Liepājas reģionālā slimnīca šovasar pirmoreiz noslēgusi sadarbības līgumu ar Stradiņa Universitāti par rezidentu, kā arī slimnīcas personāla apmācību.

"Reģionālā slimnīca nekad nebūs teorētisko apmācību centrs," saka slimnīcas valdes priekšsēdētājs Edvīns Striks, pamatojot, kāpēc slimnīcas personāla apmācība uzticēta mācību iestādei.

"Stradiņa Universitātes apmācība personālam ir ieguvumus, ko noteikti izmantosim. Nupat arī notika trīs dienu lekciju cikls divām grupām par pacienta ārstniecības kvalitātes kontroli, pacienta drošību, komunikāciju un tā tālāk," teic Striks.

Savukārt, līgums par rezidentu apmācību noslēgts, cerot piesaistīt slimnīcai arvien jaunus rezidentus.

"Tā ir arī iespēja novērtēt viņu darbībā, saprast, vai šī ir tā vieta, ar kuru viņš gribētu saistīt savu dzīvi turpmāk."

Sadarbība ar vadošo mediķu apmācības iestādi varētu būt diezgan auglīga, uzskata slimnīcas vadītājs.

"Ļoti ceram, ka izdosies piesaistīt arvien jaunus, zinošus, strādātgribošus un motivētus jaunos ārstus mūsu slimnīcai".

Tiesa, līgums gan nenozīmē, ka Liepājas slimnīcai ir kaut kādas priekšrocības.

"Neesam unikāli, šādi sadarbības līgumi starp universitāti slēgti ar vairākām reģionālajām slimnīcām."

Nav arī tā, ka iepriekš sadarbība ar Stradiņa Universitāti nebūtu bijusi, taču, saka Striks, līdz šim rezidentu piesaiste bija katras ārstniecības iestādes pašas problēma.

Šobrīd slimnīcā Liepājā rezidentūrā ir 14 studenti, vienpadsmit no kuriem ir Stradiņa Universitātes, trīs – Latvijas Universitātes audzēkņi.

"Tie ir topošie ārsti, kas vidēji piecus gadus iziet rezidentūru mums un pilsētai vajadzīgās specialitātēs, un ar kuriem mēs jau rēķināmies, ka viņi potenciāli varētu turpināt darba gaitas Liepājā."

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, rezidentam pēc apmācības beigām ir pienākums trīs gadus nostrādāt iestādē, ar kuru noslēgts līgums.

Pēc Strika sacītā, studenti ir apmierināti ar rezidentūru Liepājā, jo šeit prakses iespējas ir daudz lielākas nekā jebkurā Rīgas slimnīcā.

"Ieguvēji ir visi – gan mēs, gan viņi. Jo pārsvarā visi slimnīcas ārsti ir tiesīgi apmācīt."

Pēdējais gads rezidentūrā Liepājā šobrīd ir vienam topošajam traumatologam un vienam rehabilitatoram.

Kādus vēl speciālistus varam gaidīt pēc gadiem?

"Ne visus, ko vēlējāmies, izdevās piesaistīt. Cīņa par kadriem notiek diezgan spēcīga. Rēķinājāmies ar desmit pirmā kursa rezidentiem, ieguvām tikai trīs. Visi pieprasītie bija rezidenti specialitātēs, kādas mums ir vajadzīgas. Valsts deklarētais par reģionu attīstības veicināšanu ar darbiem īsti kopā neiet. Ļoti ceru, ka, mērķtiecīgi turpinot sarunas ar Stradiņa Universitāti, mums izdosies pārliecināt, ka ir vajadzīgs arī ginekologs, pediatrs, ķīmijterapeits, staru terapeits..."

Rezidentūrā šobrīd ir arī ķirurgs, ausu, kakla un deguna ārsts, infektologs. Ir arī četri ģimenes ārsti, kas ir vajadzīgi pilsētai un kas iziet apmācību slimnīcā, kaut arī tas nav slimnīcas profils, saka Striks.

Runājot par Liepājas slimnīcas ārstiem, – lielai daļai no viņiem gadu ir 50+, kā arī ir pēdējos gados piesaistītie jaunie speciālisti. Ļoti trūkst ārstu vecuma posmā 35 – 50.

"Loģiski, ka, strādājot pie rezidentu piesaistes, mums ir jāskatās piecu – desmit gadu griezumā, un nevaram domāt tikai konkrēti par šodienu vai rītdienu," uzsver slimnīcas vadītājs.

"Mums ir pilnīgi skaidrs, kādai jābūt kadru politikai, lai arī turpmākos gadus nodrošinātu esošos pakalpojumus tādā pašā līmenī vai vēl labāk. Tas, ko valsts domā šajā sakarībā, mums nav zināms. Tāpat kā nezinām, kāds būs finansējums – ne nākamajam gadam, ne pēc trim gadiem".

Slimnīcai nākas zaudēt arī jau strādājošus kadrus, neslēpj Striks. Nesen divi ārsti aizbraukuši uz Islandi – sākumā uz pusgadu, taču nu jau termiņš pagarināts. Ārstus pārvilinot arī citas slimnīcas tepat, Latvijā un Kurzemē.

Speciālistu piesaistei kopš 2008.gada slimnīcai ir diva veida līgumi ar pašvaldību – par stipendijām medicīnas studentiem pilsētai vajadzīgās specialitātēs un ārstu nodrošināšanu ar dzīvokli, viņiem maksājot tikai komunālo pakalpojumu rēķinus.

"Šobrīd mācās četri studenti – neirologs, asinsvadu ķirurgs, sporta ārsts un anesteziologs, kuri saņem pašvaldības stipendiju. Arī ar viņiem ir noslēgts līgums par to, ka noteiktu laiku ir jānostrādā pašvaldības iestādē vai pašvaldības norādītā vietā.

Šogad bija daudz iesniegumu, vēl notiek izvērtēšana.

Savukārt, dzīvokļu programma darbojas astoņus gadus, un ar katru gadu slimnīcas ieguldījums paliek par 10% mazāks. Mans priekšlikums bija, ka tas, ko sedz pašvaldība, ir kredīta daļa, ja speciālists iegādājas savu īpašumu. Manuprāt, īpašums būtu daudz lielāka piesaiste, taču likumdošana to nepieļauj".