Pateicoties pašvaldības veselības veicināšanas projektu konkursā iegūtajam finansējumam, 20 Vācu biedrības biedri apmeklēja zāļu tēju audzētavu "Turaidas" un zemnieku saimniecību "Krastmaļi".

Par braucienu pastāstīja viena no biedrības valdes loceklēm Ieva Vera.

"Pie "Turaidām" mūs sagaidīja saimniece Zigrīda Manteja, un kopā devāmies uz zemnieku saimniecības "Krastmaļi" sēklu kalti un noliktavu, kur par Dunalkas pagastā audzētām sēklām futbola stadionu zālieniem, kā arī zālienam Rīgas lidostai pastāstīja saimniecības direktors Mārtiņš Flaksis. "Krastmaļi" arī audzē vairumā ķimenes un zirņus, un katrs no biedrības dalībniekiem tika pie savas ķimeņu slotiņas. Apmeklējām arī Dunalkas ciema centru un bibliotēku, kur vadītāja Gita Žīgure pastāstīja par Dunalkas vēsturi.

Taču mūsu galvenais ceļamērķis bija Zigrīdas Mantejas saimniecība. Iepazinām zāļu tēju dārzu, bišu dravu, ziemciešu stādījumus, eksotiskus augus un mūsu pašu senāko garšaugu lupstāju un apiņus. Pie kopīga galda nobaudījām garšīgu dārzeņu zupu un uzzinājām, kā 2000.gadā īpašniece no nulles izveidoja šo saimniecību un, mācoties pie Zeltītes Kavieres, attīstīja zāļu tēju un medus biznesu, kā arī par saimnieces vaļasprieku taisīt zedeņu žogus.

Pašas iepazinām pirtsslotu gatavošanas noslēpumus un izbaudījām smaržīgas pirts priekus. Saimniece izmasēja dāmām muguru un ierādīja, kā pērties ar pirts slotiņu. Saimnieces vadībā vārījām un lējām krūzēs zāļu tēju, mācījāmies savām rokām noformēt iepakojumu ar Mantejas logo uzlīmi, sakomplektēt iepakojamā izvēlēto produkciju, pētījām tēju etiķetes ar satura sastāvdaļām, uzzinājām par medus un mazo priežu čiekuru sīrupā iedarbību".

Projekta vadītāja un biedrības valdes locekle Silvija Martone pastāstīja, ka braucienā piedalījās arī divi Vācijas pilsoņi, tāpēc Ieva Vera vadīja diskusiju par ārstniecības augiem vācu valodā, kā arī tulkoja citas pasākuma norises.

Daži Zigrīdas Mantejas ieteikumi
Matus skalot sakapātu, izžāvētu nātru sakņu novārījumā, kuram pievienotas bērzu lapas.
Jebkuru zāļu tēju (lapiņas) iespējams pārveidot sīrupā, svaigu saspiežot piestā vai, piemēram, ceļtekas samaļot gaļasmašīnā.
Vārītiem cūku taukiem pievienot svaigas kliņģerītes ziedus, pēc vārīšanas nokāst un otrreiz vārot pielikt pusplāksni vaska šūnu, var lietot saplaisājušiem papēžiem un citām brūcēm.