23.augustā no 10 līdz 16 Liepājā notiks viena no militāro mācību "Namejs 2018" aktīvajām fāzēm, lai stiprinātu NBS sadarbību ar pašvaldību un valsts struktūrām krīzes situācijā.

"Mācību uzdevums ir pārbaudīt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Zemessardzes un pašvaldības institūciju spējas krīzes apstākļos turpināt nodrošināt valsts un pašvaldības iestāžu funkcionēšanu, ja valstī izsludināts izņēmuma stāvoklis (ārkārtas situācija), kura radusies valsts ārēju apdraudējumu gadījumā," stāsta Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts. Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes vadība ir pateicīga saviem sadarbības partneriem par atbalstu mācību plānošanā un organizēšanā: "mēs esam pateicīgi savām pašvaldībām un līdzpilsoņiem, kuri ar sapratni uztver un atbalsta mācību ieceres. Vislielāko paldies ir pelnījuši karavīri, zemessargi, kuri ar savu klātbūtni, ļaus mācībām sekmīgi noritēt. Paldies jāsaka arī ģimenēm, kuras atbalsta savus mīļos un ar sapratni ir gatavi ziedot laiku, kuru būtu varējuši pavadīt kopā. Tas ir apliecinājums, ka mūsu tautai valsts aizsardzība nav vienaldzīga".

Mācībās Liepājā piedalīsies astoņpadsmit Liepājas pilsētas institūcijas un organizācijas, kuras vadīs Civilās aizsardzības komisija, kuras sastāvā ir pārstāvji no Liepājas domes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts un pašvaldības policijas, Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes Kurzemes dienesta, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas, Valsts ieņēmumu dienesta, Liepājas reģionālās slimnīcas, Latvijas dzelzceļa un citām institūcijām.
Mācības norisināsies Liepājas pilsētas domē un tās apkārtnē, Liepājas ostas teritorijā, Roņu ielas 2 apkārtnē, 84. piestātnes apkārtnē, kā arī Atmodas bulvāra 9 apkārtnē.
Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes atbildības rajonā mācībās piedalīsies vairāk nekā 1000 karavīri, zemessargi, un sabiedroto valstu karavīri.

Lai stiprinātu Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes aizsardzības spējas un sadarbības nodrošināšanu ar citām valsts institūcijām, mācības "Namejs 2018" norise tiek plānota visā Kurzemes reģionā no piekrastes līdz Ventai. Mācību norises vietas un aktivitātes iepriekš ir saskaņotas ar iesaistīto pašvaldību vadītajiem un zemes īpašniekiem, kuru īpašumus ir paredzēts izmantot mācību uzdevumu izpildes nodrošināšanai.

Jau ziņots, ka no 20. augusta līdz 2.septembrim visā Latvijā notiks līdz šim lielākās militārās mācības "Namejs 2018", lai pārbaudītu un pilnveidotu Nacionālo bruņoto spēku gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei kā patstāvīgi tā arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.

Mācībās piedalīsies vairāk nekā 10 000 dalībnieku – Latvijas un sabiedroto spēku karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, brīvprātīgie rezervisti, Aizsardzības ministrijas darbinieki un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls – policisti un robežsargi.

Mācību aktīvā fāze norisināsies ne tikai Ādažu poligonā, bet arī Skrundas, Meža Mackeviču, Lāčusila un citos reģionālajos poligonos, kā arī vismaz 36 Latvijas novados: Aknīstes, Alūksnes, Apes, Ādažu, Baldones, Daugavpils, Garkalnes, Grobiņas, Gulbenes, Iecavas, Ilūkstes, Jelgavas, Jēkabpils, Līvānu, Krustpils, Kuldīgas, Ķeguma, Ķekavas, Neretas, Nīcas, Mārupes, Olaines, Ozolnieku, Priekules, Rēzeknes, Salas, Salaspils, Saldus, Skrundas, Smiltenes, Stopiņu, Vaiņodes, Vārkavas, Vecumnieku, Viesītes, Viļakas novados. Visvairāk mācību norisi izjutīs Rīgas, Liepājas, Valmieras, Ventspils, Jēkabpils un Daugavpils iedzīvotāji.  Mācību uzdevumi tiks veikti uz juridiskām un privātām personām piederošas zemes īpašumiem, kas iepriekš ir saskaņoti.

Plašāka informācija par militārajām mācībām "Namejs 2018" pieejama Nacionālo bruņoto spēku interneta vietnē.

Iedzīvotāju ievērībai!
Turpinoties intensīvam militāro vingrinājumu un mācību posmam ne tikai Latvijā, bet arī citās Baltijas valstīs, Nacionālie bruņotie spēki atgādina, ka to laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietojas gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lido militārās lidmašīnas un helikopteri.

Bruņotie spēki atvainojas par sagādātajām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem.
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un militārās tehnikas pārvietošanos. Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija, Valsts policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

Bruņotie spēki uzsver, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās.

Mācību laikā ārpus poligona tiks pielietota tikai mācību munīcija un imitācijas līdzekļi, kā arī notiks kaujas imitācija ārpus poligona iepriekš saskaņotās teritorijās. Mācību munīcija rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību.

Tomēr vēršam uzmanību, ka arī mācību munīciju, ja tāda tiek atrasta, nedrīkst aiztikt. Teritorijas pēc tam tiks sakoptas.

Iespēju robežās operatīvā informācija par to ir pieejama bruņoto spēku Twitter profilā @Latvijas_armija