Lai pakāpeniski pierastu pie tā, ka no 2026. gada Liepājas valstspilsētas pašvaldībā visos publiskajos pasākumos paredzēts lietot depozīta jeb vairākkārt izmantojamas glāzes, 4. maija orientēšanās spēļu "Liepājas pēdas Latvijā" un svētku koncerta laikā notiks pirmais šīs sistēmas izmēģinājuma pilotprojekts, informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Enģele.

4. maija orientēšanās spēļu un svētku koncerta laikā dzērienu tirdzniecības punktos ikvienam tiks piedāvāts izmantot atkārtoti lietojamu glāzi vai krūzi. Depozīta glāzi vai krūzi varēs iegādāties par 1 eiro, un to varēs atkārtoti uzpildīt ar dzērieniem pasākuma laikā, papildu vairs nemaksājot depozītu. Lietoto glāzi vai krūzi atgriežot atpakaļ tirgotājam, varēs saņemt atpakaļ depozīta maksu. Apmeklētājiem būs arī iespēja šo glāzi vai krūzi saglabāt sev un izmantot citos pasākumos vai ikdienā, lai vēl vairāk veicinātu videi draudzīgu dzīvesveidu.  

Tāpat kā daudzas pasaules un Eiropas pilsētas, arī Liepāja apņēmusies ar dažādām iniciatīvām mazināt vienreizējās lietošanas iepakojuma patēriņu, tostarp pilsētas publiskajos pasākumos, virzoties uz tādu ilgtspējīgas sabiedrības modeli, kur plastmasa un citi materiāli nekad nekļūst par atkritumiem.

Vienreizlietojamās dzērienu glāzes un karsto dzērienu krūzes dažādu publisku pasākumu un pilsētas svētku laikā veido ievērojamu daļu no sadzīves atkritumiem. Neatkarīgi no vienreizlietojamo glāžu materiāla, to ražošanas process rada būtisku ietekmi uz vidi. Pēc glāžu lietošanas to pārstrāde vai kompostēšana ir praktiski neiespējama, un tās nonāk atkritumu poligonā. Savukārt, nonākot dabā, vienreizlietojamais iepakojums sadalās lēni un nepilnīgi – vairāku simtu gadu laikā.

Glāžu nomas sistēma ir balstīta ilgtspējīgas resursu aprites principos, jo, pretstatā ierastajām vienreizējās lietošanas glāzēm, tiek piedāvāta vidi saudzējošāka alternatīva. Atkārtoti lietojamās dzērienu glāzes parasti tiek izsniegtas apmaiņā pret drošības depozītu. Pēc lietošanas drošības depozīts tiek atdots atpakaļ, bet glāze tiek mazgāta speciālā mazgāšanas iekārtā un atkārtoti atgriezta sistēmā, lai atkal tiktu uzpildīta ar dzērieniem. Savukārt bojātās glāzes tiek nodotas pārstrādei.

Kā tas darbojas? Depozītglāžu sistēma orientēšanās spēļu un svētku koncerta laikā:
• dzērienu tirdzniecības punktos tev piedāvās izmantot atkārtoti lietojamu glāzi vai krūzi, par to samaksājot depozīta maksu – 1 eiro;
• atkārtoti lietojamās glāzes un krūzes var tikt atkārtoti uzpildītas pasākuma laikā, bez depozīta maksas;
• ja nākamo dzērienu vēlies saņemt tīrā glāzē vai krūzē, veic to apmaiņu pie tirgotāja;
• lietoto glāzi vai krūzi neizmet atkritumos, bet atgriez atpakaļ jebkuram no tirgotājiem un saņem atpakaļ depozīta maksu;
• ja vēlies, saglabā krūzi vai glāzi sev. Nenoliec to plauktā, bet izmanto citos pasākumos vai ikdienā, lai vēl vairāk veicinātu videi draudzīgu dzīvesveidu.
 
Aktivitāte tiek realizēta Eiropas Savienības finansēta projekta "Liepājas viedpilsētas ceļa karte: uz izmaiņām vērsta mentorēšana, zināšanu apmaiņa un sadarbība ar Valensijas pilsētu" ietvaros.

Vairāk par projektu lasi ŠEIT