvidkurzemes uzņēmumu pārstāvjiem, bet 17 koncertzālē "Lielais dzintars" sarunājās ar liepājniekiem.


Piektdien, 11. augustā, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs dodas vizītē uz Dienvidkurzemes novadu, apmeklējot Grobiņu, Pāvilostu, Aizputi.